NávodySpravodajstvo

Pozrite si prelet satelitov Starlink nad Slovenskom. Takto zistíte presný čas, kedy máte sledovať oblohu

Pomocou tejto mobilnej aplikácie môžete zistiť presný čas, kedy budete môcť sledovať prelet satelitov Starlink

V súčasnosti okolo Zeme krúžia tisícky satelitov, ktore sa pohybujú závratnou rýchlosťou rádovo niekoľko kilometrov za sekundu. Niektoré z nich však vyčnievajú nad ostatnými. Sú nimi hlavne satelity Starlink, za ktorými stojí podnikateľ a vizionár, Elon Musk. Výnimočné sú z toho pohľadu, že vo väčšine prípadov nelietajú po jednom, ale letí ich hneď niekoľko za sebou. Rovnako tak bude aj v priebehu dnešnej noci, počas ktorej si budete môcť pozrieť divadlo na oblohe, ako na videu nižšie.

Celkovo okolo Zeme v súčasnosti krúži približne 12-tisíc satelitov Starlink, a preto ich vzhliadnutie nie je až tak nedostupným. Ich prelet si môžete v podstate pozrieť každý druhý deň. Ale aj napriek tomu,  pre mnohých z nás je vidieť tieto satelity malým divadlom, ale nájdu sa aj takí, ktorým to prekáža. Dôvodom je, že s pribúdajúcim množstvom satelitov na oblohe, sa sťažujú podmienky na pozorovanie nočnej oblohy.

Satelity Starlink od spoločnosti SpaceX môžu byť v budúcnosti vážnym problémom pre skúmanie vesmíru

Ako si pozrieť prelet satelitov Starlink na nočne oblohe?

Všetko čo k tomu budete potrebovať je mobilná aplikácia, ktorá Vám prezradí presný čas preletu nad Vašou hlavou. Našim favoritom je aplikácia See A Satellite Tonight, ktorá je dostupná ako pre Android, tak aj pre iOS.

See A Satellite Tonight
See A Satellite Tonight
Developer: James Darpinian
Price: Free

Po jej zapnutí vo vrchnej časti uvidíte čas ako aj dátum (prípadne slovom napísane dnes/zajtra), kedy budete môcť sledovať prelet jednotlivých satelitov. Okrem iného aplikácia Vám prostredníctvom street view z Google Máp ukáže aj presné miesto preletu. Nestane sa Vám tak, že sa budete omylom pozerať do druhej strany.Zároveň aplikácia umožňuje aj nastavenie notifikácie prostredníctvom Google kalendára. Stačí kliknúť len na ikonu „Schedule a reminder…“, pomocou ktorej si vytvoríte upozornenie.

Ako môžete na obrázku vyššie vidieť, tak dnešný prelet satelitov nad Slovenskom bude  približne o 9 hodine večer (čas sa môže mierne líšiť v závislosti od Vašej polohy). Pevne veríme, že si pohľad na nočnej oblohe dnes vychutnáte.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close