Poznali starí Egypťania hydrauliku? Kontroverzná štúdia robí dusno v odbore egyptológie

Nová kontroverzná štúdia robí dusno v odbore egyptológie. Tvrdí, že starovekí stavitelia pyramíd poznali naozaj pokročilé technológie.

Ako dokázali egypťania postaviť pyramídy?
Zdroj: Wikimedia (Nina Aldin Thune), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V odbore egyptológie sa objavila nová štúdia, podľa ktorej Egypťania postavili pyramídy pomocou mimoriadne sofistikovanej technológie vrátane hydraulicky poháňaného výťahu, informuje IFL Science. Práve tento výťah dovolil starovekým staviteľom preniesť mimoriadne ťažké stavebné bloky zo zeme až na vrchol pyramíd.  

Najstaršou pyramídou v Egypte je Stupňovitá pyramída v Sakkáre a ako archeológovia vysvetľujú, okolo pyramídy sa našlo niekoľko obrovských prastarých štruktúr. Autori kontroverznej štúdie naznačujú, že tieto štruktúry predstavujú celý komplex, ktorý pozostával z obrovskej priehrady, zariadenia na spracovanie vody a vodou poháňaného výťahu. Všetky komponenty tohto komplexu spolupracovali na to, aby umožnili Egypťanom postaviť jedno z najimpozantnejších architektonických diel v histórií.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže je to naozaj tak? Ak sa výskum potvrdí, transformoval by to, ako vnímame staroegyptské staviteľstvo. Ak by Egypťania naozaj vedeli, ako vytvoriť hydraulický výťah, potom by mohli využiť poznatky na stavbu Veľkých pyramíd v Gíze. Štúdia prichádza z naozaj odvážnymi tvrdeniami, preto získala aj kritiku od najväčších expertov v oblasti egyptológie. Nemusí to ale znamenať, že sa autori mýlia.  

Vedeli starovekí Egypťania používať hydraulické zariadenia?
Zdroj: Wikimedia (Charles J. Sharp – CC BY-SA 3.0)

Len niekoľko stoviek metrov od Stupňových pyramíd môžeme nájsť až dva kilometre dlhú kamennú stenu, ktorá sa volá Gisr el-Mudir. Tá sa považuje za jednu z najstarších monumentálnych kamenných štruktúr na svete. Výskumníci zatiaľ nemajú jasnú predstavu, čo táto stena predstavovala. Staršie výskumy naznačovali, že mohlo ísť o súčasť pevnosti, ohradu pre dobytok, stenu oslavnej arény alebo niečo iné.  

V novej kontroverznej štúdii vedci naznačujú, táto obrovská stena mohla slúžiť aj ako obria priehrada.  

“Keď sa lepšie pozrieme na túto stenu, môžeme vidieť, že má technické parametre na to, aby mohla slúžiť ako priehrada. Ak tieto dôkazy ukážete egyptológovi, pravdepodobne povie, že to tak nie je. Ukážte stenu študentovi hydrauliky a ten vám povie, že je to očividné,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Xavier Landreau.  

Dráma v egyptológii

Doktor Zahi Hawass, jeden z najväčších egyptológov na svete, má na stenu Gisr el-Mudir rovnaký názor ako väčšina expertov. Tvrdí, že sa výskumu a vykopávkam v oblasti Gisr el-Mudir venuje už 12 rokov. Zatiaľ nenašiel jediný dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže ísť o priehradu.  

Okrem priehrady bol v blízkosti stupňových pyramíd odhalený aj 27-metrov dlhý tunel. Autori novej štúdie veria, že môže ísť o zariadenie na spracovanie vody, pomocou ktorého sa do Sakkáry dostávala pitná voda a voda poskytujúca energiu pre hydraulické zariadenia.  

Egyptológovia sú opäť skeptickí, no Landreau tvrdí, že podobné štruktúry sa bežne objavujú v obore hydrauliky a filtrovania vody. Popri tom hovorí, že podobné štruktúry môžeme vidieť kdekoľvek v rímskom svete.  

Najväčším tvrdením ale je, že Egypťania dokázali postaviť funkčný hydraulický výťah. Autori novej štúdie veria, že v strede Stupňovej pyramídy sa nachádzajú dve šachty, ktoré boli cyklicky zaplavované alebo odplavované vodou.  

“Pod Stupňovou pyramídou sme našli naozaj komplexnú sústavu trubíc. Tie majú na dĺžku približne sedem kilometrov a nachádzajú sa 28 metrov pod zemou,” hovorí Landreau.  

Momentálne existuje len málo informácií o tom, kto tieto trubice vytvoril, kedy ich vytvoril a ako. Podľa Landreaua ale môže ísť o systém, ktorý pomohol egyptským staviteľom vyniesť ťažké stavebné bloky až úplne hore.  

Egyptológovia nesúhlasia 

Viacerí poprední egyptológovia a archeológovia tvrdia, že také niečo nie je jednoducho možné. Hawass narovinu povedal, že táto teória je úplne nesprávna. Landreau ale tvrdí, že najdôležitejšia expertíza bude tá, ktorá príde od hydraulických expertov, nie archeológov. Tí budú môcť predpovedať pravdepodobnú cestu vody.  

Landreau verí, že pokrok vedy závisí aj od toho, aby sme skúmali nepodporované, no možné teórie. Jeho práca teoreticky sedí, no chýbajú jej archeologické dôkazy, ktoré by potvrdili, že starovekí Egypťania skutočne vedeli, ako vytvoriť hydraulický výťah. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre