Pozeráš si ubytovanie cez Booking? ESET varuje, aby si si na tieto podvody dával obrovský pozor

Bezpečnostní experti z ESETu varujú, že podvodníci opäť vyliezajú a skúšajú oklamať svoje obete aj na populárnej službe Booking.

Dávaj si pozor na tieto podvody cez Booking
Zdroj: AI, Wikimedia (Booking), Úprava: Vosveteit.sk

Stačí vyjsť na balkón alebo sa poprechádzať vonku a každému je jasné, že sa nám leto už na plno rozbehlo. S dlhými horúcimi dňami sa ale spája aj dovolenka, ktorú je najlepšie stráviť niekde pri mori.  

Bezpečnostní experti z ESETu ale varujú, že spolu s teplom vyliezajú nielen komáre, ale aj hackeri a podvodníci, ktorí vám rovnako a častokrát aj viac, vedia znepríjemniť deň. Kyberzločinci využívajú letné obdobie, uvoľnenosť a nepozornosť ľudí na to, aby ich obrali o peniaze. Niekedy stačí naozaj málo a obeťou sa môžeš stať aj ty.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ESET varuje pred vlnou podvodov, ktoré sa začali objavovať na populárnej platforme Booking, ktorá slúži na vybavenie si ubytovania. Táto turistická aplikácia je jednou z najznámejších a užívateľom dovoľuje rýchlo si nájsť nielen hotely, ale aj rôzne súkromné ubytovania. Ak rád cestuješ, je veľká pravdepodobnosť, že Booking už dávno poznáš.  

Booking sa opäť stáva terčom podvodníkov 

Práve kvôli popularite aplikácie sa rôzni podvodníci pokúšajú získať od vás peniaze, osobné informácie alebo iné citlivé dáta. Nižšie si ukážeme, aké najčastejšie podvody môžeš na tejto platforme pozorovať.  

Phishing 

Phishing je najuniverzálnejšou a najpoužívanejšou formou útoku a stretneme sa s ňou aj na Booking. Môžeš sa stretnúť s podovdnými správami, ktoré údajne pochádzajú od samotnej platformy alebo od hotela či užívateľov ponúkajúcich ubytovanie. Ako to býva zvykom, podvodník si vymyslí urgentne znejúci príbeh, napríklad že treba cez odkaz potvrdiť rezerváciu alebo zaplatiť ešte raz.  

Budúci dovolenkári nechcú stratiť na poslednú chvíľu ubytovanie, preto sa nechávajú takouto formou phishingu oklamať častejšie. V prípade akejkoľvek neočakávanej správy ale maj oči na stopkách.  

phishing podvodny email
Zdroj: Tang Yan Song / Shutterstock.com

Ukradnutie chatu 

Na túto metódu si je potrebné dať obzvlášť pozor. Niekedy sa podvodníkom podarí získať prístup do účtov, ktoré robia v mene hotela alebo iného ubytovania rezervácie. Vtedy hromadne napíšu všetkým užívateľom a žiadajú ich, aby za pobyt zaplatili znova.  

Podvodníci obeti narozprávajú, že pri platobnom procese nastala chyba a ak platbu nezopakujú, ich ubytovanie sa ruší. Ak máš priamy kontakt na hotel, v prípade takýchto správ ho kontaktuj takýmto spôsobom a over si vzniknutú situáciu.  

Neexistujúce ubytovanie 

Pozeráš Booking, hľadáš nejaký skvelý apartmán v tvojej dovolenkovej oblasti a odrazu nájdeš ponuku, z ktorej ti spadne sánka. Nádherný domček hneď vedľa pláže, bazén na záhrade a dve jacuzzi pri ňom spolu s hojdacou sieťou, ktorá dopĺňa plážovú atmosféru. Potom uvidíš cenu a je rozhodnuté, nikde inde ostať nechceš.  

Dávaj si ale dobrý pozor. Neraz sa stalo, že podvodníci vytvorili priam kúzelnú ponuku, no toto ubytovanie buď neexistovalo alebo išlo o dom, ktorý nebol na prenájom.  

Podvodníci žiadajú platbu vopred a niekedy aj priamo cez Booking. Služba má svoje vlastné bezpečnostné systémy, ktoré túto falošnú ponuku zachytia a odstránia. Ak ju ale nájdeš v správny čas, už môže byť neskoro, až na mieste zistíš, že si prišiel o peniaze a nemáš kde spať.  

Nehovoríme, že nemôžeš objaviť dobrú ponuku, ak však na takú natrafíš, skontroluj si, či je ubytovanie naozaj na prenájom. Napríklad môžeš skontrolovať ceny podobných ubytovaní, či je ponúkaná cena aspoň podobná iným ponukám. Ak by si za luxusné ubytovanie zaplatil výrazne menej, šanca že ide o podvod stúpa.  

Podvody sa zameriavajú na leto a dovolenkárov
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Falošné ponuky práce 

Na Bookingu sa môžeš stretnúť aj s ponukami práce, ktoré od teba chcú “hodnotenie hotelov”. Podvodníci ponúkajú slušný plat a preplatia ti cestu aj ubytovanie. Má to však chyták.  

V takejto podvodnej správe môžeš nájsť aj odkaz na falošnú stránku. Tam sa dozvieš, že v podstate musíš zaplatiť za to, aby si si “zabezpečil miesto”. K tomu zároveň musíš pridať aj osobné údaje, ktoré môžu podvodníci použiť na krádež identity.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre