Pozor, online podvodníci menia taktiku a čoraz častejšie požadujú od obetí doklady. Na čo všetko ich môžu zneužiť?
Podvodníci čoraz častejšie menia taktiku a namiesto peňazí od obetí požadujú doklady, ktoré následne zneužívajú. Na čo všetko ich môžu zneužiť?
Natrafiť na online podvod v kybernetickom priestore nie je vôbec náročné. Možno sa ti už stalo, že ti prišla podvodná SMS správa či e-mail, cez ktorý sa útočník snažil získať tvoje peniaze. Častokrát stačí mala nepozornosť, napríklad si nevšimneš falošnú URL adresu, v ktorej je drobný preklep v porovnaní s originálnou stránkou, a problém je na svete.
Čoraz častejšie sa ale môžeš stretnúť s podvodmi, kedy útočníci od teba nežiadajú hneď peniaze. Napríklad nedávno sme upozorňovali na falošný e-shop, kde ak si si objednal tovar v hodnote niekoľko stoviek eur, tak ti prišla bezcenná haraburda. Obchod, akonáhle si ho neskôr kontaktoval, tak hral mŕtveho chrobáka.
Tých podvodov, na ktoré môžeš ale natrafiť, je výrazne viac. V poslednej dobe sa rozmohli podvody, pri ktorých útočníci pod rôznou zámienkou od teba požadujú citlivé údaje. Na čo je im ale napríklad tvoj občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo karta poistenca?
Prečo od teba podvodníci pýtajú citlivé údaje
Samozrejme, podvodníci od teba nepýtajú doklady a iné citlivé údaje len tak. Ich cieľom je získať nejaký profit na tvoj úkor. Poďme sa nižšie pozrieť na rôzne scenáre, na čo im môžu poslúžiť.
Na tvoje meno si založia účet alebo inú službu
V minulosti sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy si jeden z našich čitateľov chcel požičať peniaze. Kontaktoval na sociálnej sieti osobu, ktorá ponúkala sprostredkovanie pôžičiek. Všetko vyzeralo, že ide ako po masle. Osoba na druhej strane ho vyspovedala, oboznámila ho s podmienkami a podobne.
Neprehliadnite
Následne si vypýtala osobné doklady a začali riešiť „papiere“. Podvodník potom uviedol, že teraz mu odošle verifikačný kód, aby si overil jeho totožnosť. Tiež, že mu na účet pošle malý obnos peňazí. Potom od obete tieto údaje požadoval – verifikačný kód vrátane informácie, koľko peňazí mi prišlo na účet. Všetko vyzeralo v poriadku. Na čo ale podvodník tieto informácie potreboval? V skutočnosti podvodník overoval identitu osoby, ale nie za účelom, aby obeti poskytol pôžičku, ale aby na jej meno vytvoril účet. Následne podvodník obeti povedal, že pôžička mu nebola schválená, čím ukončil komunikáciu, lebo už dosiahol, čo potreboval. Na cudzie meno mal vytvorený účet.
Krádež identity
Útočníci často požadujú doklady aj za účelom, aby sa mohli nabúrať do účtov obete. Nemusí ísť pritom len o bankové účty, ale kľudne aj iné. Viacero platforiem pri obnove hesla požaduje údaje z dokladov, prípadne ich kópiu. Ak ich útočník má k dispozícii, tak je pre neho hračkou získať prístup.
Vytvorenie falošného účtu
Možno si sa už registroval do nejakej platformy alebo služby, pričom v procese registrácie od teba jej poskytovateľ vyžadoval občiansky preukaz alebo iný doklad. Útočníci často doklady, ktoré získajú, zneužijú na vytvorenie účtu. Následne sa na platforme vydávajú za teba s cieľom maskovať svoju identitu. Pri realizácii ďalších podvodov potom môžu vystupovať dôveryhodnejšie, keď majú napríklad overený profil.
Prenájom alebo kúpa nejakého tovaru
Možno by ťa to nenapadlo, ale na tvoje meno si môžu zadovážiť následne tovar alebo službu, ktorej dostupnosť je obmedzená. Napríklad si môžu zakúpiť odpočúvacie zariadenie, ktorého predaj je obmedzený. Vďaka tvojim dokladom, a rôznym ďalším povereniam, si tovar môžu následne zadovážiť. Takéto obchody, ktoré ponúkajú obmedzený tovar, často musia transakcie hlásiť úradom. Vďaka tomu, že ale podvodníci dokážu maskovať svoju identitu, tak zostávajú v anonymite.
Vytvorenie falošnej spoločnosti
V tých najextrémnejších prípadoch môžu na tvoje meno prípadne založiť aj firmu a podnikať. Asi ti netreba vysvetľovať, že nepôjde o „poctivé podnikanie“. A hoci založenie firmy si vyžaduje overené podpisy, tak všetko dnes môže prebiehať elektronicky. To predstavuje potenciálnu hrozbu, lebo mnoho dokladov, ktoré potrebuješ na to, aby si založil firmu, sú v skutočnosti len prehlásenia, ktoré vie hocikto ľahko vytvoriť zneužiť.
Pranie špinavých peňazí
Rovnako môžu tvoje doklady zneužiť na pranie špinavých peňazí. Napríklad, že ťa prihlásia do poisťovne a na tvoje meno si budú požadovať vyplatenie rôznych dávok. Prípadne tvoje doklady využijú, aby si vytvorili na nejakej platforme profil, cez ktorý budú posielať peniaze z jedného účtu na druhý. Nedávno sme na takýto podvod aj upozorňovali, kedy podvodníci vytvorili falošné pracovné ponuky, cez ktoré požadovali od obetí doklady. Náplňou práce následne bolo preposielanie peňazí, pričom obeť si nechávali províziu z každej transakcie.
V extrémnych prípadoch tiež môžu pomocou dokladov podvodníci podávať falošné daňové priznania alebo žiadať o daňové refundácie na tvoje meno, čo môže viesť k problémom s daňovým alebo iným úradom.
Predaj na čiernom trhu
Tvoje doklady môžu byť taktiež predané aj na čiernom trhu. Možno si povieš, že nemajú pre nikoho hodnotu, opak je ale pravdou. Útočník, resp. nejaký kriminálny živel, sa po úprave dokladov môže voľne pohybovať na tvoje meno a páchať rôzne aktivity. Môže napríklad žiadať falošné víza či povolenia, pracovné povolenia a iné oficiálne dokumenty.
Tých situácií, v ktorých sa môžeš ocitnúť potom, ako niekomu nazdieľaš svoje doklady alebo citlivé údaje, je ale oveľa viac. Maj preto na pamäti, že predtým, ako tak spravíš, tak si dobre prever kto je na druhej strane. V ideálnom prípade svoje údaje s nikým nezdieľaj.
Komentáre