BezpečnosťSpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete výrazne zvýšiť bezpečnosť surfovania po internete pomocou tohto nastavenia v Chrome

Pomocou týchto pár krokov môžete zvýšiť svoju ochranu na internete pred škodlivým softwarom

Hoci internet pre mnohých z nás je neoceniteľným zdrojom informácií, ktorý využívame na dennej báze, tak aj napriek tomu to nie je najbezpečnejšie miesto. Dôvodom je, že existuje mnoho útočníkov, ktorí využívajú svoje zručnosti na to, aby sa obohatili na úkor ostatných, pričom vymýšľajú za týmto účelom rôzne škodlivé softwary. Prečo by sme im mali uľahčovať ich „prácu“? Práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti jedno z novších nastavení v prehliadači Chrome, ktoré pribudlo v nedávnej minulosti.

Bezpečnejšie prehliadanie internetu

V prehliadači Chrome existuje už od roku 2007 režim bezpečnejšieho prehliadania internetu. Tento režim sleduje rôzne príznaky webového malwaru, phishingu, sociálneho inžinierstva a kopy ďalších strašidelne znejúcich vecí. Rovnako kontroluje tiež URL adresu každej stránky, ktorú otvoríte a to v zlomkoch sekúnd ešte predtým, ako sa vám načíta samotná stránka.

V prípade, ak sa vám už niekedy v minulosti stalo, že ste otvorili stránku, a vyskočilo vám informačné okno, že sa vystavujete riziku, tak potom tento režim funguje správne.

Nový režim bezpečného prehliadania internetu sa medzičasom dostal do pozornosti ešte v prvej polovici tohto roka. Treba ho však manuálne zapnúť. Využíva rovnaký koncept, ako štandardný bezpečnostný režim, avšak zvyšuje citlivosť na potenciálne nebezpečné stránky. Google na svojich stránkach konkrétne píše:

„Zapnutím vylepšeného bezpečného prehliadania sa podstatne zvýši ochrana pred nebezpečnými webmi a sťahovaním. Zdieľaním údajov v reálnom čase s Bezpečným prehliadaním Google vás môže Chrome proaktívne chrániť pred nebezpečnými stránkami. Ak ste prihlásený, prehliadač Chrome a ďalšie aplikácie Google, ktoré používate (Gmail, Disk atď.), Budú môcť poskytovať vylepšenú ochranu na základe komplexného prehľadu o hrozbách, s ktorými sa stretávate na webe, a útokoch proti vášmu účtu Google. Inými slovami, prinášame inteligenciu špičkových bezpečnostných nástrojov spoločnosti Google priamo do vášho prehliadača.“

Ako môžete zapnúť vylepšený režim prehliadania internetu?

Zapnutie vylepšeného režimu je vcelku jednoduché. Po pravde vám k tomu postačí len pár kliknutí v nastaveniach prehliadača. Otvorte si Nastavanie (tri bodky vo vrchnej časti prehliadača) a následne choďte do sekcie Bezpečnosť.

ako zapnut bezpecnejsi mod prehliadania internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne zmeňte prednastavenú hodnotu z „Štandardná ochrana“ na „Rozšírená ochrana“. Potom nastavenia uložte.

Rozsirena ochrana prehliadania internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnite si zvýšený režim ochrany aj na smartfóne

Zatiaľ čo zapnutie tohto režimu na počítači je vcelku jednoduché, tak v prípade smartfónu je to o niečo náročnejšie. Nie je to však až tak zdĺhavé, aby ste týmto nastavením opomínali. V prípade smartfónu je toto nastavenie potrebné zapnúť prostredníctvom experimentálnych funkcií, ktoré vyvoláte prostredníctvom otvorenia adresy „chrome://flags“. Následne vyhľadajte „Safe browsing“. Následne zvoľte možnosť „Enabled“. Sekciu experimentálnych funkcií ešte neopúšťajte. Vyhľadajte si ešte „Security Section on Android“. Rovnako túto sekciu zapnite. Teraz reštartujte prehliadač.

Potom si otvorte Nastavenia prehliadača prostredníctvom troch bodiek. Mala by sa vám zjaviť sekcia „Ochrana súkromia a zabezpečenia“. V rámci tejto sekcie otvorte sekciu „Bezpečné prehliadanie“. Potom zvoľte možnosť „Rozšírená ochrana“.

Hotovo. Práve ste si zapli rozšírenú ochranu pred škodlivými stránkami a softwarom aj v mobilnej verzii prehliadača Chrome.

Páčil sa vám návod vyššie? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi.

Via computerworld.com

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close