SpravodajstvoVeda a výskum

Pravda, alebo nie? Nová štúdia naznačuje, že ľudia posadnutí celebritami majú nižšiu inteligenciu

Vedci sa v novom experimente pozreli na to, ako súvisí posadnutosť celebritným životom s inteligenciou človeka.

Sledovanie životov celebrít sa radí medzi nevinné záľuby, ktorým každý z času na čas prepadne, na tom predsa nie je nič zlé, či? Nová štúdia varuje že ľudia, ktorí sú posadnutí životom slávnych majú spravidla nižšie IQ, píše portál IFL Science.

Vedci ale dopredu varujú, že stále nie je jasné, či je niekedy až chorobná posadnutosť celebritami priamym dôsledkom nižších kognitívnych schopností. Ich výskum zahŕňal takmer 2-tisíc dobrovoľníkov, ktorí vyplnili sériu testov zameraných na ich inteligenciu. Prvá várka testov skúmala slovník dobrovoľníkov, zatiaľ čo druhá sa zaoberala všeobecnou inteligenciou. Dobrovoľníci zároveň vyplnili aj špeciálny test, ktorý mal zistiť ich úroveň „posadnutosti“ celebritným životom.

Experiment rozdelil ľudí na niekoľko skupín. Prvou bola skupina takzvaných „sociálnych fanúšikov celebrít“. Boli to ľudia, ktorí sa síce zaujímajú o životy slávnych, no túto tému rozoberali len s priateľmi. Ďalšou skupinou boli intenzívni fanúšikovia celebrít. V tejto skupine boli ľudia, ktorí sa náhodne zamýšľali nad životom slávnych aj v súkromí.

Poslednou skupinou boli patologickí fanúšikovia celebrít. Do tejto skupiny sa radia ľudia, ktorí by bez mihnutia oka spravili niečo protizákonné, ak by mali to „šťastie“ a stretli sa s ich vysnívanou hviezdou.

V rámci výskumu vedci brali ohľad aj na materiálne bohatstvo a sebavedomie jedincov, ktorí sa do experimentu zapojili.

Sú ľudia, posadnutí celebritami menej inteligentní?

Experiment ukázal, že čím viac sa daná osoba zaoberala životom jej obľúbených celebrít, tým horšie dopadla pri testoch inteligencie. Vedci dodávajú, že počas štúdie brali ohľad aj na rôzne demografické faktory, ktoré by mohli vplývať na výsledky testov. Vedcom sa však nepodarilo zistiť, či má „uctievanie celebrít“ priamy dopad na nižšiu inteligenciu. To, prečo ľudia, posadnutí hviezdami mali nižšie kognitívne vlastnosti si vedci momentálne nedokážu vysvetliť.

Majú však teóriu. Ľudia, ktorí si vytvorili niekedy až nezdravý vzťah s obľúbenou celebritou môžu vynakladať úsilie na udržovanie tohto jednostranného vzťahu. Toto vynakladané úsilie môže brzdiť iné kognitívne vlastnosti človeka. Na druhú stranu existuje aj možnosť, že inteligentnejší ľudia tomuto až tak neprepadajú, pretože dokážu rozpoznať marketingové stratégie, ktoré stoja za životom množstva slávnych osobností.

Výsledky štúdie teda priamo nenaznačujú, že sledovanie života slávnych osobností vedie k nižšiemu IQ. Vedci sa zhodujú na tom, že v tejto oblasti musia byť vykonané ešte ďalšie experimenty. Ich výskum však dokázal, že uctievanie celebrít sa môže považovať za jeden z možných faktorov, ktoré vedú k zmenám v kognitívnych vlastnostiach. Stojí však nezávisle od vzdelania, veku, či majetku, ktoré sa považujú za ďalšie indikátory úrovne kognitívnych vlastností. Existujú však ďalšie oveľa výraznejšie faktory, ktoré by mohli tieto vlastnosti človeka ovplyvniť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close