SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Pracuje temná hmota vo vyšších dimenziách, než dokážeme vnímať?

Nová teória popisuje správanie temnej hmoty, ktoré "nehrá" s našimi fyzikálnymi zákonmi.

Temná hmota je jedna z najväčších záhad vesmíru. Astronómovia vedia, že sa „tam vonku“ nachádza, hoci ju nevedia pozorovať priamo. Všímajú si totiž, ako reaguje s normálnou, viditeľnou hmotou.

Teórie o záhadnej temnej hmote by však mohli byť ešte o poriadny kus záhadnejšie, píše portál Live Science. Vedci totiž tvrdia, že by táto neviditeľná hmota mohla reagovať aj sama so sebou. Existuje mnoho štúdií, ktoré sa pokúšajú prísť na to, čo je temná hmota zač, ako vzniká a ako by sme ju mohli pozorovať, no aj napriek tomu, že tvorí viac ako 80% hmoty vo vesmíre o nej nedokážeme zistiť nič.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Žijeme uprostred oceánu temnej hmoty, no pritom nemáme ani len tušenie o tom, čo táto hmota v skutočnosti je,“ vysvetľuje Flip Tanedo, z University of California.

Prelom v skúmaní temnej hmoty by mohla spôsobiť jednoduchá otázka: Čo ak temná hmota reaguje sama so sebou cez sily, ktoré fungujú za hranicami nášho trojrozmerného vesmíru? Vedci priznávajú že ich teória znie bláznivo, no ich práca dokáže priniesť lepšie vysvetlenie pre správanie hviezd v malých galaxiách, než prinášajú štandardné modely temnej hmoty.

Pokusy vysvetliť správanie temnej hmoty neprišli úplne s prázdnou. Vedci vedia, že táto záhadná hmota je tvorená nejakým druhom novej častice, o ktorom fyzika netuší. Táto neznáma častica sa nachádza v každej jednej galaxii a tvorí viac ako 80% jej hmoty. Neznáma častica nereaguje so svetlom, inak by ju už astronómovia dokázali pozorovať a nereaguje ani s hmotou, inak by ju našli pri pokusoch v urýchľovači častíc.

Pomocou tohto skromného zoznamu vlastností dokázali kozmológovia zostrojiť počítačové simulácie, ktoré popisovali vývoj nášho vesmíru a veľkých štruktúr, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ich modely sú presné, až na jeden malý detail. Vedci používajú zjednodušené modely temnej hmoty a podľa nich by sa v jadrách menších galaxií malo nachádzať množstvo tejto hmoty. Pozorovania však ukázali presný opak, čo naznačuje, že je temná hmota v menších galaxiách rozložená rovnomerne.

Nové chápanie temnej hmoty

Jedným z možných vysvetlení rozdielu medzi modelom a pozorovaniami je teória o temnej hmote, ktorá reaguje sama so sebou. Podľa nej je možné, že častice temnej hmoty sa čas od času od seba odrazia, alebo sa navzájom zničia. Táto teória by dokázala vysvetliť rozloženie temnej hmoty v menších galaxiách, no nezhoduje sa s inými pozorovaniami vesmíru.

Modely vesmíru sú založené na zaužívanom modeli 4 základných síl. Sú nimi: Gravitácia, Elektromagnetizmus, Slabá interakcia a Silná interakcia. Vedci sa však zamysleli nad tým, že ak zaužívané teórie pri temnej hmote nefungujú, možno je čas na novú teóriu.

Nová teória je zvláštna v tom, že do nášho trojrozmerného priestoru pridáva novú, štvrtú dimenziu. Ide o teóriu, ktorá je svojim spôsobom jedinečná a vo svete fyziky sa jej žiadna nepodobá. Autori si to uvedomujú, no dodávajú, že temná hmota je známa tým, že s našim chápaním fyziky úplne nespolupracuje. Je preto nutné použiť novú teóriu.

Pomocou tejto teórie dokázali vedci lepšie popísať správanie temnej hmoty, no je možné, že postupom času sa objavia problémy a nemusí byť správna. Vedci majú ešte veľa práce, aby dokázali, či ich teória súhlasí s pozorovaniami vesmíru, okolo nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close