POZOR! SOI práve aktualizovala zoznam podvodných e-shopov. Je ich už vyše 100! Týmto webom sa vyhni, inak prídeš o peniaze
SOI práve aktualizovala zoznam podvodných e-shopov, na ktorých neodporúča nakupovať. Ide totiž o weby, kde síce za tovar zaplatíš, no k nemu sa nedostaneš.
Natrafiť dnes na online podvod nie je vôbec také náročné, ako sa môže zdať. Nielenže naše mobilné zariadenia zaplavujú falošné e-maily, správy či hovory, v ktorých sa útočníci často vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií, napríklad bánk, ale na podvody môžeme naraziť aj online.
Útočníci s cieľom oklamať potenciálne obete vytvárajú rôzne weby, cez ktoré sa snažia odcudziť citlivé údaje. Ide napríklad o prihlasovacie údaje do služieb či údaje z platobných kariet. Nikomu určite netreba zvlášť vysvetľovať, čo sa stane potom, ako podvodníci získajú napríklad údaje z platobnej karty. Vybielia ti účet.
SEO poisoning pomáha hackerom, aby dostali svoju stránku do pozornosti
Na to, aby dostali svoje stránky do pozornosti, si často platia inzerciu vo vyhľadávačoch. Prípadne využívajú metódu známu ako „SEO poisoning“. Ide o techniku, pri ktorej zneužívajú vedomosti, ako dostať svoje weby vyššie vo vyhľadávaniach. Jedným z častých trikov je napríklad parazitovanie na známych značkách. To predstavuje napríklad používanie názvov podobných originálnym názvom značiek či obchodov. Je totiž oveľa väčšia šanca, že si napríklad vyhľadáš cez Google e-shop „Alza“ ako „Jožkove trhovisko“. Preto volia napríklad názvy domén ako „alza-eshop.sk“ a podobne.
Samozrejme, nie je to len o názve, ale aj o optimalizácii samotného webu, aby spĺňal technické požiadavky. To napríklad zahrnuje, aby sa rýchlo načítal. Akonáhle sa však dostaneš na takýto web, problém je na svete. Útočníci sa zvyčajne snažia obeť presvedčiť na nákup tým, že jej ponúkajú rôzne akcie a zľavy, ktoré sú často časovo limitované. Akonáhle sa chytíš, tak, bohužiaľ, informácie, ktoré im odovzdáš, zneužijú.
Niekedy ťa prinútia stiahnuť si škodlivú aplikáciu do zariadenia
V minulosti sme sa mohli stretnúť dokonca s podvodom, že akonáhle si urobil nákup, prišlo ti potvrdenie e-mailom, v ktorom útočník vyzýval obete, aby si stiahli aplikáciu na sledovanie zásielky. Tá však bola infikovaná vírusom.
Neprehliadni
Najnovšie Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) aktualizovala zoznam podvodných stránok, ktorým sa je lepšie vyhnúť. Dôvod je jednoduchý, kopia sa na ne sťažnosti a existuje veľké riziko, že ku tovaru, ktorý si objednáš, sa jednoducho nedostaneš.
„Slovenská obchodná inšpekcia (ďalej len „SOI“) žiada spotrebiteľov o zvýšenú obozretnosť pri internetových nákupoch vzhľadom na stále sa opakujúce spotrebiteľské podnety, ktoré sa týkajú predaja tovaru prostredníctvom e-shopov s doménou .sk,“ hovorí SOI.
Ako ďalej upozorňuje, to, že doména obchodu má koncovku „.sk“, neznamená, že ide o slovenský e-shop. Často sú tieto stránky registrované mimo nášho územia, kde má SOI obmedzené kompetencie. Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. Napríklad nemôže blokovať takúto stránku alebo vymáhať plnenie platby za nedodaný tovar.
Je preto dobré, ak sa stránkam nižšie budeš vyhýbať. Riskuješ totiž, že prídeš o peniaze, a v tom horšom prípade môže osoba sediaca na druhej strane počítača tvoje údaje aj zneužiť.
Článok pokračuje na druhej strane, kde nájdeš aj zoznam falošných obchodov.
Komentáre