POZOR! Mobilný operátor upozorňuje: Nechceme ti vrátiť peniaze. Na tieto správy nereaguj, ide o podvod!
Mobily a schránky Slovákov zaplavuje nová podvodná kampaň.
Natrafiť v dnešnom digitálnom svete na online podvod nie je vôbec náročné. Naše telefóny doslova zaplavujú podvodné SMS správy a nemenej často nám podvodníci aj priamo volajú.
Nie je dokonca ničím nezvyčajným, keď ti príde neobjednaný balík, za ktorý si osoba na druhej strane pýta veľké peniaze, no v balení je bezcenný tovar. Tých podvodov, s akými sa môžeš stretnúť, je ale výrazne viac.
Orange upozorňuje na falošné dobropisy
Najnovšie náš najväčší mobilný operátor upozorňuje na masívnu kampaň, ktorá zaplavuje smartfóny a e-mailové schránky Slovákov.
V tejto kampani sa podvodníci vydávajú za operátora, pričom potenciálne obete kontaktujú s tým, že evidujú u nich preplatok. Samozrejme, obdobný e-mail ti môže prísť aj od iného poskytovateľa mobilných služieb.
„Milí zákazníci, chceme vás upozorniť na opätovné šírenie podvodných emailov odosielaných v našom mene. Ich obsahom je príloha s podvodným dobropisom a odkazom smerujúcim na falošnú webovú stránku.“, hovorí operátor.
Samozrejme, ide o podvod. Nikto ti peniaze vrátiť nechce.
Neprehliadni
Na tento typ správ neraguj
Operátor prízvukuje, že na tento typ správ nemáš reagovať. Rovnako sa vyhni klikaniu na odkazy či otváranie príloh. Ako sme ti nedávno dali do pozornosti, aj kliknutie na prílohu môže spôsobiť, že si stiahneš do zariadenia vírus. Rôzne typy súborov vrátane tých, s ktorými bežne pracuješ, môžu totiž obsahovať rôzne makrá či skripty, ktoré spustíš otvorením dokumentu. Následne začnú vykonávať preddefinovanú úlohu, zväčša stiahnu vírus do počítaču či smartfónu.
„Jednoznačne neodporúčame na takéto emaily akokoľvek reagovať, preposielať ich, otvárať prílohy, či klikať na webové odkazy. Spoznať ich môžete predovšetkým v prípade, že dobropisom chýbajú vaše údaje, nie je v nich uvedený správny variabilný symbol (ktorý môžete porovnať s predchádzajúcou faktúrou) alebo je odosielateľ emailu podozrivá adresa.“, prízvukuje Orange.
Mimochodom, v URL odkazoch, ktoré sú často priložené v týchto správach, sú umiestnené sledovacie kódy. Ak na odkaz klikneš, tak podvodníkovi dáš vedieť, že tvoj e-mail či mobilné číslo, sú živé. Neskôr ta budú zaplavovať potom ďalšie podvody.
Operátor ďalej dopĺňa, že faktúry si môžeš jednoducho a rýchlo skontrolovať cez web alebo aplikáciu Môj Orange. Ak máš nejaké pochybnosti o správe, ktorá ti prišla, rovnako môžeš využiť infolinku spoločnosti, kde sa môžeš informovať na vzniknutú situáciu.
Dovoľ nám záverom, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš rozpoznať falošný e-mail alebo správu.
Komentáre