Spravodajstvo

Pozrite si mapu, ktorá odhaľuje pokrytie 5G sieťou naprieč celým svetom. Ako je na tom Slovensko?

Pozrite si mapu vytvorenú spoločnou Ookla, ktorá zachytáva pokrytie 5G vysielačov naprieč celým svetom. V mapke nechýba ani Slovensko.

Rok 2019 sa nesie v duchu 5G technológie. Jedná sa o nový typ štandardu prenosu dát. V súčasnosti, najrozšírenejšou technológiou je 4G, tá však pomaly, ale isto naráža na svoje limity. 5G technológia umožňuje nie len rýchlejší prenos dát, ale aj zvýšenie počtu pripojených zariadení. Nejedná sa pritom len o smartfóny, ale aj o iné zariadenia. Len pre zaujímavosť, odhaduje sa, že v priebehu budúceho roka bude pripojených k internetu viac ako 20-miliárd zariadení. Hoci 5G technológia je kontroverznou témou, ktorá vyvoláva viacero emócií, a  to ako negatívnych, tak aj pozitívnych, tak pokrytie týmto novým štandardom sa postupne rozširuje.

Pokrytie 5G technológiou

Mapka, ktorú môžete vidieť nižšie, je vytvorená spoločnosť Ookla, ktorá prevádzkuje známy portál speedtest.net. V súčasností podľa dát, ktoré spoločnosť zverejnila, Jednotlivé regióny sveta pokrýva 6 620 5G vysielačov. Najviac z nich je v Amerike, približne 4 900 (pozn. redakcie: spoločnosť T-Mobile priniesla v USA prvú 5G sieť, ktorá je dostupná pre takmer celé územie USA. A to len pár dní dozadu). Paradoxom je, že v Číne, je ich iba pár desiatok, a to aj napriek tomu, že v krajine pôsobí spoločnosť Huawei, ktorá sa pokladá za jedného z najväčších inovátorov v tejto oblasti (pozn. redakcie: modrým sú vyznačené komerčne dostupné vysielače, fialovou sú označené vysielače s obmedzenou dostupnosťou a ružovou farbou sú označené vysielače ešte vo fáze pred spustením).

Pokrytie 5G sietou svet
Zdroj: Ookla via Vosveteit.sk

Pre nás Slovákov, je však najzaujímavejší región Strednej Európy. Pri pohľade na mapu, na Slovensku nie je ani jeden komerčne aktívny 5G vysielač, avšak, to by sa mohlo čoskoro zmeniť. V Banskej Bystrici sa podľa dát portálu nachádza jeden 5G vysielač, ktorý však ešte nie je (zatiaľ) komerčne dostupný. Prevádzkuje ho mobilný operátor 4ka. Pri pohľade na okolité krajiny, v prevádzke má najviac 5G vysielačov susedné Rakúsko, kde ich je aktuálne približne 30.

Pokrytie 5G sietou Slovensko a Stredna Europa
Zdroj: Ookla via Vosveteit.sk

Len pre zaujímavosť, spoločnosť Qualcom odhaduje, že v roku 2020 sa rozširovanie 5G siete akceleruje. Zároveň spoločnosť odhaduje, že na Slovensku by mohlo dôjsť k akcelerácii budovania 5G siete od roku 2021.

Aktualizované k 4.11.2020

Na Slovensku spustil operátor O2 prvú testovaciu 5G sieť, ktorú môžu používatelia vyskúšať vo vybraných mestských častiach Bratislavy. Viac sa dozviete v tomto článku vrátane mapy pokrytia vrátane ďalších podrobnejších informácií.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close