POZOR! Katastrálny úrad varuje: Schránky Slovákov zaplavuje falošný list o strate majetku po hackerskom útoku
Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky varuje pred novou formou podvodu, ktorá sa šíri cez oficiálne vyzerajúce listy a správy.
Prišiel ti nedávno do schránky list (či už fyzickej alebo tej digitálnej) z katastrálneho úradu, v ktorom si bol informovaný o tom, že si prišiel o vlastníctvo jednej zo svojich nehnuteľností? Hoci tento list vyzerá dôveryhodne, samotný Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky vydal varovanie, v ktorom jasne uvádza, že tento list je podvod a nemal by si reagovať na nič, čo sa v ňom uvádza.
List od katastra je podvrh
ÚGKK momentálne podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Hoci sa ešte nevie, kto presne za útokom stojí, list, ktorý prichádza vybraným obetiam do schránky, je 100% podvrh. V liste sa píše, že sa úrad stal obeťou hackerského útoku a kvôli nemu zavádza určité zmeny v katastrálnom operáte. Úrad však s absolútnou istotou vylučuje, že by v dôsledku nedávneho hackerského útoku mohlo dôjsť ku neoprávneným zmenám katastrálnych údajov.
“Daný list je falzifikátom, obsahuje množstvo nezmyslov a je doplnený sfalšovaným podpisom predstaviteľa úradu. ÚGKK podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. ÚGKK môže jednoznačne vylúčiť, že by v dôsledku nedávneho hackerského útoku mohlo dôjsť ku neoprávneným zmenám katastrálnych údajov, alebo by mohli byť ohrozené majetkové práva občanov. Rozsiahla forenzná analýza potvrdila, že aj napriek dočasnému vyradeniu systémov z prevádzky zostali všetky údaje neporušené,” píše na oficiálnej stránke ÚGKK.
Ako sme už spomenuli na začiatku, falošný list informuje obete, že môžu stratiť jednu zo svojich nehnuteľností. Zároveň falošný list obsahuje aj sfalšovaný podpis zástupcu ÚGKK. Ak ti príde do schránky tento list, úrad radí, aby si nereagoval na výzvy v ňom a nahlásil list príslušným orgánom.
V prípade akéhokoľvek znepokojenia máš vždy možnosť si kedykoľvek overiť platné údaje o svojich nehnuteľnostiach na portáli kataster.vugk.sk. Na tomto portáli nájdeš aktuálne a overené dáta katastra nehnuteľností.
Útoky prechádzajú z online priestoru do skutočného sveta
Keď hovoríme o podobných podvodoch, vo väčšine prípadov ide o kampane, ktoré sa šíria online, či už prostredníctvom e-mailu, SMS alebo podvodného hovoru. Veľa užívateľov sa už skúsenosťami naučilo tieto podvodné praktiky rozpoznávať. Oveľa väčšie množstvo Slovákov ale môže ostať v pomykove, keď sa im objaví v schránke fyzický list. Tento spôsob útoku sa nedeje bežne, no nie je to tak dávno, čo sa objavil vo Švajčiarsku.
Neprehliadni
Môže ťa upokojiť fakt, že hoci má tento typ útoku potenciál vystrašiť, ak vieš o čo ide, šanca na oklamanie klesá k nule. Zároveň musíme aj spomenúť, že práve kvôli povahe tohto útoku je nepravdepodobné, že by prebiehal masovo. V prípade e-mailového phishingu môžu hackeri s ľahkosťou rozposlať milióny e-mailov v krátkom časovom úseku. V tomto prípade však musia podvodné listy vytlačiť, zabaliť do obálky a zaplatiť malý poplatok za doručenie. Práve kvôli týmto skutočnostiam existuje väčšia možnosť, že si hackeri svoje ciele vyberajú a útočia v malom merítku.
Čo sa týka prípadu zo Švajčiarska, v krajine taktiež neznámi zločinci rozposielali listy priamo do schránky obetí. Listy sa tvárili ako oficiálne listy meteorologického úradu a vyzývali občanov, aby si cez QR kód priložený v liste stiahli novú aplikáciu pre predpovede extrémnych výkyvov počasia. Išlo samozrejme o falošnú aplikáciu obsahujúcu malvér.
Hackeri sa však taktiež pokúsili ťažiť z toho, že ľudia nie sú zvyknutí na to, aby sa kyberzločinci pokúšali oklamať ich cez fyzické listy. V tomto prípade útok taktiež prebiehal limitovane.
Čo sa ale listov z ÚGKK týka, zatiaľ nedokážeme povedať, ako dlho kampaň bude prebiehať a či sa nakoniec podarí páchateľov dolapiť. Nemusíš sa však stať obeťou útoku, v prípade akéhokoľvek podozrenia alebo informácií úrad vyzýva, aby si kontaktoval políciu.
Komentáre