Poznáš tieto základné pravidlá, ako predídeš tomu, že ti niekto hackne smartfón? Mnohí o nich netušia

Pozri sa, čo by si si mal nastaviť v tvojom mobile, aby si predišiel tomu, že sa ti niekto do neho dostane bez tvojho vedomia a narobí ti nepríjemnosti.

Android virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Mobil je v dnešnom svete už nevyhnutnosťou. Málokto by už bez neho vedel plnohodnotne fungovať. Dávame si na neho pozor, pretože nechceme, aby bol ukradnutý. Je potrebné však dávať pozor aj na kybernetické hrozby a na to sa práve teraz spolu s portálom gizchina.com zameriame.

Toto sú základné pravidlá, ktoré musíš dodržiavať, aby si zostal v bezpečí

Uzamknutie smartfónu

V prvom rade, ide o často omieľanú frázu, ale je nevyhnutné nastaviť si silné heslo, ktoré obsahuje kombináciu písmen, čísel a symbolov, aby bolo ťažko odhadnuteľné. Okrem toho môžeš na odomknutie telefónu využiť svoj odtlačok prsta alebo tvár. Najlepšie je však kombinovať biometrické overenie s tradičným heslom. Kombinácia poskytuje vyššiu úroveň zabezpečenia a tak tvoje údaje budú chránené aj v prípade zlyhania jednej z metód.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Nemal by si podceňovať ani heslo PIN na tvojej karte. Môže sa ti totiž stať, že útočník potom, ako sa dostane k tvojmu mobilu, tak tvoje mobilné číslo zneužije.

Maj svoj smartfón vždy aktualizovaný

Daj si pozor, aby bol tvoj smartfón vždy aktualizovaný a teda, aby operačný systém bol vždy najaktuálnejší. To isté však platí aj v prípade rôznych aplikácií, aj tie by mali byť vždy aktualizované. Vieš si nastaviť funkciu automatické aktualizácie, no predsa len si to pravidelne kontroluj. Dôležité je to preto, lebo aktualizácie okrem nových funkcií, prinášajú aj bezpečnostné záplaty. Ak nemáš aktualizovaný softvér, tak doslova otváraš dvere pre hackerov do tvojho zariadenia.

Hacker android
Zdroj: pngkey.com, Vosveteit.sk

Phishing

Pri phishingu sa hacker vydáva za niekoho iného a vo veľa prípadoch ide napríklad o banku alebo inú obdobnú inštitúciu či organizáciu. Najčastejšie podvodník rozošle tisícky e-mailov a čaká, kto mu na to skočí a kto naopak nie. Určite nikdy neotváraj prílohy či odkazy, ktoré ti niekto komu nedôveruješ na 100 % pošle. Možno si to nevedel, ale hackeri vedia umiestniť do súborov, s ktorými bežne pracuješ (napr. Word, Excel, PDF,..), rôzne skripty alebo makrá, pomocou ktorých vie útočník spustiť radu procesov.

gmail virus hacker
Zdroj: Lucas de Moura a Solen Feyissa z Unsplash

Nepoužívaj verejnú Wi-Fi

O tomto sme ti už písali naozaj mnohokrát, no je potrebné to zmieniť aj teraz. Ak máš k dispozícii mobilné dáta, radšej využívaj tie. Verejnej Wi-Fi sieti sa vyhni. Dôvodom je, že všetko, čo robíš na sieti, môže potenciálne sledovať jej správca. V prípade, že sa nevyhnutne potrebuješ pripojiť na verejnú Wi-Fi sieť, využi VPN.

Pozor na to, aké povolenia majú aplikácie

Je nesmierne dôležité, dávať si pozor na to, aké povolenia majú jednotlivé aplikácie. Prejdi si, aké povolenia aplikácie na tvojom mobile majú a zváž, či ich skutočne potrebujú alebo nie. Možno si to nevedel, ale niektoré povolenia umožňujú inštalovať ďalšie aplikácie do tvojho zariadenia, prípadne prekrývať obrazovku telefónu a podobne.

titulka-povolenia aplikacii
Zdroj: Xmobile.sk

Sociálne siete

Veľký pozor na to čo zdieľaš na sociálnych sieťach, nikdy totiž nevieš, u koho dané informácie môžu skončiť. Je jasné, že sa chceš pochváliť fotkami z dovolenky, no radšej tak urob po návrate domov. Predídeš tak tomu, že ťa niekto vykradne.

Taktiež nezdieľaj príliš veľa súkromných informácií, aby si sa nestal obeťou krádeže identity. Tá má totižto nesmierne hrozné dopady. Totižto ak podvodník získa dostatok informácií o tebe vie sa pokúsiť o krádež identity.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre