POZOR! Milióny používateľov Androidu naleteli. Máš aj ty v mobile jednu z týchto nebezpečných aplikácií? Ihneď ju odstráň!

Vírus Vapor zasiahol milióny Android zariadení. Tu je zoznam aplikácií, ktoré boli najviac sťahované. Skontroluj si mobil, či v ňom nemáš niektorú z týchto aplikácií.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Len nedávno vyplávalo na povrch, že cez Google Play sa šírilo niekoľko stoviek aplikácií a hier, cez ktoré sa do zariadení obetí dostali vírus Vapor.

Na túto kampaň hackerov upozornili bezpečnostní analytici z IAS Threat Lab. Experti na bezpečnosť ju pomenovali po slove „evaporate“, čo znamená, že pôvodne užitočné funkcie aplikácií, cez ktoré sa šíri škodlivý softvér, sa neskôr „vyparia“ a telefón používateľa zostane zahltený škodlivými reklamami.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vapor infikoval milióny zariadení

Na tejto kampani hackerov je nebezpečné to, že boli oklamané milióny používateľov. Škodlivé aplikácie boli totiž stiahnuté viac ako 56-miliónkrát.

„Tím IAS Threat Lab odhalil rozsiahlu a sofistikovanú schému reklamného podvodu s krycím menom Vapor, ktorá využíva falošné Android aplikácie na spúšťanie nekonečných a dotieravých videoreklám na celej obrazovke,“ opisujú bezpečnostní analytici problém s podvodnými aplikáciami. „Vapor zneužíva nič netušiacich používateľov a reklamné siete vo veľkom rozsahu, pričom ide o vysoko organizovanú a rozšírenú schému reklamného podvodu,“ dopĺňajú.

Medzi infikovanými aplikáciami boli rôzne užitočné nástroje. Napríklad čítačky QR kódov, fitness aplikácie, poznámkové bloky, nástroje na optimalizáciu batérie a podobne. Mnohé z týchto aplikácií sa pritom snažia odcudziť aj citlivé údaje od platobných kariet. Bohužiaľ, po tom, ako si ich stiahneš, tieto aplikácie často istý čas fungujú tak, ako majú. Preto si nemusíš hneď všimnúť, že v mobile máš invazívnu aplikáciu a niečo ti hrozí.

hacker-bankova-karta_titulka
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

„Tieto aplikácie zobrazujú reklamy, ktoré nemajú nič spoločné s aplikáciou samotnou, a dokonca sa snažia presvedčiť obete, aby prezradili svoje prihlasovacie údaje a informácie o kreditných kartách cez phishingové útoky,“ varoval Bitdefender.

Bezpečnostní analytici hovoria, že aplikácie častokrát fungujú tak, ako majú. Neskôr ich však útočníci aktualizujú a problém je na svete. Zároveň sa postupne zo zoznamu aplikácií stratí aj ikona aplikácie. Jedinou možnosťou, ako ju môžeš potom odhaliť, je cez Správcu aplikácií, kde uvidíš prázdne miesto, prípadne sa bude schovávať za ikonu inej populárnej aplikácie.

Ako takou dobrou správou je, že v súčasnosti by si nemal naraziť v Obchode Play na škodlivé aplikácie Vapor. Druhým dychom však treba povedať, že ich môžeš mať v telefóne stiahnuté a môžu tak predstavovať pre teba bezpečnostné riziko.

Dovoľ nám dať ti nižšie do pozornosti tie najviac sťahované aplikácie.

  • AquaTracker – 1 milión stiahnutí

  • ClickSave Downloader – 1 milión stiahnutí

  • Scan Hawk – 1 milión stiahnutí

  • Water Time Tracker – 1 milión stiahnutí

  • Be More – 1 milión stiahnutí

  • BeatWatch – 500 000 stiahnutí

  • TranslateScan – 100 000 stiahnutí

  • Handset Locator – 50 000 stiahnutí

V prípade sťahovania aplikácií, a to aj tých, ktoré vyzerajú neškodne, ti odporúčame, aby si si vždy prečítal nielen recenzie, ale tiež sa pozrel po autorovi aplikácie, či ide o vývojára s dobrým renomé.

Kompletný zoznam škodlivých aplikácií, ktorých je viac ako 330, si môžeš pozrieť na githube.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre