POZOR! Z nového online podvodu tuhne krv v žilách. Útočník ťa vie takto presvedčiť, že ťa sleduje a že ti hrozí nebezpečenstvo
Podvodníci zneužívajú tvoje fotky zo sociálnych sietí a pomocou umelej inteligencie zisťujú, kde si sa pohyboval. Potom ťa začnú vydierať s tým, že ťa sledujú.
Natrafiť dnes na online podvod je pomerne jednoduché. Deň čo deň naše telefóny zaplavujú falošné SMS správy alebo nám telefonujú podvodníci, ktorí sa vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií. Niekedy je podvod odhaliť ľahšie, inokedy ťažšie.
V minulosti sme ťa upozorňovali na mega podvod, pri ktorom útočník posielal obeti fotografiu domu so slovami, že ju sleduje. Takáto správa ťa môže vystrašiť, obzvlášť ak je na fotografii skutočne tvoj dom. Tento podvod spočíval v tom, že si útočník cez dostupné informácie, napríklad tie, ktoré máš zverejnené na sociálnych sieťach, vyhľadal, kde bývaš, a cez Google Mapy spravil snímku obrazovky tvojho domu. Následne ti ju odoslal spolu s výhražným listom.
Podvodníci však najnovšie prichádzajú s ďalším, obdobným podvodom, no ten je oveľa desivejší. Vieš si predstaviť, že by ti útočník poslal okrem adresy tvojho domu aj miesta, kde si sa nachádzal v uplynulých dňoch či týždňoch? Vedz, že práve toto po novom robia podvodníci. Aj v tomto prípade útočníci zneužívajú to, čo si nahráš na internet, napríklad na Facebook, Instagram alebo inú sociálnu sieť. Keď si ťa útočník vyhliadne, stiahne si tvoje fotografie a pomocou AI je schopný odhadnúť, kde bola fotka vytvorená. Ide o metódu „GeoGuessingu“. Táto technika sama o sebe nie je nová. Vo svojej podstate ide o drobnú detektívnu prácu, pri ktorej GeoGuesseri zisťujú z fotografie, kde bola vytvorená.
Musia mať ale orlí zrak, aby si všimli aj tie najmenšie detaily a pospájali ich do ucelenej informácie. Ide o mravenčiu prácu. Aby sme boli presní, išlo o mravenčiu prácu. Najnovšie totiž umelá inteligencia dokáže túto prácu urobiť za nich, a to v priebehu pár desiatok sekúnd až minút. Znie to až šialene jednoducho a v skutočnosti to aj je. Ako sme nedávno informovali, AI si vie poradiť dokonca aj s lokalitami u nás na Slovensku a to s minimálnymi odchýlkami.
Namiesto ľudí GeoGuessing robí umelá inteligencia
Možno sa teraz pýtaš, ako to útočníci robia. Ako sme už spomínali, využívajú na to AI, konkrétne známe modely, ako sú napríklad o3 alebo o4-mini. Desivé na tomto novom podvode je, že útočník môže vyskúšať prakticky akúkoľvek fotografiu, aby odhadol, kde bola vytvorená. Umelá inteligencia si následne všíma detaily na fotografii. Napríklad, aké budovy sú naokolo, či je tam nejaká známa prevádzka a podobne. Tieto informácie následne dáva dokopy a v priebehu pár desiatok sekúnd má útočník odpoveď, kde bola fotka vytvorená.
Neprehliadni
Znepokojivé na tom je, že ak si ťa online útočník vyhliadne, pomerne rýchlo ťa vie presvedčiť, že ťa skutočne sleduje a to s presahom do reálneho sveta. V tebe to môže vyvolať strach a paniku o svoju bezpečnosť, a tak ľahko podľahneš nátlaku.
Ako sa môžeš pred týmto útokom chrániť?
Ak sa pýtaš, ako sa môžeš pred týmto útokom chrániť, tak najlepšie, čo môžeš urobiť, je obmedziť viditeľnosť svojich príspevkov a fotografií na sociálnych sieťach. Vrátane ďalších informácií, ktoré by ťa mohli stotožniť. Ak sa predsa len rozhodneš zverejniť nejakú fotografiu online, urob to až s odstupom času. Dobrým tipom je aj vypnutie geolokácie na fotografiách (ide o EXIF údaje), ktoré nahrávaš online.
Komentáre