POZOR! Online podvodníci sa teraz vydávajú za zubárov. Ak naletíš, budeš ľutovať. Toto je finta, na ktorú nenaleť!

Známa zubná klinika varuje, že ak sa na sociálnych sieťach stretneš s týmto príspevkom, ide o podvod. Na túto reklamu nereaguj.

Na Facebooku sa objavil nový podvod, ktorý láka na bezplatné zubné zákroky
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Podvodníci si tentokrát vybrali naozaj špeciálnu formu podvodu. Internetom šíria phishingové útoky, ktoré lákajú ľudí na bezplatné zubárske zákroky.  

Na podvod upozornila zubná klinika Schill Dental Clinic. Príspevky na sociálnych sieťach majú názov “Oficiálne oznámenie” a sú doplnené štátnym znakom Slovenskej republiky. Ďalej v príspevku stojí, že do 1. augusta tohto roku budú zubné kliniky na Slovensku poskytovať bezplatné služby, vrátane zubných implantátov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Podvodná kampaň láka ľudí primárne na zubné implantáty, pričom záujemcovia pochádzajú hlavne z radu starších ľudí. Príspevok láka dôverčivých záujemcov na stránku, kde podvodníkom poskytnú svoje osobné údaje.  

„Práve dôverčivosť na internete je najjednoduchšou bránou k osobným údajom používateľov, ktorí sa na podobné oznamy nechajú nalákať. Na naše zubné kliniky prichádzajú dopyty k tejto téme prakticky na dennej báze. Často sú to seniori, ktorí sa chcú objednať na bezplatné zubné implantáty alebo si overujú, či štát naozaj prepláca celý implantát. Chceme poprosiť všetkých o obozretnosť a tiež uváženie, či je pôvodca podobného príspevku dôveryhodný,“ vystríha MUDr. Alexander Schill, primár a zakladateľ Schill Dental Clinic. 

Platformu Facebook zasiahla podvodná kampaň nevídaných rozmerov
Zdroj: Pixabay (RoraHero, joshborup), Úprava: Vosveteit.sk

Zubné implantáty sú náročný a nákladný zákrok.  

Alexander Schill vysvetľuje, že zubné implantáty predstavujú v súčasnosti najlepšiu metódu náhrady chýbajúcich zubov. Ich zavedenie ale predstavuje zákrok, ktorý ani zďaleka nie je bežný v každej ambulancii. V skutočnosti ho realizuje len malá časť kliník špecializujúcich sa na zubnú chirurgiu a implantológiu.  

Zubná náhrada zároveň predstavuje mimoriadne drahý úkon, ktorý ani čiastočne nehradí verejné zdravotné poistenie. Inými slovami povedané, ak natrafíš na príspevok, ktorý ti ponúka tento zákrok zdarma, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podvod.  

„Treba si uvedomiť, že zavedenie implantátov je pomerne zložitý chirurgický výkon. Okrem drahých materiálov si vyžaduje odbornú expertízu, CT vyšetrenie a v mnohých prípadoch aj dobudovanie kostnej hmoty. Žiadna klinika vám dnes nezavedie zubné implantáty zadarmo, je to jednoducho ekonomicky nemožné,“ dodáva doktor Schill. 

Typický prípad phishingu 

Na Slovensku sa môžeme s phishingom stretnúť pomerne často a toto je typický príklad podobného útoku. Podvodníci u nás používajú niekoľko scenárov, ktoré sa dookola opakujú, no ponúkanie bezplatných zubných zákrokov a implantátov je novinka.  

Aj napriek tomu, že ide o nový scenár, môžeme tu pozorovať typické znaky phishingového podvodu. Kyberzločinci zaujmú obeť lákavou ponukou, v tomto prípade bezplatnými zákrokmi. Zároveň vzbudzujú pocit urgentnosti tým, že sa bezplatné zákroky končia začiatkom nového mesiaca

V tomto prípade sa pokúšajú vzbudiť pocit dôveryhodnosti použitím štátneho znaku, formálnou rečou a titulkom “Oficiálne oznámenie”. Zároveň podvodníci prikladajú aj odkaz, ktorý ťa dostane na podvodnú stránku. Všimnúť si môžeš aj gramatické chyby, ďalší zo znakov phishingu.  

Na obrázku nižšie môžeš vidieť, ako podvodný príspevok vyzerá, no šíriť sa môže aj cez ďalšie účty.  

Nenaleť na falošnú ponuku bezplatných zubných zákrokov
Zdroj: Facebook (Screenshot)

Sieť Facebook phishingových kampaní 

Bezpečnostní analytici pred týždňom upozornili aj na masívne kampane, ktoré cez Facebook šíria podobne vyzerajúce falošné reklamy. Tie ti ale do zariadenia stiahnu zákerný malvér a môžu ti ukradnúť aj účet. Ide o infostealer s názvom SYS01. Tento malvér sa objavil už v minulosti, presnejšie začiatkom minulého roka, kedy získal aj svoj názov. V tejto vlne útoku ale SYS01 prichádza vo vylepšenej forme.   

Keďže ide o infostealer, SYS01 sa zameriava na kradnutie údajov prehliadača, napríklad uložených prihlasovacích údajov, súborov cookies alebo histórie prehliadania. Veľká časť malvéru sa zameriava na získanie prístupových tokenov k Facebook účtom. V hľadáčiku útočníkov sú predovšetkým business účty. Tieto typy účtov môžu hackerom najlepšie pomôcť šíriť škodlivý softvér ďalej. 

Podvodné reklamy v rámci tohto podvodu vyzerajú podobne ako reklamy, ktoré upozorňujú na falošné bezplatné zákroky. Pred podobnými príspevkami si preto dávaj veľký pozor.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre