POZOR! Tieto funkcie si vo WhatsApp hneď zapni, hackerom neuveriteľne sťažíš ukradnutie tvojho účtu
WhatsApp je hlavne počas sviatkov pod väčšou paľbou hackerov. Ak sa nechceš stať ich obeťou, tieto nastavenia by si mal mať zapnuté. Pomôžu ti zabrániť tomu, že ti niekto ukradne účet a zneužije ho.
WhatsApp je jednou z najpoužívanejších četovacích aplikácií na trhu. Denne ju používa množstvo užívateľov, preto sa niet čo čudovať tomu, že sa stala cieľom pre mnohých kyberzločincov. Dvojnásobne to platí počas vianočných sviatkov.
Počas týchto sviatkov nie je WhatsApp jedinou platformou, ktorá je pod útokom hackerov. Aj v našom online priestore sa objavili desiatky falošných e-shopov, hackeri útočia aj prostredníctvom phishingu, malvertisingu a ďalších taktík. Mnohí však používajú túto komunikačnú sieť na udržiavanie kontaktu so svojou rodinou, preto v tomto článku približujeme tri mimoriadne dôležité bezpečnostné funkcie, ktoré by si mal mať zapnuté vo WhatsAppe, ak sa nechceš stať obeťou hackerov.
Ako ochrániť WhatsApp účet predtým, aby si sa stal obeťou útoku
Dvojfázové overenie
Dvojfázové overenie je funkcia, ktorú ponúka dnes už veľa stránok, aplikácií a služieb. V jednoduchosti povedané, ide o dodatočnú formu ochrany, ktorá ti môže pomôcť chrániť zariadenie v prípade, že by sa hackerovi podarilo prelomiť tvoje heslo.
Dvojfázové overenie funguje jednoducho. Pri prihlasovaní si od teba vyžiada ešte dodatočný kód, ktorý ti príde formou SMS alebo ti príde na e-mail. Šance sú, že ak sa hackerovi podarilo prelomiť heslo do tvojho WhatsApp účtu, nebude mať prístup do tvojho emailu alebo k tvojmu smartfónu. Bez tohto dodatočného kódu sa však nedokáže prihlásiť do účtu.
Na zapnutie dvojfázového overenia otvor nastavenia WhatsAppu a vojdi do nastavení účtu. Následne zvoľ možnosť dvojfázového overenia. Na obrazovke uvidíš možnosť zapnúť.
Neprehliadni
Pridaj si emailovú adresu do účtu
Opäť ďalší spôsob, ako zvýšiť zabezpečenie svojho účtu. Poskytnutie svojej emailovej adresy WhatsAppu ti dovolí jednoduchšie potvrdiť svoju identitu v prípade, ak by si stratil prístup k svojmu účtu. Zároveň ale treba mať na pamäti, že pridanie emailovej adresy neochráni tvoj účet tak, ako zapnutie dvojfaktorového overenia.
Používaj prístupové kľúče
Heslá už roky nie sú to, čo bývali. Pokroky vo výkone hardvéru dovoľujú kyberzločincom prelomiť aj náročnejšie heslá a tento trend bude ďalej napredovať. Hoci stále platí, že by si mal voliť silné heslá, teda tie s minimálne 12 znakmi a náhodnou kombináciou veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych znakov, mnohí technologickí giganti hľadajú alternatívu.
Spoločnosť Google ako prvá predstavila technológiu Passkeys, resp. po našom prístupových kľúčov. Neskôr ju implementovala aj spoločnosť Microsoft. Prístupové kľúče mnohí považujú za budúcnosť prihlasovania a oproti tradičným heslám poskytujú niekoľko výhod.
Ako prvé ťa poteší, že sa pomocou prístupového kľúča prihlásiš do účtu rýchlejšie ako pomocou bežného hesla. Umožňujú totiž prihlasovanie pomocou tváre, odtlačku prsta alebo PIN kódu. Druhou hlavnou výhodou prístupových kľúčov je to, že sú odolné voči phishingu. Nemusíš sa teda obávať toho, že by ti niekto ukradol prístupový kľúč a pomocou neho sa následne prihlasoval do tvojho WhatsApp účtu.
Prístupové kľúče si zapneš v aplikácií tak, že otvoríš nastavenia účtu a tam uvidíš možnosť prístupové kľúče. Následne dostaneš možnosť vytvoriť si prihlasovací prístupový kľúč.
Uzamkni si aplikáciu odtlačkom prsta
Toto nastavenie ťa nemusí až tak ochrániť pred online hackermi, no zabezpečí tvoje súkromie proti každému, kto sa dostal k tvojmu smartfónu a má zvedavé oči. Uzamknutím aplikácie dosiahneš to, že ani pri odomknutom smartfóne nebude mať človek prístup do WhatsApp aplikácie, pokým sa nepotvrdí odtlačkom prsta. Vďaka tomu si nebude môcť prečítať, čo si v aplikácií píšeš so svojimi kontaktmi.
Uzamknúť aplikáciu môžeš v nastaveniach súkromia, v možnosti Zámok aplikácie. Zároveň si môžeš vybrať, či sa aplikácia uzamkne okamžite, po 1 minúte alebo po 30 minútach.
Komentáre