Pozri sa, ako bomba Quicksink USAF roztrhne loď na polovicu v priebehu pár sekúnd
Spojené štáty demonštrovali systém Quicksink, ktorý je lacným spôsobom ako vytvoriť smrtiace navádzané bomby z "hlúpych" bômb.
Portál News Atlas upozorňuje na video, ktoré nedávno zverejnili vzdušné sily Spojených štátov. Na videu môžeš vidieť, ako sa loď prelomí na dve polovice po zásahu novej zbrane Quicksink.
Ide o systém, ktorý premení lacnú “hlúpu” bombu na presnú protilodnú raketu. Ako vysvetľujú inžinieri, moderné zbrane sú mimoriadne efektívne a dnes už dokáže aj malá hlavica zneškodniť cieľ, ktorý by si pred niekoľkými dekádami vyžadoval kobercové bombardovanie alebo ťažkú delostreleckú paľbu. Ich nevýhodou ale je, že sú nákladné.
Súčasný geopolitický vývoj spôsobil, že svetové krajiny hľadajú lacnejšie alternatívy, ktoré môžu skladovať vo veľkom. Príkladom nákladnej modernej zbrane je torpédo Type 46, ktoré dokáže loď zasiahnuť s takmer 44 kg výbušniny PBXN-103. Jedno torpédo však stojí viac ako milión amerických dolárov a po výstrele okamžite prezradí, že sa v oblasti nachádza ponorka.
Momentálne americké sily strážia Indopacifický región a potrebujú zbraň, ktorá môže vystreliť rýchlo, na veľké vzdialenosti a nie je drahá. Riešenie môže byť protilodná zbraň, ktorú vystrelí americké letectvo.
Smrtiaca navádzaná bomba
Quicksink je zbraňovým systémom, ktorý môžu niesť stíhačky alebo bombardéry. Ide o variant JDAM systému, ktorý premení nenavádzané bomby na smart muníciu. JDAM je systém, ktorý sa pripevní na bombu a dá jej navádzací systém a letky. Quicksink je v tomto smere veľmi podobný ako systém, ktorý pracuje s podmorskými mínami. Quicksink má však laserové senzory, ktoré bombe umožnia presne sa zamerať na stojatú alebo pohybujúcu sa loď.
Neprehliadnite
Vďaka špičkovej technológii je Quicksink rovnako smrteľný ako torpédo, no cena za výstrel sa pohybuje len okolo 300-tisíc dolárov. Ak sa Quicksink vypáli zo stealth bombardéra, armáda dokáže zasiahnuť viac cieľov na väčší dosah, ako akákoľvek ponorka.
Ani táto zbraň ale nie je dokonalá. Viacerí poukázali na to, že ide o kĺzavú bombu, čo znamená, že má dolet len približne 74 km. Znamená to, že útočiace lietadlo je zraniteľné voči protilietadlovým obranným systémom. Americké letectvo ale Quicksink vyvíjalo s tým, aby sa bomba zhadzovala primárne zo stealth bombardéra, ktorý letí vysoko a letí rýchlo. Zároveň má útočiť hlavne na lode, ktoré nie sú sprevádzané a mohli by prevážať kontraband.
Test bomby Quicksink prebehol v júli. Počas neho bombardér B-1 potopil vyradenú loď MV Monarch Countess. Vzniklo z toho aj video, ktoré si môžeš pozrieť nižšie.
“Vývoj technológie nám pomáha udržať si technologickú výhodu, aby sme zaručili, že Spojené štáty si dokážu obrániť svoje záujmy a aj naďalej budú mať slobodu v rozhodovaní,” vyjadril sa plukovník Matthew Caspers, riaditeľ Air Force Research Laboratory Munitions Directorate.
Americká armáda dostane aj inú posilu
Americká armáda, presnejšie námorníctvo, dostane aj ďalšiu posilu, ktorou je mimoriadne smrtiaca raketa LRASM. Ide o raketu s dlhým doletom, ktorá je určená na obranu proti nepriateľským lodiam. LRASM dokáže útočiť na dlhé vzdialenosti a dokáže prežiť protiútoky v celej škále rôznych situácií. Nakoniec doručí mimoriadne smrteľný útok aj voči dobre obrneným cieľom. Ako vysvetľuje Lockheed Martin, zbraň ponúka to, čo zatiaľ žiadna iná zbraň v inventári americkej armády a námorníctva nedokáže poskytnúť.
Raketový systém LRASM je odvodený od praxou overeného systému JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). V tomto smere môžeme LRASM považovať za presnú a inteligentnú protilodnú raketu. Lockheed Martin tento raketový systém navrhol tak, aby sa dokázal stretnúť s rôznymi hrozbami aj na veľmi dlhú vzdialenosť. K cieľu sa raketa dostáva poloautonómne a ofenzívny náklad dodáva z bezpečnej vzdialenosti.
Viac sa môžeš o raketovom systéme LRASM dozvedieť v tomto článku.
Komentáre