Pozrite si 5 mýtov o Mesiaci, ktoré nie sú pravdivé, no napriek tomu im mnohí veria

Naša prirodzená družica fascinovala ľudstvo už od nepamäti

Mesiac
Zdroj: NASA

Mesiac je našou najbližšou prirodzenou družicou a fascinoval ľudí už od nepamäti. Vznikali o ňom mnohé legendy a mýty. Niektorým z nich veria ľudia doteraz a tak sa pozrieme na 5 mýtov o Mesiaci, ktoré môžete jednoducho vyvrátiť.

Supermesiac je veľký

Z uhla pohľadu pozorovateľa je supermesiac len o 14% väčší, než keď ho vidíme v najmenšej veľkosti (pozn. redakcie: supermesiac je označenie pre Mesiac v splne, ktorý je zároveň najbližšie k Zemi). Avšak ak by ste mohli pozorovať supermesiac a normálny mesiac bok po boku, rozdiel by ste určite zaznamenali. Ide o to, že naše oči nedokážu vnímať veľkosť objektov vysoko na oblohe bez toho, aby sme ich k niečomu prirovnali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mesiac nenarastie odrazu, ale pomaly narastá, alebo sa zmenšuje, podľa toho ako blízko sa nachádza počas mesiaca k Zemi. Ak by sme mali porovnať rozdiel veľkostí, museli by sme zobrať Mesiac v splne spred niekoľkých mesiacov. Aj tak by bol rozdiel vo veľkosti malý.

Temná strana Mesiaca

Omyl, ktorému mnohí veria je to, že Mesiac má jednu stranu, ktorá je zahalená v tme. Veríme, že sa družica neotáča po svojej vlastnej osi, no nie je tomu tak. Mesiac obehne okolo svojej osi za rovnakú dobu, ako obehne okolo Zeme. To znamená, že jedna strana je natočená smerom ku nám.

Tento jav si môžete otestovať sami, keď si zoberiete stoličku. Pomaly kráčajte okolo nej tak, že budete čelom otočený na ňu. Raz bude na pozadí okno, inokedy stena. Aby ste videli celú miestnosť musíte sa pohybovať a rovnako je to aj s Mesiacom. Ak jedna polovica vidí slnečné svetlo, rovnako ho uvidí aj tá druhá.

Zem je zodpovedná za fázy Mesiaca

V istom časovom úseku môžeme vidieť Mesiac v rôznych podobách. Niekedy sa nám dostane vysvetlenia, že za to môže tieň Zeme. Nie je to však pravda. Môže za to uhol, pod akým mesiac vidíme. Opäť pokus na vyskúšanie. Zoberte loptičku a zaveste ju na stenu. Keď máte Slnko za chrbtom, vidíte celú prednú stranu osvietenú. Akonáhle sa pohnete do strany, uvidíte len polovicu strany loptičky pod slnečným svetlom. Ak sa Slnko bude nachádzať za loptičkou, uvidíme len tmavú stranu.

Mesiac sa pohybuje inak na južnej pologuli

Mesiac buď narastá, alebo ubúda. Ide o to, ako sa osvetlená strana mení v priebehu času. Je fakt, že na južnej pologuli je tento pohyb svetla obrátený, to neznamená, že by sa hýbal inak aj samotný Mesiac. Ide len o dôkaz toho, že je Zem guľatá. Ak sa pohnete zo severnej pologule na južnú, váš uhol pohľadu na Mesiac sa obráti hore nohami.

Osvetlená strana Mesiaca je nie vždy obrátená na Slnko

Vždy keď chceme prepojiť dva body, predstavíme si priamku. Z toho vyplýva, že Slnko by malo byť na priamej línií s osvetlenou časťou Mesiaca. Nie je to pravda. Na Mesiac sa pozeráme z pevného bodu na guľatej planéte. To znamená, že náš uhol pohľadu je zakrivený. Zmena našej polohy môže dať realistickejšiu predstavu o polohe dvoch bodov vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre