NávodySpravodajstvoWindows

Pozrite sa, na čo slúži funkcia Virtuálnej plochy vo Windows 10, a ako ju môžete vytvoriť

Pomocou virtuálnej plochy môžete napríklad oddeliť váš pracovný život od súkromného

Windows 10 je na funkcie vcelku bohatým operačným systémom, avšak väčšina z nás pozná len tie základné. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti funkciu Virtuálnej plochy, ktorú spoločnosť Microsoft popisuje slovami nižšie.

„Viac pracovných plôch vám pomôže udržať si poriadok v nesúvisiacich a prebiehajúcich projektoch alebo rýchlo zmeniť pracovnú plochu pred schôdzou.“

Ako z popisu a názvu funkcie plynie, tak Virtuálna plocha umožňuje vytvorenie dodatočných pracovných plôch, ktoré môžu byť využívané za rôznym účelom. Napríklad pomocou tejto funkcie, môžete oddeliť váš pracovný život od súkromného, kedy jednu plochu budete využívať len za účelom práce, zatiaľ čo druhú na bežné používanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri akej príležitosti je možné využiť funkciu Virtuálnej plochy?

  • V prípade, ak používate jedno zariadenie napríklad za účelom práce, pričom by ste ho chceli využívať aj na súkromné účely, a zároveň mať všetko od seba oddelené
  • Pomocou funkcie Virtuálnej plochy môžete od seba oddeliť projekty, na ktorých akívne pracujete
  • Funkciu virtuálnej plochy môžete využiť v prípadoch, kedy potrebujete rýchlo „schovať“ obsah na obrazovke bez toho, aby ste vypli programy, s ktorými v danom momente pracujete

Ako je možné vytvoriť virtuálnu plochu?

Vytvorenie virtuálnej plochy nie je ničím zložitým. V spodnej časti panelu (Taskbaru) nájdete dedikovanú ikonu, prostredníctvom ktorej môžete vyvolať túto funkciu.

Windows 10_virtualna plocha_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na danú ikonu sa vám otvorí okno, ako môžete vidieť nižšie na prvom obrázku. V rámci neho uvidíte v náhľade všetky súbory, či aplikácie, ktoré máte otvorené. V prípade, ak by ste chceli vytvoriť novú pracovnú plochu, tak môžete tak spraviť prostredníctvom odkazu vo vrchnej časti obrazovky.

Po kliknutí na odkaz vo vrchnej časti obrazovky si môžete vytvoriť Virtuálnu plochu vo Windows 10. Napríklad, ako môžete vidieť nižšie, tak jednu plochu sme si vytvorili za účelom napĺňania pracovných povinností, a druhú za účelom súkromného využívania.

Windows 10_vytvorenie virtualnej pracovnej plochy
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak by ste chceli medzi plochami neskôr prepínať, tak môžete tak spraviť prostredníctvom ikony v  Taskbare, ktorú sme si ukázali v prvkom kroku.

Čo sa týka maximálneho počtu virtuálnych plôch, tak tam by nemali byť žiadne výraznejšie obmedzenia. Počas testovania tejto funkcie sme ich vytvorili viac ako 20, pričom sme nezaznamenali žiadne komplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close