Pozor, FBI varuje, že začala nová vlna telefonických podvodov. Toto je príbeh, s ktorým volajú tentoraz
Americká FBI upozorňuje, že začiatkom augusta sa opäť prebudili kryptopodvodníci, ktorí opäť volajú obetiam a ťahajú z nich osobné dáta.
Americký Federálny vyšetrovací úrad, FBI, varuje pred novou vlnou podvodov, ktoré sa zameriavajú na sféru kryptomien.
V rámci tohto podvodu kyberzločinci kontaktujú obeť buď telefonicky alebo správou. Tvária sa, že sú zamestnancami určitej krypto spoločnosti a následne nahovárajú obeti, že sa stalo niečo vážne. Podvodníci väčšinou používajú scenár, podľa ktorého nastala nejaká chyba v tvojom účte alebo sa práve niekto pokúša nabúrať sa do tvojho krypto účtu.
Ak sú ti tieto “rozprávky” známe, zdanie ťa neklame. Ide o jednu z najpoužívanejších phishingových taktík, ktorou podvodníci klamú aj v prípade bankových podvodov a iných. Ak obeť nepostrehne nič podozrivé, podvod prebieha ďalej a podvodník žiada od obete prihlasovacie údaje. Keď ich obeť poskytne, podvodníkom nič nebráni v tom, aby sa nabúrali do krypto účtu a vybielili ho.
Nový podvod sa objavil vo viacerých krajinách a je možné, že sa s ním stretneš aj na Slovensku. Chrániť sa je pritom veľmi jednoduché. Ak dostaneš nevyžiadaný hovor alebo správu, ktorá tvrdí, že je nejaký problém s tvojim účtom, nereaguj. V prípade pochybností je vždy lepšou cestou kontaktovať platformu cez jej oficiálne číslo. Zákaznícka podpora ti ochotne vysvetlí, či sa skutočne nejaký problém objavil a ako ho riešiť, no vo väčšine prípadov nemáš s účtom nič.
Zároveň nepoužívaj žiadne telefónne čísla, odkazy, alebo neotváraj prílohy, ktoré v podozrivom maily nájdeš. Hlavne čo sa odkazov a príloh týka, ide o ďalšie spôsoby, ako sa ti môže do zariadenia dostať malvér. Pri telefonovaní s podvodníkom neostávaj na linke dlhšie, ako je potrebné. Neoplatí sa ani robiť si z neho srandu, pretože vďaka umelej inteligencii stačí len malá vzorka hlasu na to, aby vytvoril tvoj hlasový klon. Ním môže podvodník útočiť na blízkych a rodinu, alebo sa pokúsiť o iné formy útoku.
Neprehliadnite
Kryptopodvody rastú
Ešte koncom minulého roka sa objavil veľmi podobný podvod. Kyberzločinci opäť kontaktovali obete, no tentokrát hovorili historku o zabudnutom kryptomenovom účte, na ktorom má obeť ešte nejaké peniaze. Na tomto útoku bolo zaujímavé to, že potom, ako sa útočník predstavil a oslovil osobu na druhej strane, tak za účelom, aby obeť presvedčil, že ide o regulárny telefonát, tak na adresáta telefonátu vytiahol jeho e-mailovú adresu. Tento modus operandi sa opakoval vo viacerých prípadoch.
Na tomto útoku bolo zaujímavé to, že potom, ako sa útočník predstavil a oslovil osobu na druhej strane, tak za účelom, aby obeť presvedčil, že ide o regulárny telefonát, tak na adresáta telefonátu vytiahol jeho e-mailovú adresu. Tento modus operandi sa opakoval vo viacerých prípadoch.
Šikovným sociálnym inžinierstvom podvodník získal dôveru obete a potom prišiel na rad ďalší krok. Podvodník šikovne navrhol obeti, že keď sa jej tak darí, môže peniaze ďalej investovať do výhodnejšej ponuky. Na to ale potreboval útočník overiť bankové informácie. To chcel útočník dosiahnuť cez aplikáciu TeamViewer, ktorá dovoľuje vzdialený prístup do počítača.
Opatrnosť je na prvom mieste
Tento podvod sa objavil aj u nás, no veľa úspechu nezožal. Potenciálne obete poznali riziká TeamVieweru a následne prestali s útočníkom komunikovať.
Legitímne platformy nikdy nežiadajú, aby si s nimi zdieľali citlivé informácie po telefóne. Nerobia to banky, ani iné inštitúcie. V prípade, ak od teba niekto cudzí žiada citlivé informácie a hovorí ti, že ide o niečo urgentné, na 99% si môžeš byť istý, že ide o podvod. Ako sme už spomenuli vyššie, pocit neistoty sa môže objaviť. Nikdy však nehovor s človekom, kto ti s vážnym problémom zavolal a radšej navštív pobočku alebo kontaktuj inštitúciu cez oficiálnu podporu.
Komentáre