SpravodajstvoVesmír

Poznáme verdikt súdnej žaloby, ktorou chcel Bezos zvrátiť pridelenie kontraktu od NASA pre SpaceX. Takto to dopadlo!

Federálny sudca Richard Hertling ukončil spor medzi Blue Origin, NASA a SpaceX.

Mesiac, naša prirodzená družica je v hľadáčiku nielen vesmírnych agentúr, ale i súkromných spoločností. Medzi tie „najžhavejšie“ patria SpaceX a Blue Origin. Ešte v auguste tohto roka, Jeff Bezos napadol kontrakt medzi NASA a spoločnosťou SpaceX v hodnote 2,9 miliardy amerických dolárov na výrobu lunárneho pristávacieho modulu.

Rozhodnutie NASA vybrať SpaceX ako jediného víťaza zmluvy v apríli sa stretlo s hnevom spoločnosti Blue Origin. Dôvodom malo byť to, že údajne výberový proces nebol spravodlivý.

Poznáme rozsudok sporu, v ktorom Blue Origin napadlo rozhodnutie NASA uprednostniť SpaceX

Najnovšie portál Futurism.com upozorňuje na rozuzlenie tohto konfliktu, ktorého výsledkom je, že federálny sudca Richard Hertling zamietol žalobu spoločnosti Blue Origin. Elon Musk v súvislosti s rozsudkom na sociálnej sieti Twitter publikoval status s textom „bol si rozsúdený“.

Ide tak o významný posun v tomto konflikte dopredu. Dôvodom je, že Elon Musk spolu s jeho spoločnosťou, budú môcť už čoskoro znova započať práce na pristávacom module, ktoré boli dočasne pozastavené. Ten by mal byť predbežne hotový do roku 2024, kedy NASA plánuje po 52 rokoch opäť pristáť s ľudskou posádkou na Mesiaci. Rovnako treba povedať, že rozhodnutie sudcu prináša úľavu aj pre samotného Muska, ktorý sa v minulosti na aktivity Bezosa posťažoval, že „nerobí nič iné, ako len podáva na SpaceX žaloby“.

„Ukázalo sa, že Besos odišiel do dôchodku, aby mohol vykonávať prácu podávania žalôb na SpaceX na plný úväzok,“ napísal Musk v auguste na Twitteri po správe, že Bezos trávi menej času v Amazone, aby sa viac sústredil na každodenné operácie Blue Origin. Musk v jednom z ďalších Tweetol ďalej dodal: „Mal by zvážiť minúť nejaké peniaze na skutočný hardvér lunárneho pristávacieho modulu namiesto pochybných lobistov,“ napísal vtedy Musk na Twitteri.“

Ako hodnotíte výsledok tohto sporu vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch váš názor.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close