POZOR! Slovákov vyplašil tento podvodný hovor. Nereaguj naň, môžeš prísť o peniaze, upozorňuje úrad!

Mobily Slovákov zaplavuje nová vlna podvodných hovorov.

podvodny hovor_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodníci sú nesmierne vynaliezaví ľudia. Niektoré útoky sú viac sofistikované, iné zas menej. V niektorých prípadoch si môžeš do zariadenia stiahnuť škodlivú aplikáciu a ani nezistíš, že si sa stal obeťou podvodu. Inokedy nám útočníci posielajú phishingové správy, či už cez SMS alebo e-mail, s tým, že veria, že sa chytíme.

Nedávno napríklad SLSP upozorňovala na podvod, keď mala potenciálnu obeť kontaktovať údajná dcéra či syn. Ak sa adresát správy chytil na lep, tak krátko po tom útočník od nej požadoval peniaze, vydávajúc sa za jej dieťa.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Čoraz častejšie sa ale môžeme stretnúť s telefonátmi od údajných pracovníkov bánk či finančných inštitúcií. Práve na jeden takýto podvod teraz upozorňuje Finančná správa SR na sociálnych sieťach.

Pozor na hovor od falošného pracovníka Finančnej správy

Aktuálne sa blížime do obdobia v roku, keď státisíce Slovákov musia podať daňové priznanie. Práve túto udalosť sa snažia vo veľkom zneužiť útočníci.

Telefonickí podvodníci totiž v mene Finančnej správy vyvolávajú potenciálnym obetiam a informujú ich o rôznych nedoplatkoch na daniach. Následne útočníci požadujú od obetí citlivé údaje cez telefón alebo SMS správu.

„Množia sa prípady podvodných telefonátov, v ktorých sa mužský alebo ženský hlas predstaví ako pracovník finančnej správy a informuje, že po preskúmaní daňových údajov má klient nedoplatky. Podvodníci žiadajú o podrobné citlivé informácie, prípadne odoslanie údajov v SMS správe,“ približuje úrad. „Finančná správa opäť apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať, v žiadnom prípade na žiadne podozrivé požiadavky nereagovali a okamžite ukončili hovor,“ dopĺňa.

Často v týchto telefonátoch podvodník vyzýva obeť, aby doplatila napríklad pár eur na dani s tým, že to môže spraviť telefonicky, ale je potrebné nadiktovať platobné údaje. Na obeť tlači, že sa tak napríklad vyhne návšteve úradu alebo na ňu vyvíja tlak pod hrozbou sankcie.

hacker-bankova-karta_titulka
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Akonáhle by si zdieľal osobe na druhej strane citlivé údaje, napr. bankové, útočník ich zneužije. Inými slovami, vybieli ti bankový účet.

Dovoľ nám ťa zároveň upozorniť na to, že útočníci, aby zvýšili svoju dôveryhodnosť, pomocou spoofingu dokážu maskovať svoje mobilné číslo za číslo inštitúcie, ktoré ľahko dohľadáš na internete. Nemenej často sa vydávajú aj za skutočných pracovníkov úradov. Vo všeobecnosti platí, že úrady komunikujú primárne oficiálnou cestou, ak nejde o nejaké „dovysvetlenie“ niečoho. No akonáhle od teba osoba na druhej strane požaduje citlivé údaje, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre