Pozeráte si pri kúpe telefónu na rozlíšenie displeja? Robíte chybu! Dôležitejší ukazovateľ je PPI. Čo to ale je?

Pri výbere smartfónu alebo iného zariadenia s displejom sa zamerajte aj na hustotu pixelov. Pozrite sa, čo to vlastne je.

hustota pixelov smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Možno ste niekedy počuli alebo videli skratku PPI ako jeden z parametrov displeja. Spolu s touto skratkou sa spája aj pojem hustota pixelov, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť zobrazovanie obsahu na displeji. Ako ste už správne pochopili, tento parameter sa netýka len nášho smartfónu alebo televízie, ale akéhokoľvek zariadenia s displejom. Medzi tieto zariadenia teda môžeme zarátať aj monitory, tablety alebo iné zariadenia. Prečo by sme si však hustotu pixelov mali vôbec všímať a aká je ideálna hodnota pre naše zariadenia s displejom? Podrobnejšie sa na túto tému pozrel portál digitalcitizen.life a my vám teraz prinášame súhrn toho hlavného, na čo by ste sa mali pri kúpe zariadenia zamerať aj vy.

Čo to hustota pixelov je a ako ovplyvňuje zobrazovanie displeja (nielen) smartfónu?

Pri hustote pixelov sa rozprávame o skratke PPI, ktorá značí celkovú hustotu pixelov displeja. Skratka PPI pochádza z anglického „Pixel Per Inch“ alebo teda v preklade „pixel na palec“. Tento parameter nám špecifikuje, koľko pixelov sa nachádza na ploche jedného palca, na čom závisí celková kvalita zobrazenia obsahu displeja smartfónu, monitoru alebo iného zariadenia. Čím viac pixelov, tým pochopiteľne lepšie, keďže sa nám obsah zobrazí vernejšie a my môžeme sledovať vyššiu kvalitu zobrazenia. Keď však displej ponúka väčšiu hustotu pixelov, tak sú pochopiteľne menšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hustota pixelov displeja smartfónu PPI
Zdroj: digitalcitizen.life

Možno vám aj napadlo, že sa hustota pixelov spája aj s rozlíšením displeja. Rozlíšenie nám udáva, koľko pixelov sa nachádza na celej ploche displeja a ako sú pixely rozvrhnuté. Do kvality zobrazenia a hustoty pixelov však musíme zarátať aj veľkosť displeja, ktorý na to vplýva. Hustotu pixelov teda vieme vypočítať vo chvíli, kedy poznáme rozlíšenie nášho smartfónu či iného zariadenia a zároveň veľkosť jeho displeja. Väčší displej teda môže pixely roztiahnuť po väčšej ploche, čím nakoniec zmenší počet pixelov na ploche jedného palca a zobrazené detaily budú menej viditeľné.

Koľko PPI by mal mať ideálny displej?

Začneme tým, koľko PPI by malo byť schopné identifikovať ľudské oko. Celkovo sa udáva hodnota až 1000 PPI, čo je výrazne viac, ako hodnota PPI dnešného priemerného smartfónu. Čo sa však týka elektroniky, pri bežnom smartfóne je pre nás úplne v poriadku, ak si kúpime model s hustotou pixelov na úrovni približne 400 PPI. Dôvodom je aj kvalita displeja, pri ktorej sú rozdiely v zobrazení pri vyšších hodnotách priam až zanedbateľné. Priemerný displej by mal teda ponúkať hustotu pixelov na úrovni približne 400 PPI.

Samsung Galaxy S22_recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, že na trhu nájdeme aj zariadenia s väčšou hustotou pixelov. V takomto prípade ak sa hodnota PPI pohybuje na úrovni dokonca až 580 sa rozprávame o tom, že rozdiely už ani nepostrehneme. Navyše si môžeme v takom prípade všimnúť aj vyššiu spotrebu batérie. K väčšej hustote pixelov totiž potrebujeme aj vyššie rozlíšenie displeja. A to samozrejme vedie aj k rýchlejšiemu vybíjaniu smartfónu.

Akú hustotu pixelov ponúka váš displej? A ste s týmto zobrazením spokojný? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre