Pozrite sa na návrh futuristického marťanského mesta, ktorý odhaľuje nás možný „budúci domov“

Podobný model postavia aj v púšti pri meste Dubaj

Mesto na Marse
Zdroj: Bjarke Ingels Group

V roku 2017 vyhlásili Spojené arabské emiráty svoje plány kolonizovať Mars v období nasledujúcich 100 rokov. Architekti už teraz navrhujú dizajn marťanského mesta a jedno plánujú vytvoriť v púšti pri meste Dubaj.

Projekt sa nazýva Mars Science City a pôvodne zaberal okolo 176-tisíc metrov štvorcových púšte. Kompletizácia projektu bude stáť približne 135-miliónov dolárov. Stavbu majú na starosti architekti z Bjarke Ingels Group. Ich úlohou bude navrhnúť prototyp mesta, v ktorom by sa dalo na červenej planéte žiť a následne ho prispôsobiť podmienkam púšte v Emirátoch, píše portál CNN.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové pravidlá

Prvou úlohou bolo navrhnúť prostredie, ktoré by z nehostinnej planéty spravilo miesto, kde sa dá žiť. Mars má tenkú atmosféru a žiadne magnetické pole. Znamená to, že tam nenájdete takmer žiadnu ochranu pred škodlivou radiáciou. Teplota je ďalším problémom. Priemer sa pohybuje okolo -63 °C. Tenká atmosféra zároveň znamená nízky tlak, čiže sa všetky tekutiny na povrchu vyparia, napriek nízkym teplotám.

„Podľa mňa nie je problémom života na Marse technické obmedzenie, ale ľudský faktor. Otázka preto nie je ako na planéte prežijeme, ale čo môžeme urobiť, aby sa nám darilo?“ vyjadril sa Jonathan Eastwood, riaditeľ vesmírneho laboratória Imperial College, v Londýne.

Mesto na Marse
Zdroj: Bjarke Ingels Group

Aby sa vytvorila primeraná teplota a tlak vzduchu, mesto na Marse by bolo vytvorené vo vnútri kupol, ktoré by boli zakryté polyetylénovou membránou. Kyslík, potrebný na život, by sa bral zo zásob podzemného ľadu. Postupne ako by sa populácia rozrastala, jednotlivé kupoly by sa spojili do dedín a tie eventuálne do miest.

Mestá by boli poháňané a ohrievané solárnymi panelmi. Tenká atmosféra by pomohla jednotlivým kupolám udržať si teplotu.

„Keďže je na Marse tenká atmosféra, teplo sa šíri pomalšie. Znamená to, že vzduch vo vnútri kupoly by chladol pomalšie než na Zemi,“ Vysvetlil dizajnér Jakob Lange, partner Bjarke Ingels Group.

Mesto na Marse
Zdroj: Bjarke Ingels Group

Budovy vo vnútri kupoly by boli postavené z marťanskej pôdy, pomocou 3D tlačiarne a zachádzali by 6 metrov pod zem. Vďaka tomu by boli ľudia chránení pred radiáciou a meteormi. Zvláštny dizajn budov by mohol byť v určitých oblastiach kreatívny. Strešné okná by mohli byť akváriá, cez ktoré by prenikalo do izieb svetlo. Tieto vodné okná by zároveň slúžili ako ochrana pred radiáciou.

Keďže na Marse je len tretinová gravitácia, architektúra by mohla nabrať úplne novú formu. Nová planéta znamená pre architektov novú sadu pravidiel, ktorých sa musia držať, ak chcú navrhovať stavby na inej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre