Pozor, podvodníci majú novú fintu, ako ťa ošklbať o peniaze. Kombinujú SMS správu s neúspešným hovorom
Online podvodníci majú novú fintu, ako dostať z teba peniaze. Vydávajú sa za tvojho člena rodiny, ktorý sa ocitol v núdzi. Podvod začína nevinnou SMS správou, potom sa ti pokúsi aj zavolať, no neúspešne.
Natrafiť na podvod v kybernetickom priestore nie je vôbec náročné. Ak sleduješ náš web pravidelne, tak určite vieš, že telefóny Slovákov pravidelne zaplavujú nielen podvodné SMS správy, ale aj e-maily a útočníci často potenciálnym obetiam aj telefonujú. Nehovor viac o tom, že do telefónu si môžeš stiahnuť aj škodlivý softvér. Dnes sme napríklad upozorňovali na rôzne vírusy, ktorým čelím v našom širšom regióne najviac. Ide napríklad o spyware Agent Tesla či Formbook.
V uplynulých dňoch sme okrem iného upozornili aj na nebezpečného bankového trójskeho koňa TrickMo alebo na nový spôsob, ako ti útočníci môžu ukradnúť prihlasovacie údaje od rôznych služieb. Využívajú na to často prihlasovacie okno cez celú obrazovku v kombinácii so škodlivým softvérom Amadey.
Najnovšie by sme ti chceli dať do pozornosti podvod, ktorý prebieha cez SMS a neúspešný telefonický hovor. Upozornil nás na neho Tomáš S.
Pozor na túto SMS správu a neúspešný hovor, ide o podvod
Podvod prebieha pomerne rýchlo. Útočník na druhej strane ťa kontaktuje s tým, že ide o člena tvojej rodina. V tomto prípade išlo o údajnú mamu Tomáša, ktorá sa ocitla v núdzi. Prišla mu správa z neznámeho, ale slovenského čísla. Nebezpečné na tom bolo, že útočník obeť oslovil reálnym menom.
V správe osoba na druhej strane uviedla, že potrebuje súrne pomôcť, a že zavolá. Taktiež v správe tvrdila, že píše z telefónu kolegyne. Krátko na to, ako Tomáš reagoval na správu, tak mu zazvonil telefón. Potom zodvihol hovor v obave, že mu volá jeho mama s vážnym problémom. Na druhej strane linky ale nebolo nič počuť okrem šušťania. Takto mu telefón zazvonil niekoľkokrát, ale výsledok bol vždy rovnaký.
Neprehliadnite
Osoba na druhej strane naspäť napísala, že Tomáša nepočuje, že asi je slabý signál alebo niečo podobné. Požiadalo ho, nech jej pošle peniaze, že ich večer vráti. Súrne ich potrebuje zaplatiť, lebo sa dostala do problémov so zákonom. Podvodník na druhej strane poslal slovenský bankový účet, ktorý ale nesedel s číslom účtu mami, ktorý mal uložený v mobilnej aplikácii banky.
Našťastie, v tomto bode Tomáš zistil, že niečo nie je v poriadku. Následne zavolal mame na telefón a opýtal sa, či mu píše SMS správy od kolegyne. Tá o ničom netušila.
Útočník chce v obeti vyvolať strach a potrebu konať ihneď
Samotný podvod prebehol pomerne rýchlo. Išlo o rozpätie ani nie desať minút. Cieľom útočníka bolo v tomto prípade vyvolať strach v potenciálnej obeti. Následne, ako je človek pod tlakom, tak koná nelogicky. Na dôveryhodnosti útoku pridávalo aj to, že útočník disponuje slovenským číslom a bankovým účtom Pravdepodobne ho získal pri odcudzení citlivých údajov nejakej osoby, na ktorej meno si ho založil. Nehovor viac o tom, že útočník oslovil obeť skutočným menom.
Ak ťa preto kontaktuje niekto vydávajúc sa za tvojho priateľa alebo rodinného príslušníka, najprv si over, či ide o reálnu správu alebo nie.
Komentáre