SpravodajstvoVeda a výskum

Prebiehajúce požiare v Austrálii sú najväčšou katastrofou v dejinách krajiny. Snímky z vesmíru dávajú tragédii nový rozmer

Vznikli síce prirodzenou cestou, ich rozšírenie je ale dôsledkom klimatických zmien spôsobených človekom. Prebiehajúcu tragédiu môžeme vidieť dokonca aj z vesmíru

Austrália je práve uprostred prírodnej katastrofy. Požiare zúria na veľkej časti územia, čo je pohľad ktorý akoby prišiel zo samotného pekla. Už teraz je situácia dosť dramatická, avšak snímky zo satelitov sú ešte znepokojivejšie. Tie totiž ukazujú pravý rozsah deštrukcie.

V piatok publikovala stránka Business Insider sériu fotografií a video, ktoré zachytáva požiare z vesmíru. Jeden zo šokujúcejších záberov patrí aj japonskej meteorologickej agentúre Himawari-8, ktorej satelit sníma Zem každých 8 minút. Vytvorili video, ktoré ukazuje nešťastnú udalosť v krajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Business Insider naopak ukazuje, ako vyzerá situácia počas dňa. Vďaka satelitu Európskej vesmírnej agentúry, Sentinel-2. Zhotovená bola 31. decembra a zachytáva oblasť Bateman Bay. Kvôli rozsiahlemu dymu je takmer nemožné vidieť zem pod ním.

Od piatka, 3. januára, požiare zabili najmenej 19 ľudí a zničili viac než 1 400 domovov. Už sú také veľké, že podľa expertov vytvárajú opakujúce sa výkyvy počasia. Tí rovnako tvrdia, že sa stav v Austrálii zhorší ešte predtým, ako dôjde k zlepšeniu.

Požiare začali podľa všetkých správ prirodzenou cestou, avšak klimatická zmena spôsobená ľuďmi, zintenzívnila horúce a suché podmienky, vďaka čomu sa požiare mohli rýchlo šíriť. Údaje hovoria o viac ako 14 miliónov akrov vypálenej pôdy a úmrtiu asi miliardy zvierat. Austrálska klimatická vedkyňa Sarah Perkins-Krikpatrick hovorí o najhoršej sezóne požiarov, akú kedy Austrália zažila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close