POZOR! Bankári varujú pred novým online podvodom. Šíri sa rekordnou rýchlosťou a už pripravil ľudí o tisíce eur!
Slovenská sporiteľňa upozorňuje na masívny online podvod. Len v prvých mesiacoch tohto roka sa útočníci pokúsili okradnúť jej klientov o viac ako 436-tisíc eur.
Keď príde reč na online podvody, útočníci sú čoraz vynaliezavejší. Posielajú nám čoraz prepracovanejšie podvodné e-maily, SMS správy a neboja sa ani aktívne telefonovať.
Od igelitiek s peniazmi k WhatsAppu
Najnovšie sa na Slovensku rozmáha (staro)nový podvod s názvom „syn v tiesni“. Možno si o ňom už počul. Spočíva v tom, že ti zväčša cez platformu ako WhatsApp napíše neznáma osoba vydávajúca sa za tvoje dieťa, tvrdí, že má nové mobilné číslo a aby si si to staré vymazal, najčastejšie s odôvodnením, že sa mu pokazil mobil.
Neskôr, keď podvodník nadobudne dojem, že získal tvoju dôveru, požiada ťa o peniaze. Aby zvýšil pravdepodobnosť, že ich pošleš, požiadavku obalí do nejakej naliehavej situácie, ktorá si vyžaduje okamžitú pomoc, a presviedča ťa, aby si peniaze poslal ako okamžitú platbu.
Syn v tiesni vo veľkom valcuje Slovensko
Na podvod upozorňuje slsp.sk, ktorá odhalila aj alarmujúce čísla. Banka uvádza, že zatiaľ čo v roku 2023 sa týmto typom podvodu snažili obrať jej klientov o približne 13-tisíc eur, o rok neskôr to bolo už 39 710 eur a v prvých dvoch mesiacoch tohto roka suma dosiahla 436 222 eur.
„Len v januári a februári sme identifikovali takéto podvody v hodnote až 436 222 eur,“ vysvetľuje Ján Adamovský. „Našťastie, v mnohých prípadoch sa nám podarilo klientov ochrániť a podvodné pokusy sme zachytili. Napriek tomu ľuďom odporúčame, aby boli obozretní, keďže podvodníci sa stále zdokonaľujú a vylepšujú svoje metódy,“ dopĺňa Adamovský.
SLSP upozorňuje, že ide o podobný mechanizmus, aký útočníci používajú na seniorov v offline svete. Často presvedčia obeť, aby vyhodila peniaze v igelitke z okna s tým, že tak pomôže svojmu dieťaťu či vnúčatám. Samozrejme, všetko prebieha pod časovým tlakom a stresom. Teraz však útočníci tento modus operandi vo veľkom preniesli do online sveta.
Neprehliadni
Banka tiež zdieľala informácie, že priemerná obeť tohto podvodu príde o 1 400 eur. SLSP zároveň upozorňuje, že trend „Fake Family“, ako túto kategóriu podvodov nazýva, je na vzostupe, zatiaľ čo staré známe podvody ustupujú.
„To, že sa podvodníci začali zameriavať práve na Fake Family podvody, ukazujú aj ďalšie dáta. Kým vlani dominovali investičné podvody a podvody na bazároch, tento rok už ustupujú do úzadia,“ približuje banka. „Najmä februárové čísla podvodníkov na bazároch naznačujú odklon od tohto typu podvodu. Investičné podvody síce klesajú, ale zdá sa, že s nami ešte chvíľu zostanú, keďže pri nich podvodníci dokážu od jednej obete vylákať vyššiu sumu peňazí než pri iných typoch podvodu. Pri investičných podvodoch je totiž priemerná suma, o ktorú obeť príde, 2 100 eur, pri Fake Family podvodoch je to 1 400 eur a pri podvodoch na bazároch 500 eur,“ dopĺňa Adamovský.
Komentáre