BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor, schránky Slovákov zaplavuje nová vlna podvodných správ. Nikto vám peniaze nechce vrátiť, ide o podvod!

Pozor, ak vám do e-mailovej schránky v týchto dňoch prišla správa, že máte nárok na vrátenie peňazí za mobilné služby, tak s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore neustále skúšajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Nedávno sme napríklad upozorňovali na 33-podvodných e-shopov, ktoré kopírujú stránky originálnych obchodov. Prípadne na podvodnú kampaň útočníkov, ktorí cez sociálnu sieť Facebook inzerovali falošnú pracovnú ponuku. Nemenej časté sú ale podvodné e-mailové správy či SMS.

Pozor, túto správu ignorujte, ide o podvod

Najnovšie by sme chceli upozorniť na novú kampaň online útočníkov, ktorí rozosielajú potenciálnym obetiam správu, v ktorej im tvrdia, že majú nárok na refundáciu poplatkov za mobilné služby. Podvod do povedomia dala Petra M., ktorú sa útočníci týmto spôsobom pokúsili okradnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nebezpečné na tomto útoku je, že sa podvodníci vydávajú za jedného z mobilných lídrov na našom trhu, spoločnosť Telekom. A hoci v samotnej správe nájdeme niekoľko nedostatkov, tak na prvý pohľad ide o vierohodný e-mail. Naletieť preto na podvod môže prakticky každý, kto koná zbrklo a je zákazníkom spoločnosti.

Samotná podvodná správa, ako môžete vidieť nižšie, je vo farbách operátora. V podvodnej správe útočníci uvádzajú, že refundovaná suma bude uhradená priamo na platobnú kartu. Okrem iného v správe nájdeme aj URL odkazy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, že vedú na stránku operátora. No v skutočnosti, keď budete postupovať podľa pokynov v správe, tak vás podvodníci presmeruje na falošný web, prostredníctvom ktorého sa snažia získať citlivé údaje z vašej platobnej karty.

podvodny email vydavajuci sa za mobilneho operatora
Zdroj: Petra M. (Facebook skupina PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY)

Asi nikomu netreba zvlášť vysvetľovať, že ako tieto údaje vyplníte v nádeji, že vám operátor vráti peniaze, tak v skutočnosti sa stanete obeťou podvodu a útočník vám strhne z karty peniaze. Aby ste predišli tomuto typu podvodu, tak si všímajte odosielateľa správy a rovnako aj gramatiku, ako je e-mail napísaný. Veľké spoločnosti, ako je napríklad aj Telekom, si dajú záležať na tom, aby v správe neboli pravopisné hrúbky či iné preklepy.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete identifikovať podvodný e-mail či správu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close