Pozrite sa, ako zistíte či Váš Xiaomi telefón je z globálnej alebo čínskej distribúcie, ako aj na najväčšie rozdiely medzi nimi

Pozrite sa ako môžete zistiť či máte čínsku alebo globálnu distribúciu Xiaomi smartfónu, ako aj to, aké rozdiely medzi nimi sú.

Xiaomi distribucia smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Nový telefón si nekupujeme každý deň, ale len z času na čas. A preto je dobre si vždy viackrát prečítať informácie o zariadení, a to hlavne v prípade, ak ho kupujete zo zahraničia. Vzhľadom na to, že telefóny značky Xiaomi patria dnes k tým najpopulárnejším, ktoré si kupujeme z ďalekej Číny, tak sme si pre Vás pripravili článok, v ktorom zistíte hlavné rozdiely medzi čínskou a globálnou verziou zariadenia, vrátane toho, ako zistíte, z akej distribúcie je Váš smartfón.

Takto zistíte, z  akej distribúcie je Váš Xiaomi smartfón

Zistiť, z akej distribúcie je Váš smartfón je jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. V prípade objednávania smartfónu zo zahraničia rozlišujeme v podstate globálnu verziu (pozn. redakcie: niekedy označovaná aj ako medzinárodná)  a čínsku verziu smartfónu. Globálna je určená pre iné regióny, ako je Ázia. Poďme sa pozrieť na to, ako teda zistíme, pre ktorý región je určený Váš telefón.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Globalna verzia Xiaomi smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako prvé potrebujeme vedieť Vaše IMEI číslo. To nájdete buď na škatuli od balenia smartfónu alebo v nastaveniach telefónu. V prípade ak nemáte škatuľu od telefónu vo svojej blízkosti, tak si otvorte Nastavenia > Informácie o telefóne > Všetky špecifikácie > Stav > EMEI.

IMEI telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne si otvorte stránku Xiaomi a vložte do nej Vaše IMEI číslo tak, ako môžete vidieť nižšie na obrázku a kliknite na overiť (Verify).

Ak sa Vám zobrazilo zelená fajka, tak je všetko v  poriadku, a telefón je určený pre globálny trh, vrátane Slovenska. V prípade, ak sa Vám zobrazil výkričník, tak potom máte čínsku verziu smartfónu, ktorá je určené pre Áziu.

Je čínska verzia smartfónu u  nás nepoužiteľná?

V prípade, ak máte čínsku verziu smartfónu, tak zariadenie môžete samozrejme používať aj v našom regióne, avšak s viacerými obmedzeniami. Prvým, s ktorým sa dá „žiť“ je absencia služieb Google, tie sa však dajú manuálne doinštalovať do každého zariadenia. Inými slovami, budete si musieť stiahnuť inštalačný súbor obchodu Google Play, a následne si ho nahrať do smartfónu. Potom pomocou obchodu Google Play si stiahnete aplikácie ako je Gmail, Google Chrome a podobne. Druhým hendikepom je, že čínske verzie smartfónov neobsahujú predinštalovaný slovenský jazyk. Riešením v minulosti bolo preinštalovanie softwaru, bohužiaľ však, v súčasnosti Xiaomi blokuje možnosť nahratia globálnej ROM do čínskej verzie zariadenia. Ak by ste to spravili, tak z telefónu môžete spravíť „ťažitko“. Inými slovami, nebudete ho môcť už používať a spätne preinštalovanie  je náročným procesom (pozn. redakcie: je možné preinštalovať len ROM verzie z rovnakej distribúcie. Teda Global verziu systému za inú Global verziu). Tým najväčším hendikepom v prípade čínskej verzie je však absencia 4G/LTE podpory. Čínska verzie smartfónov totiž nepodporujú všetky štandardné európske LTE pásma, ale len niektoré.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre