Pozrite sa, ako roboty ABB – IRB 1100 a dvojramenný cobot YuMi pomáhajú v Thajsku pri vývoji a testovaní vakcín

Roboty zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri vývoji a testovaní vakcín. Thajsku nimi nahrádzajú personál.

Roboty_vyvoj vakcin
Zdroj: YouTube (ABB Robotics)

Vďaka schopnosti presne a rýchlo vykonávať opakujúce sa procesy sú roboty vhodné na činnosti, pri ktorých vedia odbremeniť personál, pretože precízne a neúnavne vykonávajú rovnaké manipulačné úlohy. Tieto schopnosti robotov boli efektívne využité v Thajsku, kde boli použité na urýchlenie vývoja účinnej vakcíny. Použitý bol takzvaný imunizačný systém umelej inteligencie, ktorý vznikol ako výsledok spolupráce medzi Technickou fakultou Mahidolovej univerzity a Ústavom molekulárnych biologických vied. Na vykonávanie základných úloh súvisiacich s testovaním a vývojom vakcín boli použité dva roboty ABB – IRB 1100 a dvojramenný cobot YuMi  ( pozn. red. kobot – kolaboratívny robot).  Na tému upozorňuje portál atpinfo.de.

Imunizačný systém umelej inteligencie vykonáva neutralizačné testy, čo je vysoko opakujúci sa testovací postup, ktorý nielen dlhodobo zaťažuje zamestnancov, ale tiež ich vystavuje rizikám.  Tento systém sa skladá z dvoch jednotiek A a B. V jednotke A sa nachádza kobot YuMi so siedmimi osami a dvoma ramenami, ktorý je plne zodpovedný za testy imunitnej neutralizácie človeka. Jeho ruky a ramená mu umožňujú pracovať so štandardnými laboratórnymi nástrojmi a vybavením a tým dokáže realizovať činnosti rovnako ako personál laboratória. Počas tohto procesu sa vzorky vírusu COVID-19 a rôzne protilátky zmiešajú, testujú a potom sa pomocou umelej inteligencie analyzujú. Na to aby bola zabezpečená spoľahlivosť analýzy, musí sa test vakcíny zopakovať. K tomuto účelu kobot YuMi prenesie vzorec vakcíny z jednotky A do jednotky B a následne šesťosý priemyselný robot ABB – IRB 1100 vykoná opakovací test. IRB 1100 pracuje s niekoľkými vzorkami súčasne, čím urýchľuje pracovný proces a umožňuje opakovanie testov s menším počtom chýb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Thajský robot AutoVacc pomáha zdravotníkom predchádzať plytvaniu vakcínami

Zatiaľ čo na Slovensku záujem o vakcíny kontinuálne klesá, na svete sú stále chudobné krajiny, ktoré majú len obmedzené možnosti, ako sa k vakcínam dostať. Mnohé krajiny predovšetkým v Ázii a Afrike musia efektívne využiť každú jednu ampulku, aby aspoň sčasti pokryli stále vysoký dopyt po vakcínach, píše spiegel.de.

Napríklad zo 66 miliónov Thajčanov bolo úplne zaočkovaných iba necelých 9 %. V Thajsku preto vyvinuli vedci z univerzity Chulalongkorn v Bangkoku robota, ktorý dokáže z ampúl dostať väčšie množstvo dávok vakcíny ako zdravotnícky personál. Zariadenie s názvom AutoVacc dokáže namiesto obvyklých desiatich dávok z každej ampulky AstraZeneca získať až dvanásť dávok, čo je o 20% viac. Tento prototyp robota AutoVacc stál 2,5 milióna bahtov, čo je zhruba 65 000 eur. Podľa autora Juthamas Ratanavaraporn, ktorý vedie vo Výskumnom centre biomedicínskeho inžinierstva výskum, robot zaručuje vysokú presnosť. Extrakčnému stroju trvá štyri minúty, kým vytiahne dvanásť dávok z ampulky.

 „O 20 % viac znamená, že môžeme zvýšiť počet dávok na 1,2 milióna, ak máme vakcínu AstraZeneca pre milión ľudí,“ uviedol Juthamas Ratanavaraporn.

Aj samotní zamestnanci vakcinačných centier mohli obmedziť plytvanie vakcínami a namiesto desiatich dávok uvedených na štítku mohli získať aj jedenásť dávok z ampuliek a to za predpokladu, že disponovali odbornými znalosťami a podstúpili špeciálne školenie. V chudobnejších krajinách  je to skôr zriedkavý prípad ako pravidlo. Prepracovanosť a únava takisto prispievali k chybám, ktorých sa dopúšťali pri získavaní vakcíny z ampulky. K plytvaniu vakcínami prispievajú aj samotní výrobcovia a to tým, že zámerne prepĺňajú ampulky s vakcínami, aby aj personál s malými skúsenosťami a nevhodnými zdravotníckymi pomôckami mohol vždy dokázať extrahovať garantovaný počet dávok. V závislosti od typu striekačky totižto zostáva zvyškové množstvo vakcíny v ampulke v rôznom objeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre