Pozor! Týmto aplikáciám sa oblúkom vyhni. Predstavujú nočnú moru pre tvoje súkromie a bezpečnosť!
Bezpečnostní experti varujú pred aplikáciami, ktoré by si mal vymazať zo smartfónu, alebo sa im oblúkom vyhnúť.
Smartfóny sa stali nenahraditeľným pomocníkom v našom digitálnom svete. Dokážeme cez ne vybaviť takmer všetko a na každý problém existuje aplikácia, ktorá nám ho pomáha vyriešiť. Lenže pri tak veľkom množstve rôznych užitočných aj menej užitočných aplikácií sa stáva, že aspoň pár z nich nie sú tak dobré, ako o sebe tvrdia.
Samozrejme že v obchode s aplikáciami nájdeme lepšie a horšie produkty. Niektoré z nich však predstavujú pre teba ako užívateľa riziko, ktoré by si rozhodne nemal ignorovať. Súkromie v digitálnom svete sa stalo niečím, čo si musíme strážiť, aj keď to nie je vždy jednoduché.
Portál Reader’s Digest upozorňuje na niekoľko aplikácií, ktoré sledujú užívateľov, zbierajú od neho obrovské množstvo nevyžiadaných informácií a celkovo predstavujú riziko pre súkromie, a preto by sa im mal užívateľ oblúkom vyhnúť. Nižšie nájdeš zoznam aplikácií, ktoré ťa sledujú.
CamScanner
Táto aplikácia sa snaží imitovať skener na tvojom smartfóne, čo je samo o sebe aplikáciou, ktorú by si mal mať predinštalovanú v smartfóne a nemal by si teda hľadať za ňu náhrady.
CamScanner je ale o niečo škodlivejšia ako iné aplikácie, ktoré ťa len “sledujú”. Táto appka slúži ako downloader pre trójskeho koňa. Ide o malvér, ktorý sa infiltruje do tvojho zariadenia, ťažko sa odstraňuje a popri tom častokrát kradne tvoje citlivé súbory alebo môže sledovať polohu, či odpočúvať. Našťastie, v tomto prípade to nie je až tak “tragické” a po odinštalovaní aplikácie sa odinštalujú aj jej škodlivé komponenty.
Neprehliadni
Aplikácie na počasie
Existuje množstvo aplikácií na počasie a do smartfónu ich sťahujeme z pochopiteľného dôvodu. Hoci chceme mať k dispozícii čo najspoľahlivejšiu predpoveď počasia, veľa takýchto aplikácií má v sebe trójskeho koňa. Lepšou možnosťou je podľa expertov pozrieť si počasie na webe alebo sledovať predpoveď v televízii. Ak máš v smartfóne nainštalovanú aplikáciu Good Weather, tá je zo všetkých najhoršia a mal by si si ju rýchlo odinštalovať.
Flashlight aplikácie
Väčšina moderných smartfónov má v sebe už zabudovanú funkciu svietidla, opäť teda nie je dôvod, aby užívatelia sťahovali samostatné aplikácie z obchodov. Experti opäť varujú, že aj táto kategória aplikácií patrí medzi najrizikovejšie. Veľa týchto aplikácií si po inštalácii pýta povolenie k mikrofónu, kontaktom alebo polohe, aby “baterka” mohla fungovať správne. Namiesto toho ale tieto aplikácie sledujú svojich užívateľov.
Zombie Mod
Zombie Mod je aplikácia, ktorá cielila na fanúšikov zombie tematiky. IT experti ale vysvetľujú, že počas svojho obdobia slávy sa pokúšala získať prístup k naozaj ohromnému množstvu dát, vrátane Google účtov, Gmail užívateľských mien a hesiel a oveľa viac. Popri tom zvolila aj agresívnu reklamnú politiku, ktorá predstavovala ďalší zdroj ich príjmu. V niektorých prípadoch záplava reklám doslova zablokovala smartfóny užívateľov. Tým neostalo nič iné len vrátiť zariadenie nasilu do továrenských nastavení a nainštalovať všetky aplikácie odznovu.
Zároveň bolo pre užívateľov ťažké Zombie Mod aplikáciu vôbec odinštalovať. Preto by si sa jej mal oblúkom vyhnúť. Ak si ju mal nainštalovanú a podarilo sa ti ju odstrániť, rovnako by si mal zmeniť aj svoje Google heslá.
Ring aplikácia
Inteligentné zvončeky Ring zaujali užívateľov tým, že poskytovali kameru, ktorú si vedel kontrolovať pohodlne cez smartfón. Keď ti niekto zazvonil, okamžite si teda vedel, kto je pri dverách. Neskoršie vyšetrovanie ale ukázalo, že Ring aplikácie sú preplnené trackermi tretích strán. Tie sledovali mená užívateľov, IP adresy, operátorov, či iné identifikačné údaje. Tie posielali štyrom marketingovým a analytickým spoločnostiam.
V podstate všetky aplikácie
Experti na záver dodávajú, že každá aplikácia do väčšej alebo menšej miery zbiera určité citlivé údaje. Sociálne siete ako Facebook alebo Instagram ich taktiež zbierajú kvantum a využívajú ich na reklamné účely. Sledovaniu na internete sa úplne nevyhneš, no treba si vyberať aplikácie, ktorým dáš ku svojim citlivým dátam prístup. Veľké aplikácie ako Facebook majú síce pochybné praktiky ohľadom ochrany súkromia, no nemôžu si dovoliť veľké škandály, ako predávanie tvojich hesiel niekomu cudziemu.
Menšie aplikácie od neznámych vydavateľov ale môžu mať v sebe zabudovaný malvér alebo získané citlivé údaje zneužívajú citlivejším spôsobom, ako veľké aplikácie. Preto je vždy potrebné pozrieť si hodnotenia a recenzie aplikácie. Rovnako dávaj pozor, aké povolenia od teba aplikácia pýta.
Komentáre