BezpečnosťNávody

Pozrite sa, ako vám môže Chrome pomôcť odhaliť prihlasovacie údaje, ku ktorým sa mohli dostať hackeri

Pozrite sa, ako môžete cez prehliadač Chrome a funkciu Správcu hesiel odhaliť prihlasovacie údaje, ktoré sa stali obeťou útokov hackerov.

Mnohí z nás využívajú desiatky rôznych služieb pričom nie je ničím výnimočným, že používame naprieč nimi rovnaké prihlasovacie údaje. Hoci si to neuvedomujeme, tak ak dôjde k prelomeniu jednej služby, tak vystavujeme v riziko aj ďalšie. Najhoršie na tom je, že v mnohých prípadoch o únikoch dát nevieme do tej doby, kým sa nestanú „verejnými“, alebo kým sa neprizná poskytovateľ služby, že došlo k narušeniu bezpečnosti. Nehovor viac o tom, že poskytovatelia služieb sa vo všeobecnosti neradi chvália týmito udalosťami.

V súčasnosti existuje viacero nástrojov, ako môžete odhaliť úniky dát, ktorých súčasťou sú aj vaše prihlasovacie údaje z jednotlivých služieb, prípadne iné dáta. V minulosti sme vás upozorňovali napríklad na službu haveibeenpwned, ktorá umožňuje prehľadať známe databázy s únikmi dát. Funguje na veľmi jednoduchom princípe. Potom, ako vložíte svoju e-mailovú adresu, tak systém prehľadá databázy s únikmi dát, a ak nájde zhodu s vašou e-mailovou adresou, tak vám ukáže kedy a ku akému typu úniku dát došlo.

unik dat zo sluzieb_informacie o uniknutych datach
Zdroj: vosveteit, haveibeenpwned

Obdobným nástrojom disponuje aj prehliadač Google Chrome. Nižšie vám ukážeme, ako môžete s týmto nástrojom v prehliadači Chrome pracovať.

Skontrolujte si, či sa vaše prihlasovacie údaje nestali súčasťou úniku dát

Samotný proces skontrolovania údajov, či sa v minulosti nestali obeťou úniku dát, je veľmi jednoduchý. Predtým, ako sa vrhneme do samotného procesu kontroly prihlasovacích údajov, tak je potrebné, aby ste mali zapnutú funkciu ukladania prihlasovacích údajov v prehliadači Chrome. Prejdime teraz k samotnej kontrole, či sa vaše údaje nestali v minulosti obeťou úniku dát.

  • Otvorte aplikáciu Google Chrome na mobile alebo tablete s Androidom.
  • Klepnite na ikonu troch bodiek v pravom hornom rohu.
  • Klepnite na „Nastavenia“ a potom na „Heslá“.
  • Klepnite na „Skontrolovať heslá“.

Potom sa proces kontroly spustí automaticky. Po dokončení kontroly budete môcť zistiť, či sa vaše prihlasovacie údaje nestali v minulosti obeťou hackerského útoku, či iného úniku dát. Následne, ako môžete vidieť nižšie, tak Chrome vám ponúkne možnosť rýchlej zmeny hesla pomocou modrého tlačidla. To vás presmeruje na stránku poskytovateľa služby, kde si budete môcť upraviť heslo.

Kontrola hesiel_Chrome_4
Zdroj: Vosveteit

Google okrem iného v minulosti oznámil, že v prípade úniku dát, si budete môcť prihlasovacie údaje pri vybraných službách zmeniť priamo prostredníctvom nastavení prehliadača bez toho, aby ste museli opustiť stránku s nastaveniami prehliadačom. Táto funkcia je však aktuálne limitovanou len pre malú časť webových stránok. Rovnako spoločnosť pracuje aj na funkcii, ktorá bude automaticky meniť prihlasovacie údaje pri únikoch dát.

V každom prípade, funkcia kontroly hesiel patrí medzi užitočnejšie pričom by ste ju nemali prehliadať. Dokáže vám totiž dopomôcť k tomu, aby ste predišli prípadným nepríjemnostiam spojeným s únikom prihlasovacích údajov.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close