Pozri sa na podmanivý tanec kontinentov: VIDEO ukazuje 40% histórie našej planéty
Výskumníci vytvorili simuláciu, ktorá nám ukazuje pohyb kontinentov Zeme naprieč 40% jej histórie.
Vďaka platňovej tektonike je naša planéta v neustálom pohybe. Aby vedci lepšie pochopili tieto procesy, skúmajú horniny na povrchu planéty a informácie, ktoré z nich dokážu získať, využijú na to, aby lepšie pochopili čo sa deje v hlbinách Zeme.
Presne tento proces využili aj výskumníci v rámci novej štúdie, ktorá sa ako prvá pozrela najhlbšie do minulosti a ponúkla nám video, ktoré zachytáva pohyby kontinentov počas 40% celej existencie planéty, informuje portál The Conversation.
“Mapovanie našej planéty počas jej dlhej histórie nám dovolilo vytvoriť nádherný kontinentálny tanec, ktorý ťa zaujme sám o sebe a ide o dielo prirodzeného umenia,” hovoria autori výskumu.
Video sa začína svetom, ktorý každý dobre pozná. Kontinenty sú na svojom dnešnom mieste, no tento pohľad netrvá dlho. Zakrátko na to sa India rapídne oddeľuje a nasledujú ju časti juhovýchodnej Ázie, až kým nevytvoria superkontinent Gondwana. Okolo 200 Ma (pozn. Redakcie: 200-miliónov rokov), existovali dinosaury. Autori vysvetľujú, že sa Gondwana spojila so Severnou Amerikou, Európou a severnou Áziou, aby vytvorila Pangeu.
Tanec kontinentov prebieha dodnes
Pangea a Gondwana vznikli prostredníctvom skorších kolízií tektonických platní. Simulácia zachádza ešte hlbšie do minulosti. Tu môžeme vidieť, ako sa kontinenty opäť rozchádzajú a následne vytvoria starší superkontinent, Rodinia. Rodinia vznikol rozpadom ešte staršieho superkontinentu s názvom Nuna, pred približne 1,35-miliardami rokov.
“Spomedzi všetkých planét v Slnečnej sústave je tá naša výnimočnou, pretože má platňovú tektoniku. Ide o proces, počas ktorého sa kamenný povrch rozdelil na niekoľko veľkých fragmentov, tektonických platní. Tieto platne sa nachádzajú v neustálom pohybe, môžu do seba vrážať a vytvárať pohoria alebo sa rozdeľujú a vytvárajú priepasti, ktoré neskôr zaplnia oceány,” vysvetľujú vedci.
Platňová tektonika vytvára aj sopky a môže spôsobovať zemetrasenia. Okrem toho ale cez platňovú tektoniku putujú horniny z hlbín Zeme až do výšok najväčších pohorí. Cez tento proces sa prvky z útrob Zeme na povrchu zvetrávajú a nakoniec sa dostávajú do riek a oceánov. V nich môžu tieto prvky využiť živé organizmy.
Neprehliadni
Ako výskumníci vysvetľujú, jednou z najdôležitejších látok je fosfor. Táto látka vytvára základné lešenie pre DNA molekuly a molybdén, ktorý používajú organizmy na odobratie dusíka z atmosféry a vytvorenie proteínov a aminokyselín. Tieto látky sú základné stavebné kamene života.
Platňová tektonika ovláda prirodzený termostat Zeme
Cez platňovú tektoniku sa však na povrch dostávajú aj horniny, ktoré reagujú s oxidom uhličitým. Tieto horniny dokážu uzamknúť oxid uhličitý v sebe a ako vedci vysvetľujú, tento proces je hlavným zemským termostatom, ktorý udržiaval podnebie planéty stabilné po naozaj dlhú dobu. Vďaka stabilnému podnebiu mohol život na planéte vzniknúť a postupne sa vyvíjať.
“Zmapovanie pohybu tektonických platní naprieč časom predstavuje prvý krok k vytvoreniu kompletného digitálneho modelu Zeme naprieč jej históriou. Takýto model nám dovoľuje otestovať hypotézy ohľadom minulosti Zeme,” tvrdia vedci.
V budúcnosti by s digitálnym modelom Zeme mohli výskumníci prejsť na to, prečo sa v atmosfére planéty nahromadil kyslík práve vtedy, keď sa nahromadil, alebo prečo naša planéta prešla v minulosti extrémnymi ľadovými dobami. Výskumníci chcú nájsť spôsob, ako lepšie pochopiť ako procesy v hlbinách planéty ovplyvňujú povrch Zeme a život ako ho poznáme.
Momentálne vedci predpokladajú, že prvé známky komplexných buniek sa objavili pred 1,65-miliardami rokov. Historicky ide o obdobie, ktoré je blízko formácií superkontinentu Nuna. V ďalších krokoch štúdie plánujú vedci zistiť, či pohoria, ktoré vznikli formáciou tohto superkontinentu, mohli poskytnúť potrebné živiny a prvky na naštartovanie evolúcie komplexných buniek s bunečným jadrom.
Zem má viac ako 4,6-miliárd rokov, existuje teda ešte veľká časť minulosti planéty, o ktorej máme len veľmi málo poznatkov.
Komentáre