Pozrite sa na čelnú zrážku galaxií: Gigantická kolízia medzi nimi vytvorila most plný hviezdotvorného materiálu

Astronómovia si všimli dvojicu galaxií, ktoré za sebou majú naozaj nepeknú zrážku.

Astronómovia objavili galaxie, ktoré sa čelne zrazili.
Zdroj: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA (CC BY 4.0)

Kolízie galaxií sú gigantické udalosti, ktoré menia tvár vesmíru. Keď sa dva takéto objekty zrazia, dochádza k miešaniu hviezdneho materiálu. Astronómovia z NoirLab vysvetľujú, že ide o dynamický proces, ktorý môže viesť ku vzniku molekulárnych oblakov a nových hviezd. Nedávno však pozorovali nový typ kolízie.

Dve galaxie, UGC 12914 a UGC 12915 sa zrazili čelne a vytvorili medzi sebou most materiálu, ktorý obe galaxie prepája. V tomto moste vedci pozorujú obrovské množstvo materiálu, no ide o turbulentnú štruktúru, čo potláča formáciu nových hviezd. Dvojicu astronómovia prezývajú galaxie „Taffy“. Nachádzajú sa od nás približne 180-miliónov svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómom sa podarilo prostredníctvom teleskopu Gemini North zchytiť nový záber, ktorý nám galaxie ukazuje v plnej kráse. V moste vedci objavili úzke molekulárne filamenty, ktoré sú znázornené hnedou rovnako ako aj zhluky vodíkového plynu, ktoré sú znázornené červenou. Most pripomína komplexnú sieť, ktorá sa pomaly naťahuje, ako sa pár od seba vzďaľuje.

Ako sa galaxie zrážajú?

Ako autori novej štúdie vysvetľujú, kolízie galaxií sa môžu udiať z množstva rôznych dôvodov. Typickým je však prípad, kedy si väčšia galaxia pritiahne menšiu satelitnú galaxiu. V tomto momente sa môže tvar galaxií meniť, no ak nemá ani jedna dostatočnú hybnosť, potom nakoniec dôjde k ich zlúčeniu. Ak majú, potom galaxie cez seba preletia. Počas preletu sa presúvajú obrovské množstvá plynu z oboch galaxií. Tento plyn sa môže ľubovoľne miešať a v niektorých prípadoch podnietiť tvorbu nových hviezd.

V prípade galaxií Taffy sa ale zrazili čelne. Ide o mimoriadne chaotický proces, počas ktorého sa premiešalo obrovské množstvo plynu. Doňho sa zároveň uvoľnilo obrovské množstvo energie, čím sa plyn stal turbulentným. Časť plynu bola z galaxií vyhodená a vytvorila most, ktorý teraz obe galaxie prepája.

Turbulentnosť plynu bráni vzniku nových hviezd v moste. Schopnosť vytvárať hviezdy je jednou zo základných charakteristík „živej“ galaxie. Ak túto schopnosť stratí, postupne začína umierať, až kým v nej neostanú len najstaršie hviezdy.

Hviezdy vznikajú z takzvaných molekulárnych mrakov – riedkych štruktúr plynu, ktorý sa začína postupne nabaľovať, kým nevznikne hviezda. Tento proces môže urýchliť niekoľko faktorov, ktoré spôsobia kolaps plynu a urýchlia tvorbu hviezd. Ak galaxia tento plyn nemá, hviezdy nedokážu vzniknúť a daná galaxia sa začína považovať za mŕtvu.

O tento plyn môže galaxia prísť niekoľkými spôsobmi. Môžu ho odfúknuť vetry čiernej diery alebo tlaková vlna supernovy. Jednoduchším scenárom je prípad, kedy galaxia všetok plyn spotrebuje a vznik nových hviezd postupne utícha. Samotná Mliečna dráha sa nachádza v časti vesmíru, kde veľké galaxie netvoria nové hviezdy už pomerne dlhú dobu. Vedci sa však vďaka výkonným teleskopom môžu pozrieť oveľa ďalej, kde nájdu rôzne typy galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre