POZOR! Finančná správa túto SMS neposlala: Podvodníci sa ťa týmto spôsobom pokúsia obrať o peniaze

Ministerstvo financií varuje pred novým SMS podvodom, ktorý zasahuje hlavne podnikateľov.

Ministerstvo financií varuje pred novým SMS podvodom v mene Finančnej správy
Zdroj: Pixabay (Chihiro23, MickeyLIT, thehalaldesign), Úprava: Vosveteit.sk

Ministerstvo financií Slovenskej republiky, MF SR, informuje o novom druhu podvodu, ktorý sa zameriava primárne na podnikateľov, no obeťou sa môže stať prakticky ktokoľvek. Kyberzločinci rozposielajú SMS správy, ktoré strašia užívateľov, že finančnej správe dlhujú určitú sumu peňazí.  

SMS podvod sprevádza aj falošná webstránka, ktorá ďalej umocňuje pocit, že obeť útoku skutočne komunikuje s Finančnou správou. Po celý čas sa ale nachádza na podvodnej stránke. Po kliknutí na stránku sa pod hlavičkou Finančnej správy objaví nasledujúci text.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Všimli sme si, že nám dlhujete určitú sumu. Budeme musieť zmraziť všetky vaše bankové účty, kým nebude táto nesplatená suma uhradená. Prosím, prihláste sa do systému, aby ste sa dozvedeli viac o situácii,” píše sa na podvodnej stránke.

Finančná správa takto nekomunikuje

Naliehavosť a formálnosť správy vyvoláva u užívateľov pocit strachu, čo je jedna zo základných taktík phishingu. Podvodníci v tomto prípade chcú, aby užívateľ konal zbrklo a rýchlo, pretože vtedy nestíhajú rozmýšľať a nenapadne ich, že sa stávajú obeťami podvodu. Ministerstvo Financií však varujú, že ak budeš nasledovať ďalšie inštrukcie na falošnej stránke, potom prídeš o peniaze.  

“Cieľom tvorcov a šíriteľov takýchto stránok je dostať sa k citlivým osobným a finančným údajom, k prístupovým heslám a kódom,” píše MF SR.  

Dôležité je neustále držať v pamäti, že Štátna správa takýmto spôsobom za žiadnych okolností nekomunikuje. Finančná správa neposkytuje ani službu online daňového úradu a nevyhráža sa vymazaním ani zmrazením účtu. Finančná správa navyše komunikuje jasne, vecne a konkrétne, nie hmlisto a neurčito. Všetky štátne inštitúcie majú webovú príponu “sk” a nie “top” alebo iné.  

Ak si aj ty obdržal takúto správu, najlepšie je na ňu nereagovať a správu vymazať. Nižšie môžeš vidieť, ako podvodná stránka vyzerá.  

Pozor, ak ti príde táto SMS, nereaguj, ide o podvod
Zdroj: Facebook (Ministerstvo financií SR)

Pozor aj na tieto podvody 

Phishingový útok imitujúci Finančnú správu nie je jediným, ktorý udrel na našom území. Nedávno Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo investícií hlásili, že náš internetový priestor začali zaplavovať podvodné stránky, ktoré vyzerajú ako štátne weby. Tieto internetové stránky najčastejšie šíria informácie o tom, ako môžu občania získať rôzne dotácie či výhody od štátu. Samozrejme, ide však o podvod. 

Jediným cieľom útočníkov je získať citlivé platobné údaje s úmyslom ich zneužiť. Ak teda budeš online zdieľať citlivé údaje, napríklad z bankovej karty, v domnienke, že ti príde štedrá dotácia, stane sa pravý opak. Útočníci ti vybielia účet. Na tomto podvode je nebezpečné najmä to, že vzhľad webových stránok dizajnom pripomína notoricky známe weby, ako je napríklad štátny portál Slovensko.sk. U mnohých ľudí to tak môže navodiť dojem, že sú na regulárnej štátnej stránke a informáciu sú vierohodné. 

podvodny telefonat
Zdroj: Andrey Mihaylov / Shutterstock.com a ronstik / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Pozor si daj aj na falošné telefonáty. V prípade telefonických podvodov sa zločinci opäť predstavia ako príslušníci Finančnej správy. Do telefónu ti povedia, že máš nezrovnalosti v daňovom priznaní a rovnako sa pokúšajú získať od teba peniaze. Často v týchto telefonátoch podvodník vyzýva obeť, aby doplatila napríklad pár eur na dani s tým, že to môže spraviť telefonicky, ale potrebuje nadiktovať platobné údaje. Na obeť tlači, že sa tak napríklad vyhne návšteve úradu alebo na ňu vyvíja tlak pod hrozbou sankcie. 

Ak podvodníkovi prezradíš napríklad platobné údaje, nič mu nebráni v tom vybieliť ti účet. Obzvlášť veľkú pozornosť dávaj aj v prípadoch, ak ti volá skutočné číslo Finančnej správy. Dnes už kyberzločincom nerobí problém napodobniť hocijaké telefónne číslo pomocou spoofingu. Dôležité je, že reálni zamestnanci Finančnej správy po tebe nikdy nebudú žiadať informácie cez telefón.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre