Pozostatok dávnej zrážky obrovských rozmerov: Táto tlaková vlna je väčšia, ako celá naša galaxia

Pred miliardou rokov sa zrazili dve masívne zoskupenia galaxií a pozostatky tejto zrážky vidíme ešte dnes.

Táto tlaková vlna je väčšia ako naša galaxia
Zdroj: Francesco de Gasperin, SARAO

Zoskupenia galaxií sú kolosálne vesmírne štruktúry, ktoré môžu obsahovať stovky a niekedy až tisíce jednotlivých galaxií. Tieto štruktúry sa pohybujú naprieč vesmírom a neskôr sa môžu zlúčiť s ďalšou rovnako veľkou štruktúrou galaxií.

Ide o monumentálne kozmické zrážky, ktoré sa dejú vo vysokých rýchlostiach a zanechávajú po sebe tlakové vlny šíriace sa vesmírom ďalej. Pred miliardou rokov nastala kolízia dvoch obrovských zoskupení galaxií a stopa, ktorú po sebe zanechali, naozaj vyráža dych, píše portál Science Alert. Ide o pár tlakových vĺn, ktoré by dokázali bez problémov obklopiť celú našu galaxiu. Ich dĺžka sa totiž odhaduje na 6.5-miliónov svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zoskupenie galaxií, ktoré po zrážke vzniklo sa označuje ako Abell 3667 a ešte stále sa formuje. V súčasnosti astronómovia objavili najmenej 550 galaxií ležiacich v tejto štruktúre. Tlaková vlna nárazu sa cez nové združenie galaxií šíri rýchlosťou 1500 km/s. S takouto rýchlosťou by tlakovej vlne trvalo len sekundu, kým by obletela celú našu planétu.  Keď sa zrazia dve zoskupenia galaxií, naprieč novovzniknutou štruktúrou sa začnú šíriť obrovské tlakové vlny, podobne ako v prípade sonického tresku lietadla.

Tlakové vlny vznikajúce pri podobných masívnych nárazoch majú pre astronómov využitie. Sú ideálnym nástrojom na nahliadnutie do vesmírneho priestoru medzi galaxiami v zoskupení.

Abell 3667 sa nachádza od nás približne 700-miliónov svetelných rokov, čo je na pomery tak masívneho galaktického zoskupenia relatívne blízko. Pre astronómov sa tak stala táto štruktúra ideálnym cieľom pre ďalšie výskumy. Zoskupenie galaxií možno pozorovať na južnej pologuli, čo znamená, že sa naňho môže pozrieť jeden z najvyspelejších rádiových teleskopov na svete – MeerKAT.

„Tieto štruktúry sú oveľa detailnejšie, než sme si spočiatku mysleli,“ vyjadril sa astronóm Francesco de Gasperin z University of Hamburg.

Obrovská vesmírna štruktúra

Tlakové vlny po masívnych kolíziách vesmírnych štruktúr slúžia ako urýchľovače častíc. Elektróny, nachádzajúce sa vo vlne sa pohybujú blízko k rýchlosti svetla. Keď sa tieto elektróny preženú cez magnetické pole, vyžarujú rádiové vlny.

Táto tlaková vlna je väčšia ako naša galaxia
Zdroj: Francesco de Gasperin, SARAO

„Naše pozorovania našli zaujímavú súhru medzi termálnymi a netermálnymi zložkami v najaktívnejších oblastiach galaktického zoskupenia,“ tvrdí de Gasperin.

Astronómovia si všimli, že tlakové vlny majú naozaj komplikovanú vnútornú štruktúru. Objavili sa aj ďalšie stopy, ktoré vedcom naznačujú možnosť, že priestor medzi jednotlivými galaxiami v zoskupení môže mať magnetické vlastnosti. Vedci samozrejme plánujú aj ďalšie pozorovania, ktoré ich zavedú hlbšie do tejto záhady. Opäť im pomôže rádiový teleskop MeerKAT.

Pomocou neho sa vedcom podarilo odhaliť už niekoľko fascinujúcich vecí nielen vo vzdialených kútoch vesmíru, ale aj u nás doma v Mliečnej dráhe. Astronómovia preto veria, že aj v tomto prípade sa teleskop opäť osvedčí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre