POZOR! U susedov sa objavil zákerný SMS podvod. Zneužíva aktuálnu tému. Čoskoro môže byť aj u nás!

Telefóny našich susedov zaplavuje masívna kampaň podvodných SMS správ. Čoskoro môže udrieť aj u nás. Zneužíva aktuálnu tému.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú rôzne cestičky, ako okradnúť ľudí. Naposledy sme upozorňovali na podvodné hovory, ktoré zaplavujú mobily Slovákov. Na druhej strane linky stoja útočníci, ktorí sa vydávajú za mužov zákona a obete oslovujú s príbehom, že došlo k zneužitiu ich občianskeho preukazu pri podvode. Od potenciálnych obetí žiadajú ďalšie citlivé údaje.

Tentokrát by sme ti radi dali do pozornosti podvod, ktorý udrel v plnej sile v susednom Česku a je vysoko pravdepodobné, že čoskoro bude aktívnym aj u nás, ak už nie je. Na podvod upozorňuje Ministerstvo financií českej republiky na svojom webe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tieto podvodné SMS správy

Útočníci často na to, aby presvedčili obeť, že správa je súrna a vierohodná, tak zneužívajú aktuálne témy. Nie je tomu inak ani teraz. Podobne ako u nás, tak aj v susednom Česku, ak si podnikateľ či živnostník a nestihol si podať daňové priznanie v riadnom termíne, tak môžeš požiadať daňový úrad o odklad a to spravidla do 3 mesiacov. Ako už asi tušíš, tak práve v týchto dňoch uplynul dodatočný termín, do kedy si mohol podať daňové priznania a vysporiadať sa s úradom. Práve túto udalosť zneužívajú útočníci na to, aby sa obohatili.

Ako informuje české ministerstvo, tak mobily našich susedov začali zaplavovať SMS správy, v ktorých sa útočníci vydávajú za daňový úrad a žiadajú od obetí uhradenie nezaplatenej dane, resp. chcú adresátovi vrátiť údajný preplatok.

Tieto SMS správy môžu mať rôznu podobu, no ich spoločným cieľom je dostať obeť na podvodnú webovú stránku, cez ktorú sa útočník zmocní citlivých údajov, najčastejšie údajov z platobnej karty.

Mimochodom, ak ti príde takáto SMS a identifikuješ, že ide o podvod, neodporúčame ti na takéto stránky klikať a to ani zo zvedavosti. Ako sme nedávno vysvetľovali, tak keď budeš klikať na tento typ odkazov, tak útočníkom dáš vedieť, že tvoje mobilné číslo je aktívne a budú potom tvoj smartfón zaplavovať podvodné SMS správy či telefonáty. Vráťme sa ale späť k téme.

Podvodné weby vyzerajú vierohodne. Ide ale o podvrh

Ako vysvetľuje úrad ďalej, tak nebezpečné na tomto podvode je, že útočníci vytvorili vierohodné webové stránky, ktoré sú často hosťované na veľmi podobných URL adresách, ako sú originály stránky daňového úradu. Okrem iného posielajú SMS správy z miestnych čísiel, čo môže v mnohých zbudiť pocit dôvery, že ide o dôveryhodnú správu a požiadavku. Ak o tom nevieš, tak útočníci dokážu maskovať svoju identitu pomocou metódy spoofing, kedy zamaskujú svoje mobilné číslo za iné. V niektorých prípadoch dokážu dokonca odoslať správu tak, aby ti prišla priamo do existujúceho vlákna, ktoré máš s inštitúciou.

Okrem toho úrad upozorňuje, že eviduje aj vlnu falošných telefonátov. Podvodník ti tak môže kľudne aj zavolať a aktívne s tebou rozprávať.

scam call hacker podvodny hovor
Zdroj: Taylor Grote / Unplash.com, Wikimedia (Ʀinaldum)

„Telefonáty a SMS sú údajne od finančných úradov v prvom prípade ponúkajú možnosť vrátenia preplatku na dani.“, uvádza úrad na svojom webe. „V ďalšom prípade správy upozorňujú na dlh pohľadávky, pričom obsahujú aktívny odkaz a je v nich uvedená skratka MFCR CZ či MFSR CZ. Ani tieto SMS však nemajú s Ministerstvom financií nič spoločné.“, dopĺňa.

Ak ti príde obdobná správa, ignoruj ju

Najlepšia možná ochrana proti tomuto útoku je ignorovať takéto požiadavky, píše české ministerstvo. Ako takáto správa môže vyzerať, sa môžeš pozrieť na snímke nižšie.

podvodna SMS sprava preplatok na daniach_1
Zdroj: mfcr.cz, ako vyzerá podvodná SMS

Maj na pamäti, že úrady týmto spôsobom nekomunikujú. Zväčša, keď dostaneš takúto správu, tak ide o podvod. Rovnako nežiadajú od ľudí citlivé údaje cez telefón či SMS.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš rozpoznať falošnú SMS správu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre