Spravodajstvo

Poznáme objem predajov smartfónov za 1. kvartál 2022. Výsledky nie sú dobré. Najviac sa prepadlo Xiaomi!

Predaje a dodávky smartfónov za prvý štvrťrok 2022 poklesli. Dôvodov je mnoho, od stále prebiehajúcej pandémie, cez vojnu, až po nedostatok surovín na trhu.

Údaje o predajoch smartfónov za prvý kvartál aktuálneho roka sú tu. Pokles celkových súm zrejme nikoho neprekvapí. Problémov vo svete je totiž viac než dosť, čo sa odzrkadľuje aj vo svete smartfónov. Na informáciu upozornil web counterpointresearch.com.

Napriek poklesu predsa len nárast

Predaje v prvom kvartáli tohto roka poklesli oproti tomu minuloročnému o 7 percent. Predalo sa totiž iba 328 miliónov zariadení. To je dokonca o 12 percent menej oproti poslednému štvrťroku minulého roka. Dôvodov je hneď viacero. Okrem vojnového konfliktu na Ukrajine a s tým spojenou neistotou tu stále pretrváva ochorenie COVID-19. V spojení s týmto ochorením sa najmä v Číne sprísňujú rôzne opatrenia, čo určite nenapomáha predajom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj napriek týmto všetkým negatívnym údajom tu predsa máme aj nejaké tie pozitívne. Pomyselným víťazom tejto zhoršenej situácie je Samsung, ktorý oproti minulému kvartálu zaznamenal nárast zásielok o 7 percent. Spôsobené to je ale najmä uvedením novej vlajkovej série S22, ktorá na trh prišla koncom februára. Ani odklad vydania série a ani vyššia cena zákazníkov neodradili a preto sa Samsung ako jeden z mála priblížil k predajom pred pandémiou.

Samsung Galaxy S22_displej_predny pohlad
Zdroj: Vosveteit.sk

Celkovo sa Samsung dostal taktiež na čelo, keď si počas prvého kvartálu 2022 vylepšil svoju pozíciu na trhu. S 23-percetným podielom na trhu vystriedal Apple na prvej priečke.

Apple si ale drží stabilitu, keď oproti rovnakému kvartálu 2021 zaznamenal iba minimálne zníženie predajov. Dopomohlo tomu nielen silný dopyt po sérii iPhone 13, ale taktiež aj uvedenie novej série SE, ktorá podporuje 5G.

Xiaomi zaostáva

Medziročné dodávky firmy Xiaomi klesli až o 20 percent, konkrétne na 39 miliónov kusov. Celkový podiel Xiaomi zariadení na trhu poklesol na 12 percent. Nedostatok čipov v spojení s nie tak výkonnými zariadeniami ako Redmi 9A a 10S Xiaomi uškodili viac, než sa čakalo. Táto čínska firma taktiež veľmi neťažila z populárneho nákupného festivalu, ktorý sa organizuje v období čínskeho nového roka.

Redmi Note 11_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Ani iným veľkým čínskym značkám sa veľmi nedarilo. Poklesy zaznamenali aj značky ako OPPOVivo. Aj tieto firmy doplácajú najmä na nedostatok komponentov. Do karát týmto čínskym výrobcom taktiež určite nehrá aj neustále rastúca konkurencia na domácom trhu.

To, žeby sa značke nedarilo sa ale nedá povedať o Realme. Táto firma predala 14,5 milióna zariadení v prvom kvartáli 2022, čo je medziročný nárast o 13 percent. Realme zaznamenal úspech najmä v Európe, kde objednávky vzrástli o 163 percent.

Realme smartfony
Zdroj: YouTube.com (ATC Android ToTo Company)

Nižšie si môžete pozrieť výsledky najväčších predajcov smartfónov v prvom kvartáli tohto roka v grafe.

predaje smartfonov prvy kvartal 2022
Zdroj: counterpointresearch

Celá táto zhoršená situácia preto mimoriadne nahráva tým, ktorí ju vedia využiť čo najlepšie. Doba je ale nepredvídateľná a aj preto môžu byť výsledky v ďalšom kvartáli úplne odlišné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close