ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Pozrite si najlepšie komunikačné aplikácie pre Android, ktoré ponúkajú end-to-end šifrovanie správ

Ak chcete, aby Vaša komunikácia zostala súkromnou, tak tieto aplikácie by ste nemali prehliadať

Nedávnono sme Vám priniesli článok, v  ktorom sme poukázali na slová bezpečnostných analytikov, ktorí hovorili o rozdieloch medzi odosielaním a prijímaním klasických SMS správ prostredníctvom mobilnej siete a pomocou aplikácií s end-to-end šifrovanie. V  nadväznosti na spomínaný článok Vám nižšie prinášame 3 tipy na aplikácie, ktoré patria medzi aplikáciami s end-to-end šifrovaním medzi tie kvalitnejšie.

Čo je to end-to-end šifrovanie a  prečo je tak dôležité?

Pri odosielaní bežných SMS správ pomocou mobilnej siete dochádza k  prenosu informácií nie len medzi odosielateľom  a prijímateľom, ale aj medzi mobilným operátorom. Tento celý proces môžeme vo veľmi zjednodušenej podobe opísať ako cestu – odosielateľ > najbližší prijímač > server operátora > najbližší prijímač pri adresátovi > adresát. Výhodou klasických SMS správ je, že správy viete posielať bez ohľadu na operátora a  podporujú ich všetky telefóny, či je to Android, Windows Phone alebo iPhone. Nevýhodou je, že táto komunikácia nie je šifrovaná, a že do nej vstupuje viacero aktérov. Inými slovami, ak jeden z nich nemá dobre zabezpečený systém, tak môže teoreticky prísť k úniku obsahu zo správ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
pocitac heslo bezpecnost
Zdroj: Pixabay.com (TheDigitalWay)

End-to-end šifrovanie je na rozdiel od klasických správ typom komunikačného kanálu kedy si správy môže prečítať len odosielateľ a  jeho adresát. V  zásade chráni používateľov predtým, aby ich komunikácia mohla byť sledovanou. Odosielaná správa je totiž šifrovaná, a aby si ju mohol teoreticky niekto prečítať, tak by potreboval poznať „kľúč“ odosielateľa na odomknutie textu. Inými slovami, na prenos údajov odosielateľ použije šifrovací kľúč, ktorý informácie zašifruje. Iba príjemca so zodpovedajúcim kľúčom môže dekódovať dáta.

Najlepšie aplikácie na komunikáciu s  podporou end-to-end šifrovania

Prejdime teraz k  sľubovaným aplikáciám určeným pre komunikáciu s podporou end-to-end šifrovania. Začneme s tou najrozšírenejšou, ktorou je WhatsApp.

WhatsApp

WhatsApp je veľmi jednoduchou aplikáciou, ktorá ponúka možnosti chatu ako s  jednotlivcami, tak aj skupinové konverzácie. Okrem toho používatelia môžu využiť aj možnosť hovorov. V súčasností ide o jednu z najrozšírenejších chatovacích služieb vôbec. WhatsApp okrem aplikácie pre mobil ponúka aj aplikáciu pre počítač, ktorá je plne synchronizovaná so smartfónom.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free

Signal

Signal je jednou z  ďalších aplikácií, ktorá vyčnieva nad ostatnými. Okrem toho, že sa dizajnovo nesie v duchu Facebook Messengera, tak ponúka viacero aditívnych funkcií. Jedna z tých, ktoré väčšina konkurencie aktuálne neponúka sú „miznúce“ správy. V prípade chatu totiž môžete nastaviť časový interval, za ktorý sa správy automaticky zmažú. Aplikácia samozrejme podporuje aj možnosť telefonátov, tak ako je to napríklad v  prípade aplikácie WhatsApp.

Wire • Secure Messenger

Poslednou aplikáciou, ktorú by sme Vám radi dali do pozornosti je Wire. Ide o  aplikáciu, ktorá ponúka v podstate všetky funkcie, ako spomínané aplikácie vyššie, vrátane aplikácie pre desktop. Výnimočná však je vďaka svojmu rozhraniu, ktoré je „viac“ priateľskejšie, ak potrebujete komunikovať ohľadne úloh s Vašimi kolegami v práci (pozn. redakcie: aplikácia ponúka napríklad pokročilé nastavenia zdieľania súborov a podobne). Okrem toho aplikácia ponúka aj možnosť mazania správ, ktoré ste odoslali, a to aj zo zariadenia adresáta.

Wire - Sicherer Messenger
Wire - Sicherer Messenger

Používate niektorú z  aplikácií Vyššie? Prípadne máte iného favorita? Dajte nám ho nižšie vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close