Pozor, ak toto začuješ na druhej strane telefónu, ihneď zlož! Telefonuje ti falošný bankár a snaží sa ťa okradnúť!
Česká národná banka nahrala autentickú nahrávku falošného bankára pri čine. Takto znie podvod, ktorý terorizuje aj ľudí na Slovensku.
Minulý týždeň banka ČSOB varovala, že sa opäť vrátil falošný bankár, typ podvodu, o ktorom sme taktiež niekoľkokrát informovali. Tentokrát Česká národná banka priniesla autentickú nahrávku jedného z takýchto podvodov.
Falošný bankár patrí k jedným z tých známejších podvodov, no aj napriek tomu by si ho nemal podceňovať. V rámci neho si totiž podvodníci dávajú naozaj záležať a predstavia sa autentickými menami a používajú spoofing na to, aby sa na tvojom mobile ukázalo reálne číslo banky alebo polície, ktorá v tomto podvode figuruje.
Ak si predsa len nepočul ešte o falošnom bankárovi, nižšie ti vysvetlíme, ako tento podvod prebieha. Na konci potom nájdeš skutočnú nahrávku jedného z pokusov o podvod.
Najprv volá podvodník
Falošný bankár spravidla udiera keď to najmenej čakáš. Zavolá ti cudzie číslo, no podvodníci sa pokojne môžu maskovať aj za oficiálne číslo banky. Využívajú na to metódu známu ako spoofing, prostredníctvom ktorej vedia maskovať svoje mobilné číslo za iné. Po zodvihnutí hovoru sa ti predstaví údajný zamestnanec banky, no v skutočnosti ide o podvodníka. Vo viacerých prípadoch sa stáva, ako sme spomenuli, že podvodníci použijú skutočné meno zamestnanca banky v tvojom meste.
Obeť podvodu môže zaskočiť aj fakt, že falošný bankár pozná jej meno. Po predstavení ho povie a profesionálne sa opýta, či skutočne hovorí s touto osobou. Následne prebieha hlavná časť podvodu. Podstatou falošného bankára, ako aj množstva podobných podvodov, je vyvolať u obete strach.
Neprehliadnite
V tomto prípade falošný bankár znepokojí obeť tým, že “pozoroval” platby z bankového účtu obete v rade tisícov eur. Tieto platby odchádzali niekde do zahraničia. Podvodník sa pýta, či obeť tieto platby registruje a či to bola ona, ktorá ich zadala. Odpoveď na túto otázku je samozrejme nie. Následne podvodník hovorí, že ide o podvod, ktorý sa ale “našťastie” podarilo včas zachytiť. Podvodník sa lúči s obeťou s tým, že ide situáciu prešetriť.
Potom aj „policajt“
Tam sa to ale nekončí. Ak by si sa aj ty stal obeťou podvodného telefonátu, nemusíš čakať dlho a volá ti niekto ďalší, v tomto prípade väčšinou polícia, no môže ti naspäť zavolať aj falošný bankár. V rámci tohto telefonátu sa dozvedáš, že sa skutočne niekto pokúša dostať k tvojim peniazom a ďalej prebieha jeden z niekoľkých scenárov. Podvodník ti buď povie, že máš všetky svoje peniaze preniesť na “špeciálny” účet, vybrať ich alebo zobrať čo najvyšší možný úver skôr, než to urobí podvodník.
Ak máš vybrať najvyšší možný úver, následne tieto peniaze máš podľa inštrukcií podvodníka previesť na bezpečný účet alebo ich dať “policajtovi”. Znie to desivo, no ochrana je v skutočnosti veľmi jednoduchá. Stačí mať na pamäti, že polícia ani banky nikdy nežiadajú telefonicky, aby si s peniazmi manipuloval, ani v prípade prebiehajúceho podvodu. Už vôbec od teba policajt nemôže požadovať, aby si vybral svoje úspory a podal mu ich do ruky niekde v parku alebo ich hodil do kríkov, aby si po ne neskôr prišiel.
Autentická nahrávka falošného bankára
Veríme, že keď popíšeme, ako podobné podvody prebiehajú, dávame ti dostatok informácií na to, aby si sa vedel pred podobnými útokmi chrániť. Staré príslovie ale hovorí, že lepšie je raz zažiť, ako stokrát počuť, teda v tomto prípade raz počuť, ako stokrát čítať.
Nižšie si môžeš vypočuť reálny telefonát falošného bankára, ktorý poskytla Česká národná banka. Získaš tak lepšiu predstavu ako môže útočník znieť, čo hovorí a ako celý podvod skutočne prebieha.
Česká národná banka zároveň ponúka aj základné informácie o tom, ako podvod ľahšie rozpoznať. Celý telefonát bohužiaľ k dispozícii nie je, no aspoň tento malý útržok ti vie dať o niečo lepšiu predstavu o tom, ako podvod znie.
Komentáre