POZOR na gigantickú podvodnú kampaň na Facebooku: Rady prominentov ti nepomôžu zarobiť, podvodníci ti vybielia účet!

Takmer celým Facebookom sa šíria podvodné príspevky, ktoré zobrazujú známe osobnosti, ktoré radia, ako zarobiť tisíce eur. Ide o podvod obrovských rozmerov, varujú bezpečnostní experti!

Platformu Facebook zasiahla podvodná kampaň nevídaných rozmerov
Zdroj: Pixabay (RoraHero, joshborup), Úprava: Vosveteit.sk

Facebook je jednou z najpoužívanejších sociálnych sietí na svete a ako odhalili bezpečnostní analytici z CheckFirst, zároveň je táto platforma domovom mimoriadne masívnej podvodnej kampane.  

Facebook doslova zaplavili profily, ktoré sa vydávajú za tvorcov obsahu, spravodajské kanály alebo iné siete. Tieto profily následne uverejňujú strategicky navrhnuté reklamy na lákavé investičné ponuky, ktoré ale vedú k vybieleniu účtu kohokoľvek, kto sa nimi nechá nalákať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príspevky týchto profilov sa častokrát javia ako typické bulvárne články. Používajú senzačný jazyk, užívateľov lákajú na dramatické titulky a častokrát tieto príspevky obsahujú aj regionálne známe osobnosti. Po kliknutí na príspevok sa užívateľ dostáva na stránku, ktorá dizajnom pripomína známu bulvárnu stránku v jeho krajine. Táto kampaň zasiahla aj Slovensko. 

scam investovanie facebook reklama.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej kampane

Na stránke má užívateľ možnosť prečítať si o senzačnej novej investičnej platforme, ktorá priniesla danému prominentovi obrovský zisk a rovnaký zárobok môže priniesť aj tebe, ak sa zaregistruješ na tejto platforme. Tento formulár je však dobre ukrytý nástroj na zbieranie osobných dát.  

Keď doňho obeť uvedie svoje osobné dáta, následne ju kontaktuje telefonicky podvodník. Ten používa naozaj dobré presvedčovacie taktiky a nakoniec povie obeti, aby poslala na investičnú platformu peniaze.  

Scam peter pelegrini_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej kampane

Podvodníci vo veľkom šíria škodlivé reklamy 

Podľa zistení bezpečnostných analytikov podvodníci šíria svoje príspevky cez rôzne skupiny alebo stránky na Facebooku. Vyhliadnu si populárne stránky a následne ich adminov presvedčia, aby im udelili admin prístup do stránky. To dosiahnu cez rôzne sľuby o spolupráci alebo iné taktiky. Po udelení prístupu môžu začať s prispievaním falošných reklám.  

V skupinách ale stačí, aby vytvorili falošný profil a cez tento profil môžu nástenku skupiny zaplaviť podvodnými príspevkami.  

“Infraštruktúra za týmto podvodom je mimoriadne zaujímavá. Podvodníci uplatňujú trojvrstvovú sieť Facebook stránok na dosiahnutie čo najväčšieho dosahu. Prvá vrstva sa skladá zo stránok, ktoré nepretržite publikujú virálny obsah. Druhá vrstva sa skladá z účtov, ktoré repostujú tento obsah. Posledná vrstva sa skladá z menších stránok, ktoré vlastnia umelci alebo tvorcovia obsahu. Táto vrstva slúži na publikovanie reklám,” vysvetľujú bezpečnostní analytici.

Potrpia si aj na falošných stránkach

Ako sme už spomenuli, podvodníci si dali veľkú námahu aj s vytvorením podvodných stránok napodobňujúci bulvár cielenej krajiny. Príspevok na Facebooku navedie užívateľov na tieto stránky. Aby sa vyhli overovacím praktikám Facebooku používajú falošné obchodné stránky.  

Za zastavenie týchto podvodníkov by mali zodpovedať samotné platformy, v tomto prípade Facebook. Činnosť kyberzločincov porušuje veľa pravidiel Mety, no vymáhanie týchto pravidiel nie je dostatočné. Bezpečnostní experti poukazujú aj na to, že zatiaľ sa veľa pravidiel spojených s novým Zákonom o digitálnych trhoch nedodržiava tak, ako by sa dodržiavať mali.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre