POZOR! Viac než 2,5 milióna používateľov Androidu má v telefóne aplikáciu s vírusom. Tu je ich zoznam!
Bezpečnostní analytici objavili množstvo podvodných aplikácií, ktoré zaplavili Android zariadenia užívateľov podvodnými reklamami.
Majitelia Android smartfónov by si mali opäť dávať pozor na novú vlnu podvodných aplikácií, ktoré sa šíria v rámci hackerskej kampane Kaleidoscope, informuje integralads.com.
V rámci tejto kampane hackeri útočia pomocou reklám. Cez ne prezentujú falošné verzie známych aplikácií, ktoré sú dostupné v Obchode Play. Kampaň ako prvú spozorovali bezpečnostní analytici z IAS Threat Labs. Práve tí zvolili pre kampaň názov Kaleidoscope, pretože ako kaleidoskop, aj tu sa ponuka podvodných aplikácií a stratégia útočníkov neustále mení. Taktiky menia pravdepodobne preto, aby sa vyhli odhaleniu.
Útok prebieha sofistikovaným spôsobom. Najskôr podvodníci nahrajú do Obchodu Play podvodnú aplikáciu, ktorá ale vyzerá a aj sa správa ako legitímna aplikácia. Popri tom vytvoria duplikát aplikácie, ktorý nahrajú na obchody s aplikáciami tretích strán. Táto verzia už obsahuje škodlivý softvér. Následne túto škodlivú verziu aplikácie hackeri propagujú cez správy alebo reklamy na sociálnych sieťach. Android užívatelia veria, že si nainštalovali legitímnu aplikáciu a inzerenti taktiež veria, že užívatelia ich reklamy sledujú na legitímnej aplikácií.
“Namiesto toho, keď užívateľ spustí škodlivú verziu aplikácie, tak sa mu začnú zobrazovať agresívne a rušivé reklamy. Taktiež sa im zobrazia reklamy na celú obrazovku, ktoré nevyžadujú žiadnu interakciu zo strany užívateľa, aby sa spustili. Tieto reklamy zaplavia zariadenie užívateľa aj v prípade, že škodlivú aplikáciu nemá otvorenú, čím bránia v normálnej činnosti zariadenia,” hovoria bezpečnostní experti.
V praxi to teda znamená, že sa kvôli intruzívnym reklamám stane tvoj smartfón takmer nepoužiteľný. Za všetky reklamy, ktoré ti zariadenie nasilu ukáže, idú peniaze do vrecka kyberzločincov.
Bezpečnostní analytici v rámci vyšetrovania odhalili niekoľko podvodných aplikácií, ktoré už boli odstránené Googlom z Obchodu Play. Nižšie nájdeš zoznam infikovaných appiek. Ak máš jednu, alebo viacero, v smartfóne, odporúčame ich čo najrýchlejšie odinštalovať.
Neprehliadni
Zoznam nebezpečných aplikácií:
- chemistry.chemistry.chemistry
- com.carromboard.friends.game
- com.citiesquiz.nearme.gamecenter
- com.herocraft.game.birdsonwire.freemium
- com.herocraft.game.dragon_and_dracula.free
- com.herocraft.game.free.mig29
- com.herocraft.game.freemium.catchthecandy
- com.herocraft.game.lite.st_ussr_usa
- com.herocraft.game.raceillegal
- com.herocraft.game.treasuresofthedeep
- com.herocraft.game.yumsters.free
- com.JDM4iKGames. Daily86
- com.onetouch.connect
- com.pro.drag.racing.burnout
- com.secondgames.dream.football.soccer.league
- com.shake.luxury.prado.car.parking.simulator
- com.tedrasoft.enigmas
- com.tuneonn.bhoot
- com.tuneonn.lovehindi
- com.tutu.robotwarrior
- com.zddapps.beautytips
- com.zddapps.totke
- com.zombiehunter.offline.games.fps.shooter
- constitution.indian.constitution
- environment.ecology.environment
- formula.math.formulas
- indian.geography.geography
- physics.physics.physics
- com.temperament.nearme.gamecenter math. Mathematics.exam.math
- english.idioms.english.phrases
- history.indian.history.hindi
- com.businessquo.nearme.gamecenter
- connect.dots
- english.preposition.english.preposition
- english.conversation.english.conversation science.ncert.science
- com.herocraft.game.free.medieval
- biology.biology.biology
- com.herocraft.game.ww2
Spoločnosť Google zároveň dodala, že užívateľov ochráni pred všetkými známymi verziami malvéru Kaleidoscope. Spoločnosť vysvetľuje, že reklamy v podvodných aplikáciách nie sú dobre vyberané, spôsobujú prehrievanie a rýchlejšiu spotrebu batérie v smartfóne. Zároveň sa môže stať, že zariadenie začne sekať.
Bezpečnostní analytici vysvetľujú, že dokopy si stiahlo aplikácie viac ako 2,5-miliónov užívateľov.
Hackeri čoraz častejšie útočia cez falošné aplikácie
Aj pred niekoľkými mesiacmi sme mohli byť svedkami masívnej kampane, ktorá distribuovala malvér cez podvodné aplikácie v našom regióne. Bezpečnostným expertom sa podarilo odhaliť viacero škodlivých vírusov, ktoré sa vo veľkom šíria medzi používateľmi. Jedným z nich je adware Andreed. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o softvér, ktorý vám zobrazuje v smartfóne reklamy na miestach, kde predtým neboli. A hoci nechcené reklamy môžu na prvý pohľad znieť neškodne, tak verte, že tomu tak nie je. Odhliadnuc od toho, že sú otravné, tak útočníci cez ne často propagujú aj ďalší nebezpečný softvér, ktorý vám vie narobiť ďalšie škody, ak si ho stiahnete do zariadenia.
Experti hovoria, že jednou z aplikácií, cez ktorú sa tento škodlivý softvér šíri najviac, je hra Car Factory Simulator. Najčastejšie sa do zariadenia obete dostane prostredníctvom neoficiálnych obchodov či kanálov. To znamená, keď si hru stiahneme napríklad z webovej stránky a nie z oficiálneho obchodu. Motiváciou pre používateľov, aby si stiahli aplikáciu z neoficiálneho zdroju, väčšinou je, že je dostupná zadarmo. Ďalšie nebezpečné aplikácie približujeme v tomto článku.
Komentáre