Pozor na túto podvodnú SMS s odkazom. Ak budete s odkazom interagovať, môže vás to stáť peniaze!

Hackeri rozosielajú vo veľkom množstve podvodné SMS správy v mene Slovenskej pošty.

Podvodna SMS sprava
Zdroj: Vosveteit.sk

Útočníci v čoraz väčšej miere využívajú sofistikovanejšie spôsoby útokov, ako sa obohatiť na úkor svojich obetí. Doposiaľ sme sa mohli stretávať najmä s PHISINGOM v podobe e-mailových správ, kedy útočníci rozosielajú veľké množstvo správ a následne čakajú, kto sa chytí. Hoci ide stále o jeden z najfrekventovanejších a zároveň aj jeden z najefektívnejších útokov, tak hackeri „nechcú zaspať dobu“. To aj jeden z dôvodov, prečo vymýšľajú čoraz viac nových spôsobov, ako sa dostať do zariadení používateľov. Pri bežnom Phishingu mnoho používateľov e-mailové správy jednoducho odignoruje. V prípade SMS správ je to však iné. Dáta ukazujú, že v prípade SMS správ, až 90% používateľov otvorí správu hneď potom, ako je doručená. Nehovor viac o tom, že rovnako vo zvýšenej miere s SMS správami interagujú v porovnaní s elektronickou poštou. Len pre porovnanie, v prípade e-mailových správ, „úspešnosť“ otvorenia správy, je „len“ ~20%.

Nie tak dávno sme upozorňovali na podvodné SMS správy v mene VÚB Banky. Útočníci sa v tomto prípade snažili vymámiť od ľudí údaje z platobných kariet pod zámienkou, že ich karta bola zablokovanou a na jej odblokovanie, je potrebná autorizácia majiteľa karty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na novú podvodnú SMS

Najnovší pokus o podvod má obdobný rukopis. Tentokrát však útočníci nevyužívajú meno známej banky, ale meno Slovenskej pošty. Najnovšie Polícia SR prostredníctvom svojej Facebook stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR informuje, že používatelia vo zvýšenej miere hlásia podvodné správy, v ktorých sa útočníci vydávajú za Slovenskú poštu. Ako môžete vidieť nižšie, tak útočníci píšu, že vám nemohol byť doručený balík pretože nebol zaplatený poplatok. Následne, odkaz prostredníctvom ktorého máte vykonať platbu za balík, vedie na podvodnú stránku, kde ak vyplníte údaje, tak útočníkom odovzdáte vaše platobné informácie.

Do pozornosti vám dávame, že Slovenská pošta v minulosti už viackrát deklarovala, že nikdy týmto spôsobom nežiada peniaze za doručenie balíka, či za iné služby.

„Slovenská pošta nikdy nežiada úhradu žiadnych poplatkov prostredníctvom e-mailov alebo SMS, a to ani za colné konanie či DPH.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre