Prečo by mali klasické SMS správy skončiť? Toto sú hlavné dôvody, prečo by ste ich už nemali používať

SMS správy sú už 30 rokov starou technológiou, ktorá neprešla od jej predstavenia žiadnymi zásadnými zmenami. Toto sú hlavné dôvody, prečo by mali skončiť.

SMS a rizika posielania sprav_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Posielanie krátkych textových správ s označením SMS tu sú tu s nami už 30 rokov (od roku 1992). Na používanie tejto služby sme si zvykli a je to jedna z funkcií, ktorú od svojho smartfónu požadujeme, aj keď postupom času je jej používanie menej časté.

SMS (Short Message Service) denne použije milióny ľudí, no čím ďalej tým viac ľudí pomaly presedláva na online formu textovej komunikácie. Tým, že táto služba je tu 30 rokov bez žiadnej obrovskej zmeny, robí to z nej mimoriadnu bezpečnostnú dieru. Správy odoslané cez SMS totiž vôbec nie sú šifrované. Preto sú tieto správy mimoriadne náchylné na rôzne sledovanie, v legálnych prípadoch vedia byť dokonca správy jednoducho použité pri súdnom pojednávaní. Píše portál howtogeek.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie príliš efektívne dvojfázové overovanie a nedostatočné zabezpečenie

Na základe toho, že neprebieha žiadne šifrovanie správ, tak tieto správy sú náchylné na odhalenie. Nehovor viac o tom, že SMS správy sú doručované pomocou mobilnej siete, ktorá ich môže uchovávať po nejakú dobu na svojich serveroch. Rovnako treba povedať, že hacker môže napadnúť nielen náš smartfón, aby získal prístup k správam, ale aj server poskytovateľa služby, prípadne sieť vysielačov, cez ktoré sa správy prenášajú. Preto dnes oveľa viac ľudí  používa na overovanie rôznych úkonov  aplikácie, ako napríklad Google Authenticator, ktorý každých pár sekúnd generuje nový kód.

Google Authenticator
Google Authenticator
Developer: Google LLC
Price: Free

„Kvôli nedostatku šifrovania môžu hackeri vyhľadávať slabé miesta kdekoľvek na virtuálnej ceste medzi odosielateľom a prijímačom, čo zahŕňa veľa rôznych sieťových zariadení a počítačových systémov u mnohých rôznych poskytovateľov – iba u jedného z nich je potrebné nájsť technickú zraniteľnosť, nesprávnu konfiguráciu,…“  hovorí Christopher Howell, CTO spoločnosti Wickr.

Nedotiahnuté skupinové chaty

Aj keď skupinové posielanie správ cez SMS používa málokto, tak napriek tomu sú veľmi nevyladené a nedajú sa kompletne opustiť. Správu síce vymažete, no z mobilov ostatných ľudí neodídete a preto vám z daného skupinového chatu neustále chodia správy. To je vec, ktorá sa pri moderných chatovacích aplikáciách nestane.

Poplatky

Netreba taktiež zabúdať na poplatky, ktoré sú spojené s odoslaním SMS správy. Aj keď dnes mnohí operátori k paušálu pribalia neobmedzené SMS, tak stále nie sú dostupné zadarmo pre každého. Väčšina z nás si aj tak platí mobilné dáta, prípadne využíva všadeprítomné Wi-Fi pripojenie. Odoslanie správy cez internet nič nestojí a aj preto majú takéto správy nesmierne navrch oproti tým SMS. Nehovor viac o tom, že komunikácia prostredníctvom špecializovaných správ je zároveň aj bohatšia na obsah.

Náhrada v podobe RCS

RCS (Rich Communication Service) pomaly nahrádza SMS. Firmy ako Google mimoriadne vítajú a plne implementujú tento druh komunikácie už od roku 2018. RCS umožňuje odosielanie kvalitnejších multimédií, zobrazenie stavu prečítania správy a podobne, čím sa približuje chatovým aplikáciám. Isté muchy síce existujú, pretože RCS správy taktiež nie sú šifrované (Google ich šifruje sám). Je to ale novšia technológia, od ktorej by sa mohla odvíjať budúcnosť textových správ.

RCS Google spravy
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo RCS správy (koláž)

Ako nahradiť SMS?

Spomenuté RCS sa momentálne javí ako najlepšia alternatíva, no nepodporujú ju všetci výrobcovia smartfónov a ani poskytovatelia mobilných služieb. V našom regióne je však tento štandard vcelku etablovaný a aktivácia tohto typu správ, je pomerne jednoduchá. Prípadne za účelom písania správ môžeme používať chatovacie platformy ako sú WhatsApp, Messenger, Signal a ďalšie. Treba však zabúdať na to, že aj tieto platformy majú rôzne obmedzenia. Je ich však výrazne menej, ako v prípade klasických SMS správ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre