POZOR! Packeta upozorňuje na nový typ online podvodu, s ktorým sa môžeš stretnúť. Takto môžeš prísť o peniaze

Packeta upozorňuje na viacero online podvodov a podvodov s doručením balíkov na dobierku, ktoré sa rozmáhajú v tomto ročnom období viac, než inokedy.

podvod s dorucenim balika
Zdroj: RoseBox رز باکس on Unsplash, úprava Vosveteit.sk

Stretnúť sa dnes s online podvodom je pomerne jednoduché. Naše e-mailové schránky ale aj telefóny zaplavujú podvodné správy, ktoré sa snažia odcudziť nám peniaze z účtov. Portál regióny.sk najnovšie upozorňuje na viacero podvodov s odvolaním sa na Packetu, jedného z lídrov na trhu s doručovaním balíkov.

Packeta vo svojom blogu rozoberá viacero podvodov. Niektoré sú viac známe a iné zas menej. Ten posledný je pomerne nový, pričom v minulosti si sa s ním mohol stretnúť len v ojedinelých prípadoch. Aktuálne ale naberá na sile.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

S akými podvodmi sa môžeš stretnúť

Phishingové e-maily a správy

Spoločnosť v prvom rade upozorňuje na to, že online podvodníci sa často vydávajú za Packetu s cieľom presvedčiť obeť, že musia uhradiť drobný poplatok, aby mohol byť doručený balík, ktorý si mali objednať.

„Obeti príde e-mail alebo SMS, ktorý sa vydáva za správu od doručovacej služby vrátane jej loga, rovnakého fontu či inej grafiky. Typicky však obsahuje odkaz, ktorý vedie na falošnú webovú stránku s možnosťou vykonať platbu – najčastejšie po zadaní čísla platobnej karty a jej bezpečnostných údajov.“, približuje Packeta ten najčastejší podvod na svojom webe.

Falošný záujemca o kúpu tovaru

Ďalším a nemenej častým typom podvodu je, keď inzeruješ nejaký tovar na serveroch ako napríklad Facebook Marketplace alebo Bazos.sk. V tomto prípade ťa podvodník osloví s tým, že má záujem o inzerovaný tovar, a že ti pošle peniaze cez Packetu. Následne ťa nasmeruje na podvodný web, cez ktorý sa pokúsi ukradnúť ti údaje z platobnej karty s tvrdením, že ti na kartu pošle peniaze. Ide ale o podvod, peniaze ti na kartu nepošle, ale zneužije údaje, aby ti vybielil bankový účet.

„Útočník predstiera záujem a následne ponúkne, že objedná dopravu a peniaze za váš tovar zaplatí vopred – opäť si pýta číslo karty a jej bezpečnostné údaje, ktoré sa môže pokúsiť zneužiť. Opäť platí pravidlo nikdy tento údaj nezverejňovať a nikam ho nevypĺňať.“, prízvukuje doručovateľský gigant.

Tovar ti pošlú na dobierku a čakajú, že zaplatíš

Tento podvod je aktuálne novinkou na našom trhu, hoci pravdou je, že v minulosti si sa mohol s ním tiež stretnúť, ale to len v ojedinelých prípadoch.

Najnovšie podvodníci vo veľkom posielajú dobierky ľuďom s tým, že čakajú, že ich preberú. Tieto balíky častokrát stoja pár eur v rozpätí okolo dvadsať až tridsať eur s tým, že ide o pomerne malú sumu a predpokladajú, že ich jednoducho prevezmeš.

packeta_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako útočníci vytvárajú aj falošné e-shopy, kde inzerujú rôzne produkty s možnosťou platby na dobierku, čo má dvihnúť dôveryhodnosť obchodu. Bohužiaľ ale, ako si objednáš tovar, tak ti príde bezcenná hlúposť, no ty za ňu zaplatíš poriadny balík peňazí.

„Odporúčame nepreberať zásielky, ktoré ste si neobjednali a neočakávate ich, prípadne sú z neznámych e-shopov a informácie o nich nenájdete v mobilnej aplikácii Packeta. Objavil sa však aj prípad, keď ľudia na Facebooku narazili na extrémne lacné oblečenie či elektroniku. Takýto e-shop však na dobierku posielal len falošné zásielky,“ hovorí Radka Laky.

Ako je možné, že takéto balíky Packeta spracúva?

Možno si povieš, že Packeta by takéto balíky nemala ani prevziať. Situácia ale nie takou jednoduchou, ako si myslíš. Podvodník nepríde priamo do pobočky Packety. Útočníci v tomto prípade využívajú tzv. fulfillment centrá a sklady, ktoré expedujú zásielku namiesto konkrétnych e-shopov.

 „Fulfillment centrá po odhalení konkrétnych prípadov okamžite upozorníme a požiadame o zablokovanie týchto podvodníkov. Podvodníci si často zakladajú nové e-shopy, pri neznámych obchodoch s často podozrivými názvami a tovarmi tak odporúčame spozornieť a zvýšiť pozornosť, prípadne sa im rovno vyhnúť,“ dodáva Laky.

Môžeš si zásielku pred prevzatím otvoriť?

Riešením by možno bolo, aby si si mohol skontrolovať obsah zásielky predtým, ako si ju prevezmeš. Toto sme v minulosti zisťovali u viacerých doručovateľských spoločností, ktoré u nás pôsobia, či je to možné. Krátka odpoveď znie, že to nie je možné. Vo všeobecnosti platí, že doručovateľské spoločnosti zodpovedajú len za doručenie balíka z bodu A do bodu B, čo prízvukujú a nie za ich obsah.

Preto by si nemal prevziať zásielku na dobierku, ak nevieš, čo v nej je a od koho je.

Dovoľ nám zároveň dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako rozpoznáš falošný e-shop.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre