Pozor! FBI varuje pred podvodom s pracovnými ponukami: Na toto slovíčko si dávajte obrovský pozor!

Podvodníci opäť rozbiehajú podvod s prácou na doma. Takto rozpoznáte falošné ponuky.

podvod so scamom
Zdroj:: Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk, AI (DALLE)

Americká FBI varuje užívateľov pred novým druhom podvodu, ktorý sa začal objavovať v online priestore. Tentokrát podvodníci lákajú obete na výhodné pracovné ponuky z domu.  

V drvivej väčšine prípadov ide o jednoduchú, no dobre zaplatenú robotu. Ponuka práce zahŕňa napríklad hodnotenie reštaurácií alebo optimalizovanie stránky tým, že opakovane kliknete na jedno tlačidlo. Podvodníci vystupujú ako legitímne spoločnosti alebo takzvaní recruiteri. Obete kontaktujú nevyžiadanou správou alebo hovorom. Sľubujú im zaujímavé finančné ohodnotenie, no má to háčik. Aby sa dostali k svojim peniazom, obete musia zaplatiť v kryptomenách. Niekedy sa platba vyžaduje na “odomknutie” si ďalšej práce alebo lepších ponúk.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, ak obeť zaplatí, žiadne peniaze neuvidí. Platby prechádzajú priamo k podvodníkom a užívateľ nedostane možnosť nechať si vyplatiť zárobok.  

Našťastie tieto falošné pracovné ponuky môžete rýchlo rozpoznať. Dávajte si pozor na akúkoľvek pracovnú ponuku, ktorá vyžaduje, aby ste zaplatili akúkoľvek čiastku na to, aby ste sa dostali k svojej výplate. Podobné podvodné ponuky častokrát obsahujú slovo optimalizácia a pracovná náplň znie veľmi jednoducho až triviálne. Posledným varovným signálom je, ak od vás “zamestnávateľ” nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti.  

Ak vám príde podobná ponuka do správy, najlepšie urobíte, ak správu odignorujete. V žiadnom prípade neklikajte na odkazy, ktoré podvodník vložil do správy. Rovnako sa vyhnite otváraniu príloh alebo sťahovaniu súborov. Legitímne pracovné ponuky za žiadnych okolností nevyžadujú od zamestnanca, aby platil za prístup k svojej výplate.  

Rovnako sa vyhnite posielaniu akýchkoľvek citlivých údajov. Všetky informácie, ktoré užívateľ útočníkovi poskytne, môže podvodník využiť na ďalšie podvody, vrátane krádeže identity.  

Podvod vyzerá veľmi presvedčivo

Tieto podvody majú útočníci premyslené. Ak dokážu “namotať” obeť na podvod s prácou, niekedy si dajú tú námahu a pracujú s obeťou aj niekoľko dní. To sa líši od väčšiny online podvodov, ktoré prebiehajú rýchlo a pri akomkoľvek odpore zo strany obete útočníci radšej hľadajú novú.  

Tu to ale funguje inak. Po nájdení obete podvodníci s človekom pracujú niekoľko dní, pričom ho dokonca aj školia, ako na podvodnej platforme pracovať. Tento postup vyvoláva u obetí pocit, že ide skutočne o serióznu ponuku. Falošná platforma taktiež vyzerá dôveryhodne. Má kvalitne navrhnuté užívateľské rozhranie a obeť dokonca môže vidieť, ako jej “príjem” postupne rastie.  

Môže sa stať aj to, že počas školenia sa vám na platforme objaví “chyba”, ktorá vyžaduje, aby ste zadali údaje platobnej karty. Podvodník vás upozorní, že všetko je v poriadku a táto chyba sa objavuje bežne. Samozrejme, akonáhle zadáte číslo svojej kreditnej karty, podvodník vám môže vybieliť účet.  

“Obeťami” tohto podvodu sme sa stali nedávno aj my. Ak vás zaujíma viac detailov z toho, ako podvod prebiehal, dávame vám do pozornosti tento článok. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre