BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako si môžete skontrolovať cez Chrome, či Vaše heslo do jednotlivých služieb nebolo hacknuté

Pomocou vstavaného správcu hesiel v prehliadači Google Chrome môžete zistiť, či Vaše prihlasovacie údaje neboli prezradenými

Internet je miesto, ktoré schováva viacero nástrah. Okrem toho, že si môžeme do našich zariadení stiahnuť nechcený software, ktorý môže negatívne ovplyvniť fungovanie samotného zariadenia, prípadne nám môže tento škodlivý software kradnúť dáta, tak na nás číhajú aj ďalšie nástrahy, ktoré nevieme v tak veľkej miere ovplyvniť. Jednou z nich sú úniky dát z rôznych služieb, do ktorých sme registrovaní. Nie tak dávno sme Vám priniesli napríklad informácie o tom, že jeden z najväčších obchodov s Andriod aplikáciami, bol hacknutým. Do obehu sa dostalo viac ako 20-miliónov účtov používateľov vrátane prihlasovacích údajov, e-mailov a podobne.

Skontrolujte si, či Vaše prihlasovacie údaje neboli odhalenými

Radi by sme Vám dali preto do pozornosti vstavanú funkciu internetového prehliadača Google Chrome, ktorá je dostupná už od verzie 79. Ide o možnosť kontroly prihlasovacích údajov a toho, či neboli nejakou službou prezradené. Hoci nejde o 100% informácie, tak aj napriek tomu ide o užitočné informácie. Google totiž monitoruje stovky bezpečnostných služieb vrátane verejných databáz, či sa v nich nezobrazili prihlasovacie údaje používateľov. Funkciu je možné využiť za podmienky, že si synchronizuje heslá prostredníctvom prehliadača.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otvorte si Nastavenia prehliadača (tri bodky).

Nastavenia Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz si choďte do sekcie „Automatické dopĺňanie“ a zvoľte možnosť Heslá.

skontrolovanie hesiel
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorte teraz možnosť „Zobrazenie a správa uložených hesiel v účte“.

Google Chrome_kontrola hacknutych hesiel
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne by sa Vám mal zobraziť Správca hesiel, ako môžete vidieť nižšie na prvom obrázku.  Kliknite potom na „Chcek passwords“, teda Kontrola hesiel. Opäť potom kliknite na  „Check passwords“.

Po tom by ste mali vidieť okno ako nižšie. Uvidíte jednotlivé prihlasovacie údaje/účty rozdelené do viacerých sekcií. V prípade prvej „compromised password“ Vám odporúčame zmeniť Vaše prihlasovacie údaje. Nie len však do konkrétnej služby, ale aj prípadný Gmail či iný účet, s ktorým sa prihlasujete do služby (za podmienky, že prihlasovacie údaje mate rovnaké). Ide totiž o sekciu, ktorá Vám hovorí o tom, či Vaše prihlasovacie údaje z danej služby nie sú verejnými. V prípade druhej sekcie uvidíte účty, v rámci ktorých sa Vám opakujú prihlasovacie údaje, a v rámci tretej sekcie uvidíte účty, kde Vaše prihlasovacie údaje nie sú dostatočne silnými.

kontrola hesiel pomocou prehliadaca Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close