Pozrite sa na jednu z posledných fotografií misie InSight: Na rozlúčku si spravila „selfie“

Vedci z Jet Propulsion Laboratory priblížili termín, dokedy by sonda mala vydržať fungovať.

Misia InSight pomaly končí. Dokedy ešte vydrží?
Zdroj: NASA JPL, Úprava: Vosveteit.sk

Misia americkej NASA, InSight, pomaly, ale isto končí. Misiu spravuje oddelenie Jet Propulsion Laboratory, ktoré len nedávno oznámilo smutné správy. Mars vstupuje do zimného obdobia a v spojení s nánosom prachu na solárnych paneloch sonda nedokáže prežiť do decembra, kedy sa mala jej misia skončiť, informuje portál IFL Science.

Dôvodom je nedostatok energie, ktorý sa s príchodom zimy ešte zhorší. Vtedy sa začína prašná sezóna, ktorá ešte viac zablokuje prístup sondy ku slnečnému svetlu. Momentálne vedci vypli všetky vedecké nástroje okrem seizmometra, ktorý pokračuje vo svojej práci. Predpokladá sa, že vydrží do druhej polovice leta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z Jet Propulsion Laboratory sa so sondou lúčia a na počesť misie vydali jednu z posledných „selfie“ ktorú rover pred svojim odpočinkom zachytil. Predpokladá sa, že sonda ešte pár fotografií zachytí, než navždy vypne svoje senzory. Okrem jednej z posledných fotografií si môžete v príspevku všimnúť aj záber z desiateho dňa misie. Na poslednej fotografii je sonda stará viac ako tisíc dní.

Očakávaný koniec

Prach je najväčším nepriateľom pre robotické misie na povrchu červenej planéty. Čínsky rover Zhurong sa už ukryl pred zimou a momentálne hibernuje. Rover Opportunity dokázal prežiť obrovskú púštnu búrku, ktorá ho v roku 2018 znefunkčnila. Čo sa však týka sondy InSight, toto nie je prvýkrát, čo čelila marťanskému prachu. Predtým sa však vedcom podarilo nájsť naozaj šikovný spôsob, ako sondu očistiť.

Pomocou jej robotického ramena nazbierali prach a nasypali ho vedľa solárnych panelov. To vytvorilo jemný vánok, ktorý odvial prach zo solárnych panelov. Táto metóda fungovala len chvíľku, no nakoniec sonda prachu podľahla. Zasypanie solárnych panelov prachom je niečo, čomu sa na Marse v konečnom dôsledku nedá vyhnúť.

Hoci šance pre misiu InSight nevyzerajú dobre, ešte nič nie je úplne stratené. Jedinou možnou záchranou sondy môžu byť prašní diabli, čo je malý vír prachu, ktorý by mohol očistiť aspoň časť solárnych panelov. Misia InSight už teraz slúži približne dvakrát tak dlho ako mala. Počas jej predĺženej misie vedci získali viac informácií o tom, ako to vyzerá pod povrchom Marsu a nedávno sonda zaznamenala aj najsilnejšie zemetrasenie na Marse.

Misia InSight pomaly končí. Dokedy ešte vydrží?
Zdroj: NASA JPL

V porovnaní s otrasmi na Zemi nebolo marťanské zemetrasenie ničím výrazným. Z pohľadu červenej planéty sa zaznamenané zemetrasenie blížilo k vrchnej hranici otrasov, ktoré sa môžu v hlbinách planéty odohrať. Zaznamenanie zemetrasenia prišlo v momente, kedy sonda InSight čelila výrazným problémom s energiou a 7. mája vstúpila do núdzového režimu.

Je otázne, či dokáže sonde InSight niečo pomôcť. Vedci na Zemi sa už s misiou, ktorá pomohla rozšíriť naše obzory, rozlúčili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre