Pozrite sa na záber z inej slnečnej sústavy: Toto je planéta, ktorá by nemala existovať!

Astronómom sa podarilo zachytiť priamu fotografiu neďalekej sústavy. Ostali zaskočení.

Planéta b Centauri b by podľa modelov nemala existovať
Zdroj: ESO

Astronómom sa podarilo priamo odfotiť sústavu, ktorá od Zeme leží 325 svetelných rokov. Nazýva sa b Centauri a je to binárny systém, čo znamená, že ide o sústavu, v ktorej sa nachádzajú dve hviezdy. V tejto sústave sa zároveň nachádza veľmi zvláštna planéta.

Táto sústava je výnimočná preto, lebo ide o najmasívnejšiu binárnu sústavu, v ktorej sa nachádza planéta. Astronómovia dodnes netušili, že okolo tak horúcich a masívnych hviezd môže obiehať exoplanéta, píše portál Science Alert. Hmotnosť oboch hviezd dokopy prevyšuje hmotnosť Slnka takmer o 10-násobok. Astronómovia však nikdy nespozorovali planétu, ktorá by obiehala okolo hviezdy s hmotnosťou viac ako trojnásobku hmotnosti Slnka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planéta b Centauri b obiehajúca okolo binárneho páru má hmotnosť takmer 11-násobku planéty Jupiter. Od dvojice hviezd leží vo vzdialenosti 556 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Jedna astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka). Planéta sa nachádza stokrát ďalej, než Jupiter od našej hviezdy.

„Keď sme v sústave objavili planétu b Centauri b, zmenilo to náš pohľad na planéty. Teraz už vieme, že môžu existovať aj pri masívnych hviezdach,“ vyjadril sa astronóm Markus Janson, zo Stockholm university.

Zachytiť fotografiu exoplanéty je náročný proces. Spravidla sú planéty objektmi, ktoré odrážajú len málo svetla. Ak sa navyše v sústave nachádza jasná hviezda, planéty sú takmer neviditeľné. B Centauri b je ale výnimkou. Nachádza sa relatívne blízko pri Zemi a je to naozaj obrovská planéta. Navyše sa od binárneho páru nachádza dostatočne ďaleko.

Planéta b Centauri b by podľa modelov nemala existovať
Zdroj: ESO

Vedcov zároveň fascinovalo, aká je sústava mladá. Predpokladá sa, že má približne 15 miliónov rokov. Pre porovnanie, naše Slnko má 4.6 miliárd rokov. Zaujímavosťou je, že hviezdy v sústave b Centauri obiehajú tak blízko pri sebe, že sa donedávna považovali za jeden objekt. Hlavná hviezda v binárnej sústave je hviezda typu B. Tieto hviezdy sú tak horúce, že žiaria modrým svetlom.

Zvláštna planéta

Hviezdy typu B vyžarujú do svojho okolia obrovské množstvo UV a röntgenového žiarenia. Preto sa predpokladalo, že vznik planét v blízkosti takýchto hviezd môže byť problematický. Nie je to však nemožné, ako dokázali nedávne pozorovania. Planéta však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude obývateľná.

„Je to kruté prostredie, kde dominuje extrémne veľké množstvo radiácie. Všetko tu existuje v gigantickej škále – hviezdy sú obrovské, planéty sú obrovské a aj vzdialenosti sú obrovské,“ vyjadril sa astronóm Gayathri Viswanath, zo Stockholm University.

Práve obrovská vzdialenosť medzi planétou a hviezdou môže byť vysvetlením, prečo sa b Centauri b podarilo prežiť, a to aj napriek nehostinným podmienkam. Planéta je plynným obrom a ak by sa nachádzala bližšie pri hviezde, radiácia by „odfúkla“ jej plynný obal.

Problém je, že podľa súčasných poznatkov, by planéta nemala v takejto vzdialenosti existovať. Pomer hmotnosti medzi planétou b Centauri b a hviezdami b Centauri je rovnaký, ako pomer hmotnosti Jupitera k Slnku. Je preto možné, že takáto sústava mohla teoreticky vzniknúť. Napriek tomu ide o veľkú kozmickú kuriozitu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre