Pozor, veľká slovenská banka upozorňuje, že v jej mene volá klientom falošný bankár. Môžeš prísť o peniaze, ak sadneš na lep
Falošný bankár znova lomcuje Slovenskom. Vyvoláva ľuďom, že na ich účte prebehli podozrivé transakcie. Následne, ako získa dôveru ľudí, tak sa ich pokúsi okradnúť o peniaze.
Podvodníci neustále skúšajú nové spôsoby, ako sa dostať k našim peniazom. Najčastejšie nám posielajú rôzne podvodné SMS správy, e-maily, prípadne telefonujú. Častokrát sa ale vracajú aj k starým a osvedčeným podvodom. Na jeden z nich upozorňuje aj Fio banka, ktorá na sociálnej sieti píše, že v jej mene volajú útočníci potenciálnym obetiam a snažia sa od nich vymámiť peniaze.
„Pozor na podvodné hovory, ktoré sa vydávajú za našich bankárov. V poslednej dobe sme zaznamenali niekoľko prípadov, keď podvodník tvrdí, že je pracovníkom Fio banky. Cieľom tohto konania je Vás zneistiť a vylákať citlivé údaje. Žiadame Vás, žiadne osobné informácie cez telefón neoznamujte a nevykonávajte žiadne platby na žiadosť volajúceho.“, uvádza banka na sociálnej sieti.
Ako prebieha podvod s falošným bankárom?
Podvodník na druhej strane pracuje so strachom potenciálnej obete. Tento podvod prebieha tak, že ti zavolá osoba vydávajúc sa za pracovníka tvojej banky.
Častokrát telefonuje vydávajúc sa za konkrétneho pracovníka pobočky, ktorého meno spravidla nájdeš aj na stránke webu. Informuje ťa, že zaevidovali podozrivé transakcie na tvojom účte a opýta sa ťa, či si ich realizoval.
Ak o platbách nevieš, tak ti osoba na druhej strane oznámi, že ich môže dočasne pozastaviť. Medzičasom ti môže (ale nemusí) zavolať aj falošný policajt, ktorý ťa bude informovať, že si sa stal obeťou podvodu. Cieľom je ťa uistiť, že hovor z tvojej banky je vierohodný.
Nebezpečné na tomto podvode je, že ďalej, keď ťa kontaktuje falošný bankár s inštrukciami ako postupovať, tak často telefonuje z mobilného čísla banky, ktoré tej dobre známe. Využíva na to techniku spoofing, pomocou ktorej maskuje svoje skutočné číslo za iné.
Neprehliadni
Potom, ako nadobudne dojem, že mu veríš, okradne ťa
Následne zväčša nasledujú dva scenáre. Prvým z nich je, že ti pomôže platby pozastaviť a navedia ťa, aby si si stiahol do počítača aplikáciu, cez ktorú ti pomôže. V skutočnosti cez ňu ale získa kontrolu nad tvojim počítačom a vybieli ti následne bankový účet.
Nemenej často ťa bude presvedčiať, aby si peniaze presunul na bezpečný účet. Ako ale asi už tušíš, tak nejde o žiaden účet v správe banky, ale o účet, ktorý má pod kontrolou útočník. Ako presunieš na neho peniaze, tak o ne prídeš. Tento účet môže byť pritom slovenský. Nejde preto o záruku, že ak posielaš peniaze na tuzemský účet, tak ku peniazom sa neskôr dostaneš. Zväčša útočník pomocou sociálneho inžinierstva získal citlivé údaje niekoho cudzieho, na ktorého meno je vedený účet, kam máš poslať platbu.
Ako takýto podvodný telefonát môže znieť, si môžeš vypočuť v nahrávke nižšie. Ide ale len o jeden z mnohých scenárov, s ktorými sa môžeš v praxi stretnúť.
Maj na pamäti, že žiadna inštitúcia nebude po tebe žiadať citlivé informácie po telefóne a určite nie banka. Ak máš ale pochybnosti, tak najlepšie, čo môžeš spraviť, je kontaktovať tvoju banku priamo a informovať sa o vzniknutej situácii.
Komentáre